Taşburunspor Kulübü Başkanı Ali İhsan Fırat, bu sezon Taşburunspor’a büyük haksızlıklar yapıldığını iddia ederek basın açıklaması yaptı." />

Taşburunspor dan Hakemlere büyük tepki

Taşburunspor Kulübü Başkanı Ali İhsan Fırat, bu sezon Taşburunspor’a büyük haksızlıklar yapıldığını iddia ederek basın açıklaması yaptı.

1. Amatör 19.02.2013, 16:42
Taşburunspor dan Hakemlere büyük tepki

Taşburunspor Kulübü Başkanı Ali İhsan Fırat, bu sezon Taşburunspor’a büyük haksızlıklar yapıldığını iddia ederek basın açıklaması yaptı. Açıklamasında uğradıkları haksızlıklara dikkat çeken başkan Fırat, hakemlere ve federasyona yüklendi.


Başkan Fırat açıklamasında; “Amatör kümede bu sezonki kadar gerginliğe şahit olmadım. Olaysız hafta geçmiyor. Bazı haftalar birçok maçta şiddet görüntüleri yaşanıyor. En son geçen hafta sonu Hendek Dereköy maçında spora yakışmayacak çirkinlikler yaşandı. Hem de ne saldırılar. Önce konuk ekip taraftarlarına ardında güvenlik güçleri (jandarmaya) saldırarak darp ettiler. Bütün bunlara davetiye çıkartan da saha komiseri ve gözlemci. Tribünde çıkan olayları sahaya taşıdılar. Olayların sebebi, görevlilerin kartı olduğu halde sahaya bazı isimleri almamaları, bu sözde görevliler tribündeki olayları büyütmek, maçı soğutmak ve konuk ekip Taşburunspor’a gözdağı vermek için kapıları açıp olay yerine taraftarı bilinçli bir şekilde sahaya sokmalarıdır.


Geçen haftanın spordaki şiddet faturası ürkütücüydü. Düşünün ki, daha ligin son haftalarına gelmedik. Daha bugünden olayların boyutu bu noktaya geldiyse, ligin sonunu, kader maçlarını düşünmek dahi istemiyorum. Neden bu gerginlik, neden bunca saldırı? Amatörleri bu kadar öfkelendiren nedir? Bu noktaya nasıl gelindiğini iyi sorgulamak, teşhisi iyi yapmak gerekir. Biz Taşburunspor olarak rakibimizi her iki maçta da net bir skorla yendik ama maalesef üzülerek ifade etmeliyim ki bu oyunların içinde hakem camiası, federasyon yetkililerini etkisi altına alan malumunuz Kazımiyespor kulübü yetkilileridir. Aksini ispat etmek isteyen buyursun.


Biz her hafta cumartesi günü maç yaparken rakibimiz neden Pazar günleri oynuyor ve her maçta kasıtlı 2-3 kırmızı kartı biz görüyoruz? Bir de soruyorum bir hakem oynanmakta olan bir maçı olaylar nedeniyle kaç dakika tatil etme hakkı var?


Soruyorum bu olaylar Taşburun sahasında olsaydı sonuç ne olurdu? Merak ediyorum…

Tüm oyunlar net ve aleni bir şekilde oynanmaktadır.

Hakem atamalarını yapanlar açık ve net ortada. Bazı hakemler maça çıkarken kendi formalarını değil de rakip takımın formalarını giyerek sahaya çıksınlar. Biz de rakibimiz kaç kişi bunu bilelim.


Başarısız yönetici gider

Çıkan olayların yüzde 90’ı hakem hatalarıyla ilgili. Bu yüzden de hakemlere her hafta saldırı oluyor. Hakemlere saldırıları elbette ki  kınıyorum. Hakem hataları karşısında şiddete başvurmanın son derece yanlış olduğunu sürekli söylüyoruz. Ancak bu noktada hakem kurumunun da neden bu kadar hata yapıyoruz diye kendilerini sorgulaması gerekiyor. Ancak ne yazık ki bu yapılmıyor. Her hangi bir meslekte bir sorumlu yönetici eğer başarısızsa, ya görevden alınır, ya da istifa eder. İl Hakem Kurulu’nun başında Hakemlerin performansından birinci derecede sorumlu isim kim?. İlimiz amatör kümesinde son bir-iki yıl inanılmaz hakem hataları yaşandı. Tarihte hakemlerin bu kadar kötü olduğu bir sezon daha yoktur.


