Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un 2011 bilançolarına göre toplam borçları 1." />

Borç 1.5 milyar TL

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un 2011 bilançolarına göre toplam borçları 1.

Diğer 19.01.2012, 08:05
Borç 1.5 milyar TL

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un 2011 bilançolarına göre toplam borçları 1.5 milyar liraya ulaştı

FUTBOLUMUZUN MARKA DEĞERi SINIFTA KALDI

Yıllardır 'marka değeri'nin yükseltilmesi için büyük çaba gösterilen, rekorlar kırılarak naklen yayınSporExpres.comleleri yapılan Türk futbolu ne yazık ki yine sınıfta kaldı. Transfere harcanan milyon euro'ların üzerine Avrupa'da elde edilen başarısızlıklar eklenince büyük bir fiyaskoya imza atıldı.TRANSFERDE 5 MiLYAR EUROLUK PASTA

Dünyanın en iyi 20 futbol liginin değerlendirmeye alındığı transfer piyasasında dönen rakam 5 milyar euro'ya ulaşırken, bu rakamın 2 milyar 629 milyon euro'luk kısmı gider, 2 milyar 322 milyon euro'luk kısmı ise gelir hanesinde yer aldı.GELİRDE 20 ÜLKE ARASINDA 17. OLDUK

Harcama konusunda Avrupa'nın önde gelen ülkeleriyle yarışan Türkiye, buna karşın futbolcu pazarlama konusunda her zaman olduğu gibi bu sezon da büyük sıkıntı yaşadı. Türk futbolu transferden elde edilen gelir sıralamasında 20 ülke arasında 17. sırada yer aldı. Transferden 29.5 milyon euro'ya yakın bir gelir elde eden Türkiye'nin transfer gelirlerinde geride bıraktığı ülkeler ise sırasıyla Polonya, Avusturya ve Yunanistan oldu. Transferden en çok gelir elde eden ülkeler ise İtalya, İngiltere ve İspanya oldu.TÜRKİYE EN ÇOK PARA HARCAYAN 7. ÜLKE

Transfere en çok para harcayan ülke 700 milyon euro'luk rakamla İngiltere olurken, listede İtalya ikinci, İspanya ise üçüncü sırada yer aldı. Türkiye ise transfere harcadığı 112 milyon euro'ya yakın bir rakamla 20 ülkenin yer aldığı listede 7. sırada yer aldı. Transfer harcamalarında ilk 3'ün dışında Türkiye'yi geçen ülkeler ise Almanya, Rusya ve Fransa oldu.İŞTE DÖRT BÜYÜK KULÜBÜN BORÇ MİKTARI:

Galatasaray: 294 milyon dolar

Fenerbahçe: 188 milyon dolar

Beşiktaş: 250 milyon dolar

Trabzonspor: 51 milyon dolar
BORÇLARIN DAĞILIMI:

Dört Büyükler, her yıl gelirgider hesaplarında yaklaşık 130 milyon lira açık veriyor. 2010-2011 sezonu bilançolarına göre 750 milyon lira kısa vadeli borçları var. 400 milyon lira uzun vadeli borçları var.

Borçların 375 milyon lirası bankalara; 155 milyon lirası ticari borç; 50 milyon lirası vergi borcu; 300 milyon liranın üzerinde ise kulüplerin yönetimlerine borçları bulunuyor. Bonservis borcu ve oyunculara olan borçlar ise yaklaşık 140 milyon lira.* Türkiye; transferde en çok zarar eden ülkeler sıralamasında Azerbaycan, Ukrayna ve Danimarka'dan sonra 4. sırada yer aldı.UEFA KRiTERLERi YAKACAK!

* UEFA kriterlerine göre gelir-gider hesaplarını tutturamayan kulüpler, 2012-2013 sezonundan itibaren Avrupa kupalarına alınmayacak.

Bu durumda kulüpler bütçelerinin üzerinde harcama yapamayacak. Çünkü bütçe açığı vermemeleri gerekiyor. Kulüpler; 2012-2013 sezonuna kadar başkanlara, yöneticilere, kurumlara olan borçlarını kendi mali tablolarından çıkarmaları gerekiyor. UEFA kriterlerine göre başkanlar veya yöneticiler, yönettikleri kulüplere borç para vererek, kulüpleri kendilerine borçlandıramayacak.

* Türkiye'de futbol pastasının büyüklüğü 840 milyon dolar civarında. Son 10 yılda bu pasta yüzde 300 büyüdü. Bu dev futbol pastasının büyük bölümünü 4 büyükler yiyor.

4 Büyükler'in yıllık gelirleri 625 milyon TL'ye yakın. Bu gelirin yüzde 34'lük bölümü futbol dışı harcamalara gidiyor. Kulüpleri borçlanmaya iten en büyük yanlış; transfer politikaları. Spor Toto Süper Lig, son 5 yılda net 340 milyon dolar transfer açığı verdi.

Yorumlar (0)