banner212

banner211

Başörtüsü Yüzünden diskalifiye edilen Şampiyona Büyük jest

Başörtülü olduğu için şampiyonada yarıştırılmak istenmeyen, ardından performansını sergilemesine izin verilen ancak puanlaması yapılmayan dünya şampiyonu milli sporcu Zeynep Akyüz, takım arkadaşları tarafından bir jestle teselli edildi.

Diğer 16.04.2013, 13:42
Başörtüsü Yüzünden diskalifiye edilen Şampiyona Büyük jest
banner218

Başörtülü olduğu için şampiyonada yarıştırılmak istenmeyen ardından performansını sergilemesine izin verilen ancak puanlaması yapılmayan dünya şampiyonu milli sporcu Zeynep Akyüz takım arkadaşları tarafından bir jestle teselli edildi.

Türkiye, şampiyonayı toplamda 40 madalya ile takım halinde ikinci sırada tamamlarken, altın madalya kazanan 17 milli wushucu, aldıkları madalyaları birincilik kürsüsünde Akyüz'e takarak İstiklal Marşı'nı Akyüz ile birlikte okudular.

Arkadaşlarının yaptığı jest karşısında Akyüz'ün duygulandığı gözlenirken, kafile hep birlikte İstiklal Marşı'nı söyledi.Zeynep Akyüz için yapılan özel madalya seremonisinin ardından duygularını  anlatan Akyüz, ''Takım arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum, şimdi çok mutluyum. Takım halinde ikinci olduk. Aslında qinda kategorisinde Avrupa birincisi olmuştuk ama buna dayanamadılar ve altın madalyamızı vermediler'' diye konuştu.Zeynep Akyüz

Duran: ''Zeynep'in Avrupa birinciliğine ihtiyacı yok''

Zeynep Akyüz'ün dünya Şampiyonu olduğunu ve Avrupa birinciliğine ihtiyacı olmadığını dile getiren Türkiye Wushu Federasyonu As Başkanı Rıdvan Duran ise şunları söyledi:

''Zeynep, Avrupa şampiyonu olduğunu performansıyla burada herkese gösterdi. Takım arkadaşları da onların vereceği madalyaya ihtiyacımızın olmadığını gösterdiler. Zeynep gönlümüzün şampiyonu. Altın madalyalarını Zeynep'e takarak onu mutlu eden tüm sporcularımıza yürekten, gönülden teşekkür ediyorum.''Şampiyonada başörtülü sporcularıyla ilgili yaşadıkları sıkıntılarda kendilerine yardım eden Bükreş Büyükelçiliği'ne teşekkür eden Duran, ''Devletimizin buradaki gücünü her an arkamızda hissettik. Diğer şampiyonalarda, diğer ülkelerde de bu gücü arkamızda hissetmek istiyoruz'' ifadesini kullandı.Zeynep AkyüzZeynep'in annesi ve hocası olan Fatma Akyüz ise, "Zeynep geçen yıl kapandı. Biz örtümüzü inancımız gereği takıyoruz. Bize madalya versinler veya vermesinler. Bizim için çok büyük bir önemi yok. Orada Avrupa Şampiyonluğunu kazanmışız veya kazanmamışız. Zeynep zaten kendini Dünya'da ispatlamış çok kaliteli bir sporcu. Bunlar Zeynep'in kalitesinde sporcu yetiştiremedikleri için Zeynep'ten iyi sporcuları olmadığı için Zeynep'in örtüsünü bahane ederek, onu orada alt etmeye çalıştılar. Bu bir bahaneydi, İslam'a yapılan bir hakaretti. Ben onu şahsi olarak taşımıyorum. Ben onu İslam'ın emrettiği ve inancım gereği yapmış olduğum bir eylemdir. Başörtüsünü bahane edip de karşımıza çıkmaları benim çocuğumu engellemeleri bende ilk etapta kızgınlığın yanı sıra daha çok bir mücadele azmi getirdi. Neden? Çünkü benim nazarımda onların getireceği hiçbir altın madalya veya derece kızımın örtüsünün teli etmez. Zerre kadar benim nazarımda değeri yoktur. Madalyalarını da istemiyorum. Bana dediler ki takıma madalya vereceklermiş Zeynep'e kesinlikle istemiyorum dedim. Benim kızımın örtüsü bize yeter. Çok şükür biz örtümüzü inancımız gereği takıyoruz. Kimileri gibi moda olsun diye tarz olsun diye veya birileri desin diye takmıyoruz. Biz o örtümüzü takıyoruz mücadelemizi yapıyoruz. Sonuna kadar da mücadelemizi vermeye devam edeceğiz" dedi. Çin'de yaşadıklarını kaydeden Fatma Akyüz, "Zaten Çin'de yaşıyoruz. Bu çocuklar Çin'de eğitim alıyorlar. Çinlilerle yarışıyorlar, dünyayla yarışıyorlar dünyanın hiçbir yerinde veya Çin'deki yarışmalarda böyle bir şeyle böyle bir tutumla karşılaşmadık. dediKaynak İnternetspor.com -Medyabar.com

banner220
Yorumlar (0)