Diyarbakır Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği 3." />

Milli atlete slogan cezası


Diyarbakır Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği 3.

Atletizm 07.01.2012, 17:45
Milli atlete slogan cezası


Diyarbakır Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencisi milli atlet Rıdvan Çelik (23) Balkan şampiyonası hazırlandığı sırada Terörle Mücadele ekipleri tarafından 30 Mart 2011'de gözaltına alındı.


Evde yapılan aramalarda ise günlük üzerine giydiği spor kıyafetleri bulundu. Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edilen milli sporcu; kapatılan DTP ve devamı BDP'nin organize ettiği yürüyüş, miting ve KCK'liler için yapılan eylemlere katıldığı ve yasa dışı slogan attığı öne sürüldü.


Diyarbakır'da 2007 ile 2011 yılları arasında kapatılan DTP'nin ve BDP'nin düzenlediği 13 miting ve yürüyüşe katılan 30 Mart 2011'de gözaltına alınan Rıdvan Çelik, tutuklanarak cezaevine konuldu.


GENÇ SPORCUYA 14 YIL CEZA


Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı İsmail Aksoy, hazırladığı iddianamede, Çelik'in Terörle Mücadele Kanunu "Terör örgütünün propagandasını yapmak", 2911 Sayılı Yasası "Gösteri ve Yürüyüş Kanuna Muhalefet" ve "terör örgütü üyesi olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işlemek suçlarından 30 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istendi.


Mütaalada söz konusu izinsiz yürüyüşte, grubun, 'PKK halktır halk burada' şeklinde slogan atıldığı ve yürüyüşte sanık Çelik'in de bulunduğuna kaydetti.


Çelik'in BDP'nin referandum için yaptığı mitinge katıldığı belirtilen mütalalada KCK gözaltılarını protesto eylemleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı gibi 13 ayrı gösteri ve yürüyüşe katıldığı, 'PKK ve Abdullah Öcalan' lehine slogan attığını vurguladı.


"EĞLENMEK İÇİN KATILDIM"


Suçlamaları kabul etmeyen milli sporcu, iddianamede geçen 13 ayrı yürüyüş ve gösterilere eğlenmek için kendi isteğiyle katıldığını, "Benim evim yürüyüşlerin yapıldığı güzergah üzerinde olduğu için gördüğüm yürüyüşlere müzik dinlemek için ve bir değişiklik olması için katıldım. Ağzım açık vaziyete bazı fotoğraflarım çekilmiş ise de ben slogan atmıyordum. Söylenen şarkılara eşlik ediyordum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Eğitimim ve hazırlandığım yarışmalara geri kaldım. Beraatımı istiyorum" dedi.


14 YIL CEZA


Mahkeme heyeti savunmalarının ardında; atletizm yürüyüş branşında 3 kez Türkiye birinciliği ve 2008 yılında Balkan 3'üncü olan sanık Çelik'in, 'Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği, 'terör örgütü propogandası yapmak, 'gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet' suçları işleği gerekçesiyle toplam 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.


Mahkeme sanığın sabıkasız oluşunu dikkate alarak cezayı 14 yıl 7 ay hapis cezasına çarptı. Sanık avukatı cezaya itiraz ederek temyiz için Yargıtay'a başvurdu.


"İTHAM KORKUNÇ"


Rıdvan Çelik gibi milli atlet olan ağabey Recep Çelik cezaya isyan ederek, "2000 yılından buyana atletizm yürüyüş branşında spor yapıyorum. Kardeşimde gelecek vadeden bir sporcuydu. Cezaevine girdiği için Balkan Şampiyonasına gidemedi. Ülkesinin milli forması altında ter döken bir sporcu için itham edilen ceza korkunç. Kardeşim taş, molotof ve bomba atmadı kimseye, tek suçu mitinglere katılması olarak gösteriliyor" dedi.


Diyarbakır Bölgesi Futbol Hakemi Süleyman Çelik ise, "Kardeşimi almak için eve gelen polisler milli forma ve madalyaları görünce çok şaşırdı. Kardeşim tutuklandıktan sonra suçumuz olmadan korkmaya başladık. Yürüyüşlerin yapıldığı günlerde karakolların önünden bilerek geçerek kameralara kendimizi gösterir olduk. Eyleme katılmadığımız devletin elinde kanıt olsun diye bunu yaptığım çok oldu" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)