BMX Dünya Şampiyonası sona erdi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen BMX Supercross Dünya Kupası’nın şampiyonları Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde belli oldu. Binlerce Sakaryalı vadiyi doldurduğu final akşamında büyük bir coşku yaşandı.

Diğer 01.11.2021, 13:27 01.11.2021, 13:46 UTKU KAYNAR
BMX Dünya Şampiyonası sona erdi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 10 gündür ara vermeden devam ettirdiği bisiklet organizasyonlarını BMX Supercross Dünya Kupası ile noktaladı. Avrupa’nın en donanımlı bisiklet tesisinde BMX’in son etap yarışları tamamlandı ve dünya şampiyonları bu parkurda belli oldu. Bu süre zarfında ayrıca ‘dağ bisikleti’ alanındaki MTB’nin Türkiye Şampiyonası ve dünya yarışları vadideki 4 buçuk kilometrelik parkurda yapıldı. Yarışlar boyunca ayrıca EXPO Sakarya 2021, gösteriler ve oyunlar aralıksız devam etti. Müsabakalarda BMX’te 30 ülkeden 250’ye yakın sporcu, MTB’de ise 40’a yakın ülkeden 300’den fazla sporcu ter döktü.

Sakaryalılar vadiye akın etti

Dünya yarışlarının son etabının yapıldığı final akşamında Sakaryalı binlerce vatandaş tribünleri doldurdu. Organizasyonu büyük bir coşkuyla yaşayan sporseverler, tören sonuna kadar alanda bekledi.  Yarışları Başkan Ekrem Yüce’nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Evren Başar, AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, UCI Yetkilisi Ferhad Aliyev, Bisiklet Federasyonu As Başkanları Muhammet Berat Alphan ile Bayram Akgül tribünlerden izledi.

Şampiyonlar kupalarını aldı

BMX genel klasmanda “elit erkekler”de İsviçre’den Simon M. Marquart birinci, Kolombiya’dan Carlos Ramirez Yepes ikinci, Fransa’dan Joris Daudet üçüncü oldu. “Elit kadınlar”da Kolombiya’dan Mariana Pajon birinci, Hollanda’dan Laura Smulders ikinci, Amerika’dan Felicia Stancil üçüncülüğü elde etti. “23 yaş altı erkekler”de Japonya’dan Asuma Nakai birinci, Belkçika’dan Wannes Magdelijns ikinci, Ekvador’dan Cristian Castro Cevallos üçüncü oldu. “23 yaş altı kadınlar”da ise İsviçre’den Thalya Burford birinci, Fransa’dan Lea Brindjonc ikinci, Japonya’dan Jui Yabuta üçüncülüğü elde etti. BMX’in dünya şampiyonları podyumda kupalarını aldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından çekilişle 10 vatandaşa bisiklet hediye edildi. Organizasyonların final gecesi  19.00’da başlayan Emre Kaya konseriyle son bulacak.

“Kardeşliğin şehrini tanıdılar”

30 ülkeden bir çok sporcunun dünyanın incisi Sakarya’da zorlu bir yarış çıkardığını belirten Başkan Ekrem Yüce, “BMX mücadelesi dünyanın en şirin kenti Sakaryamızda gerçekleşti. Zorlu bir mücadele vardı. 250 sporcu kıyasıya yarıştı. Erkeklerde İsviçreli, bayanlarda Hollandalı sporcumuz kupayı aldı. Hepsi yoğun bir mücadele verdi. Her kategoride yarıştılar, başarıyla tamamlanmış oldu. Dünyanın en güzel şehirlerinden ülkemizin incisi, Avrupa’nın en büyük parkuruna sahip olan, dünyada da en büyüklerle başa baş giden Sakarya’da yarışların kazasız şekilde tamamlanasından dolayı çok mutluyuz. Tribünler devamlı dolu. Sporcular çetin bir yarış çıkardı. Kazananları tebrik ediyorum. Buradan 30 ülkeye sporcularımız vasıtasıyla selamlarımızı arz ediyorum. Ülkelerine selamlarımızı göndersinler.” dedi.

Yorumlar (0)