Şike bu kez de eğitimi sarstı." />

banner212

banner211

Bu soru çok şikeli


Şike bu kez de eğitimi sarstı.

Diğer 07.01.2012, 17:45
Bu soru çok şikeli


Şike bu kez de eğitimi sarstı. Şike soruşturmasından iki ay sonra piyasaya çıkan YGS'ye hazırlık Matematik test kitabındaki 'şikeli' problem öğrencileri şaşırttı.Soruda şikecinin isminin Aziz ve mağdurun ise Ünal olması tepkilere neden oldu.


Akşam'dan Levent Pınar'ın haberine göre; Merkezi İstanbul'da bulunan Sıradışı Analiz Yayınları tarafından çıkarılan ve Türkiye genelinde binlerce kitapçıda satılan Bilal ve Yaşar Karadağ'ın hazırladığı 'YGS Matematik Tamamı Çözümlü Konu Özetli Soru Bankası'nın içindeki bir soru öğrencileri şaşkına çevirdi.


"ŞİKECİ AZİZ.."


Temmuzda başlayan şike soruşturmasından 2 ay sonra eylülde basılan YGS Hazırlık Kitabı'nın 395. sayfasında işlenen Oran ve Orantı konusunun 9'uncu sorusunda, öğrencilere yöneltilen soru aynen şöyle: 'Bir baba yaşları oranı 4/3 olan Ünal ve Aziz isminde iki oğluna bir miktar parayı yaşları ile doğru orantılı bir şekilde paylaşmaları için oğlu Aziz'e teslim etmiştir. Ancak Aziz şike yaparak parayı yaşları ile ters orantılı olarak paylaşmış ve alması gerekenden 100 lira daha fazla almıştır. Buna göre şikeci Aziz şike yapmasaydı kaç lira alması gerekirdi?'


Sorunun şıkları ise 150, 200, 300, 400 ve 450 olarak gösterildi. Cevap anahtarında ise 'Şikeci Aziz'in, şike yapmaması halinde 300 lira para alması doğru cevap olarak yer aldı.


ASLA ETİK DEĞİL


YGS Matematik Tamamı Çözümlü Konu Özetli Soru Bankası başlıklı YGS Hazırlık Kitabı'nda sorulan 'Şikeci Aziz' sorusu tepki uyandırdı. Final Dergisi Dershaneleri Kızılay Şube Müdürü Murat Ertaş, sorunun dikkat çekmek kaygısıyla yapıldığını belirterek, 'YGS'ye hazırlanan öğrencilerin sınavla ilgisi olmayan, tamamen yönlendirmeye yönelik bu tür sorularla muhatap edilmesi etik değil. Öğrencilerin bu tip soru tipleriyle karşılaştırılması kesinlikle yanlış ve algı dağıtımına neden olur. Türkiye gündemini sarsan ve yargı süreci devam eden şike konusunu Aziz ve Ünal isimlerini kullanarak soru haline getiren bir öğretmenin amacı tamamen dikkat çekmektir' dedi.

Yorumlar (0)