Federasyon gereğini yapmalı

Ve artık diyoruz ki federasyon görevlileri lütfen insafa gelin. Emeğimizi, zayi eden bu yöneticilerin çok başarısız bir yöneticilik yapmasına rağmen hala o bu tür olaylara seyirci kalmaları gelecekte ki olaylara davetiye çıkarmaktadır. Bu yöneticiler yanlı tavırlarından dolayı da hiçbir rahatsızlık duymuyor. Bunca hakem hatalarına rağmen aciz idareciler bunlardan kendisine pay çıkarmıyor. Olacak iş değil. Hüseyin Kama’ya artık ne demeli bilmiyorum. Burada muhatap daha doğrusu sorumluluk Futbol Federasyonu’nda, dolayısıyla Merkez Hakem Kurulu’nda. Amatör futbol faaliyetlerinin sağlıklı olarak yürütülmesini sağlama görevi federasyonun. Bir sorun, bir aksaklık varsa müdahaleyi yapacak kurum Futbol Federasyonu. Bu ilin amatör kümesinde hakem hataları ayyuka çıkmış, parası olan kulübü her türlü imkan sağlanmış, her hafta büyük olaylar çıkıyorsa Futbol Federasyonu devreye girecek ve gereğini yapacak.

Gereğinin ne olduğu da çok açık seçik ortada.

Alaattin Onur

Yorumlar (8)
kikirdek şükrücük başkan olsun 11 yıl önce
yıllar öncesinde bir limandere-taşkısığı maçı vardı maçın hakemlerini hatırlayan var mı dostlar
vedat atçı 11 yıl önce
bu kadarda yalan konuşulmaz ki be kardeşim her hafta her maçta olay çıkaran sizsiniz bide haklıymış gibi konuşuyosunuz kendi sahanızda rakibe etmediğiniz küfür yok kendi sahanızda hakem daha düdük çalmadan hocam burasi taşburun akıllı ol diyenler şimdi hakemlere isyan ediyo ayıptır be kazimiye size ne yaptı kendi sahasında oynayacağı maçı bile deplasmana aldırdı sırf olay olmasın diye sizin gibi
vedat atçı 11 yıl önce
soruyorum şimdi taşburun başkanına kendi sahan da oynacağın hanlı belde maçını karaman da ya da erenler de oynada göreyim ama sen oynayamazsın nerde sen de o yürek o cesaret burda çıkıpta boş konuşmakla olmaz bu başkanlık hadi cesaretin varsa oynada görelim
sakaryalı 11 yıl önce
ilk yarıda hanlı belde maçında hanlı belde 2-0 öndeyken hakeme federasyona küfür eden siz değilmiydiniz hakem o maçta size uyduruk bi peneltı verirken iyiydi şimdi mi kötü oldu maçtan sonra olay çıkaran kimin taraftarıydı başkan tuvaletleri soyunma odalarını kırıp döken kimdi başkan hanlı delde başkanının burnunu kıran kimdi başkan soruyorum cevap ver
kazimiyeli 11 yıl önce
ey büyük insan taşburunspor başkanı sen mi adamsın veya delikanlısın senin o sami hoca oynayacağı bütün takımları maçtan önce arayıp rakipleri niye baskı altına alıyorsunuz mübarek adam sen çok delikanlıysan oyna hadi hanlı belde maçını erenlerde hadi göreyim bende seninn adamlığını ey gidi eyyyy dinime küfür eden müslüman olsaaaaaa
çetin kaya 11 yıl önce
hendek dereköy maçında bedava kendini yere atıp hakemi aldatmaktan kart görüyorsun ki kendi hocan topçuna kızıyo haksız diye.ikinci kırmızıda yerden yatan topçuya kasti tekme atıyorsun yine kendi hocan topçuna kızıyo haksizsın diye.başkan sen neyin kafasını yaşıyorsun anlamadım ben şimdi.küfür hakaret kavga senin köyünün insanlarının adeti olmuş.maçları nasıl izliyorsun anlamak zor.
sapanca akademi 11 yıl önce
sayın başkan başarısızlıklarına kılıf aramak yerine şapkanı önüne koy ve kasıtlı kart gören oyuncularına gereken cezalarını ver.Futbolu yönetenlere saldıracağına tıpkı rakibin kazimiye spor gibi kendi sahanda oynaman gereken hanlı belde maçını tarafsız sahada oyna da adamlığını görelim ve seni alkışlayalım.
hasan zandolu 11 yıl önce
ben hendekdereköyspor kul.başkanıyım.taşburunsporun sayın başkanı hacıkışla daki olay ne dereköyle alakası var be başkan olayı cıkardan dereköylü deyil bunu sende biliyon senin niyedin ne anlayamadım bizler bu olayı neden dereköspora mal edmek istiyon amacın ne birilerini karalamakla bbirt yere varılmaz bunuda sen biliyon size küfürmü edildi hayır sizleri adam kibi karşıladık adam gibi yolcu edti