Bike Fest Sakarya’da şahlandı

Büyükşehir Belediyesi, dünyanın sayılı şehirlerinde gerçekleştirilen Tour Of Sakarya’ya 4’üncü etap sonunda şölen gibi bir final yaptı. SBB Pro Team, dünya yarışına damga vurdu. Mykhaylo Konanenko genel klasmanda podyumun ilk sırasını alarak turuncu mayonun sahibi oldu. Vitaly Buts ise Sprint mayosunu almaya hak kazandı. Başkan Ekrem Yüce, “EXPO Sakarya ile konserlerimizle, etkinliklerimizle gerçek bir festival atmosferi oluşturduk. 7’den 70’e herkesin memnuniyetini kazanan Bike FEST’imiz her yıl şehre renk katan bir festival olarak devam edecek” dedi.

Diğer 29.08.2022, 11:15 UTKU KAYNAR
Bike Fest Sakarya’da şahlandı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 12 Ağustos’ta başlattığı Bike FEST festivalinin son gününde şölen gibi bir final yaptı. Dünyanın tüm coğrafyalarındaki 30 farklı ülkeden sporcular Sakarya’ya geldi. Yaklaşık 300 sporcu arasından ilk olarak dağ bisikleti yarışçıları sahneye çıktı. MTB Sakarya Cup, Avrupa’nın en modern bisiklet tesisi Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde start aldı ve sonrasında adrenalinin zirveye çıktığı MTB Eliminatör Dünya Kupası gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi konserlere, etkinliklere ve Sakarya EXPO programına başlayarak binlere vatandaşı Bike FEST’e buluşturdu. Son olarak ise Dünya Bisiklet Birliği (UCI) tarafından dünyanın sayılı şehirlerinde yapılan yol bisikleti yarışlarının Tour Of Sakarya kısmı büyük bir heyecana sahne oldu.

4 gün, 12 ilçe, 574 kilometre: Büyükşehir tarih yazdı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen bu yarışlar sayesinde vatandaşlar kendi sokağından, caddesinden ve hatta kapısının önünden geçen bir dünya yarışına tanıklık etti. Tour Of Sakarya için yaklaşık 80 sporcu Demokrasi Meydanı’ndan start aldı. 4 farklı etap, 4 gün boyunca devam eti. Bu etaplar kapsamında Adapazarı, Serdivan, Erenler, Arifiye, Sapanca, Akyazı, Hendek, Söğütlü, Ferizli, Karasu, Kaynarca ve Kandıra olmak üzere 12 ilçede pedallar 574 kilometre boyunca döndü.

SBB Pro Team Tour Of Sakarya’ya damga vurdu

Yarışlar 4 gün boyunca büyük heyecana sahne oldu. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Pro Team sporcuları Mykhaylo Konanenko genel klasmanda podyumun ilk sırasını aldı. Jambaljamts Sainbayar ikinci, Igor Czhan ise üçüncü oldu. Sprint mayosunu SBB Pro Team’in deneyimli bisikletçisi Vitaly Buts kazandı. Dağların Kralı mayosunu ise Callum Ormıston giydi. Bu sonuçlarla birlikte SBB Pro Team, yarışın en önemli iki mayosu olan Turuncu (Genel Klasman) ve yeşil (hız) mayolarını kazanarak Tour of Sakarya’ya damga vurdu. Başkan Ekrem Yüce, festivalle ilgili memnuniyete vurgu yaparak Cumhurbaşkanlığı ve UCI’ye emeklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

“Sakarya Bike FEST’e hayran kaldı”

Ödül töreninde Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 kişiye çekilişle bisiklet hediye edildi. Yüce, “Sakarya’da sporu seven, sporla yaşayan, bunu bir kültür haline getirmiş tüm dostlarımız Bike FEST’le harika günler geçirdi. Bisiklet heyecanını yerinde yaşamak isteyen yüzlerce, binlerce kişiyi Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde ağırladık, dağ bisikletinde dünya kupası tecrübesi kazandık. EXPO Sakarya ile konserlerimizle, etkinliklerimizle gerçek bir festival atmosferi oluşturduk. 7’den 70’e herkesin memnuniyetini kazanan Bike FEST’imiz her yıl şehre renk katan bir organizasyon olarak devam edecek. Geçtiğimiz günlerde konserde tam 50 bin vatandaşımızı bir araya getirdik. Beklentimizin de üzerinde bir katılımla festivalimizin finalini yapıyoruz. UCI’ye ve Cumhurbaşkanlığımıza dünyanın sayılı şehirlerine sunulan bu imkân sebebiyle teşekkür ediyorum. Katılım sağlayan 30’dan fazla ülkeye en kalbi selamlarımızı ve muhabbetlerimizi iletiyor, 300’e yakın sporcumuza da başarılar diliyorum. Sakarya sizin eviniz, dünyayı misafir ederiz. Yeni organizasyonlarda görüşmek üzere” dedi.

Yorumlar (0)