Alp Ulagay'ın haberi


9-11 Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası için geri sayım sürüyor." />

banner212

banner211

İstanbul'da yıldız yağmuruna hazır olun


Alp Ulagay'ın haberi


9-11 Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası için geri sayım sürüyor.

Atletizm 07.01.2012, 17:44
İstanbul'da yıldız yağmuruna hazır olun
banner218


Alp Ulagay'ın haberi


9-11 Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası için geri sayım sürüyor. Türkiye'nin ev sahipliği yapacağı organizasyonda yarışacak isimler belli oldukça heyecan da artıyor. Son olarak menajeri, ünlü sprinter Asafa Powell'ın da İstanbul'a gelmek istediğini açıkladı.


Jamaikalı atletin dışında, erkeklerde Dwain Chambers, Abubaker Kaki, Bernard Lagat ve Dayron Robles, kadınlarda da Blanka Vlasic, Lolo Jones ve Meseret Defar, İstanbul'da izleyeceğimiz yıldızlardan sadece birkaçı. Mo Farah ve Veronica Campbell-Brown ise karar aşamasında. Üstelik bu liste yeni yıldızlarla her an zenginleşebilir.


Bolt ve Blake yok


Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda izleyemeyeceğimiz en büyük isim ise şüphesiz Usain Bolt. Jamaikalı dünya rekortmeni, bu sezon salonda yarışmayı düşünmediği için İstanbul'a gelmeyecek ve kendisini yazın düzenlenecek 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na saklayacak. Yine Yohan Blake de organizasyona katılamayacak olan ünlü atletlerden biri.


160 ülkeden sporcular katılacak


Türkiye'nin gerçekleştireceği 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, rekorlarla dolu bir organizasyon olacak. Gelen ilk rakamlar da bu durumu destekliyor. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (ISporExpres.comF), resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, İstanbul 2012 için 160 ülkeden 847 atletin ön kayıt yaptırdığını ve bu iki rakamın da rekor olduğunu duyurdu.


İki yılda bir düzenlenen Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın ülke katılım rekoru 2008 yılında Valencia'daki organizasyonda 147 ülke ile gerçekleşmişti. Doha'da yapılan son Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda ülke sayısı 142'de kalmıştı.


Katılımcı atlet sayısında Paris'i bile geride bıraktık


Yarışmaların atlet sayısı rekoru ise, 712 yarışmacı ile 1997 yılında Paris'te düzenlenen organizasyonda elde edilmişti. Bu sayı şampiyona tarihinin en yüksek katılımı olarak kayıtlara geçmişti. İstanbul 2012 için ise şu ana kadar 450'si erkek, 397'si de kadın olmak üzere tam 847 atlet kayıt yaptırmış durumda. Bir başka deyişle, Türkiye, Fransa'nın düzenlediği organizasyona şimdiden 135 atlet fark attı.


İstanbul'a gelecek diğer ünlü atletler


Erkekler


· Dayron Robles 60 m. engelli


· Abubaker Kaki 800 m.


· Deresse Mekonnen 1500 m.


· Ivan Ukhov yüksek atlama


· Jesse Williams yüksek atlama


· David Storl gülle atma


· Fabrice Lapierre uzun atlama


KADINLAR


· Kalkidan Gezahegn 1500 m.


· Brittney Reese uzun atlama


· Jessica Ennis pentatlon


· Valerie Adams gülle atma


Şampiyonanın potansiyel yıldızları


Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na katılacağını açıklayan isimler arasında erkeklerde eski Avrupa rekortmeni Dwain Chambers (60 metre), 110 metre engelli dünya rekortmeni Kübalı Dayron Robles, dünya şampiyonaları ve olimpiyatlarda 11 madalya kazanmış Amerikalı atlet Bernard Lagat, kadınlarda uzun mesafenin son 10 yıldaki en parlak isimlerinden Meseret Defar, yüksek atlamanın yıldızı Blanka Vlasic göze çarpıyor. Keza geçen yıl Daegu'daki Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Jesse Williams (yüksek atlama), David Storl (gülle atma), Brittney Reese (uzun atlama) ve Valerie Adams (kadınlar gülle atma) da İstanbul'da yarışacak.


Ancak, atletizmseverlerin merakla beklediği bazı gözde isimler İstanbul'daki şampiyonaya katılacaklarını teyid etmedi. Örneğin İngiltere'nin 1 numaralı kadın atleti Jessica Ennis'in katılması söz konusu. Keza hem sempatik tavırları hem de yarışmacı ruhuyla tanınan Amerikalı Lolo Jones da kadınlar 60 metre engellide yarışabilir. Jones, Eurosport kanalındaki yorumculuğuyla da puan toplamıştı. Geçen yıl Dünya Şampiyonası'nın en parlak isimlerinden biri olan uzun mesafeci İngiliz Mo Farah'ın yarışması da büyük renk katar.


Tüm bunların yanında gözler elbette Jamaikalı sürat koşucularını da arıyor. Ancak, Bolt ve Yohan Blake gibi atletler kış sezonunda yarışmıyor.


Buna karşılık eski dünya rekortmeni Asafa Powell'ın İstanbul'daki şampiyonada 60 metrede yarışması söz konusu.


(milliyet)
Yorumlar (0)