banner212

banner211

Dakar'dan döndüler..

33.

Diğer 04.02.2012, 10:07
Dakar'dan döndüler..
banner218
33. Dakar Rallisi'nde Türkiye'yi temsil eden ''Çöl Kaplanı'' lakaplı motosikletçi Kemal Merkit, Türkiye'yi temsil eden üç motosikletçinin de yarışı tamamlayamamasına rağmen edindikleri tecrübelerin gelecek adına büyük kazanç olduğunu söyledi.

Arjantin'in Mar Del Plata şehrinde 1 Ocak'ta start alan rallide, Türkiye'yi temsil eden motosikletçilerden Kemal Merkit, Şakir Şenkalaycı ve Selçuk Bektaş yurda döndü.


İstanbul Atatürk Havalimanı'nda rallide yaşadıkları hakkında gazetecilere bilgi veren Merkit, Arjantin, Şili ve Peru topraklarında gerçekleştirilen 33. Dakar Rallisi'nde Türkiye'yi başarıyla temsil ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

''Dakar 2012 Türk takımı için, hem artılarla hem eksilerle dolu geçti. Her şeyden evvel Türk bayrağını orada başarıyla temsil ettik. Son 3 gün kalana kadar Şakir arkadaşımız bizi temsil etti. Zira ben 5. gün yaşadığım bir teknik arıza nedeniyle yarış dışı kaldım. 4. günde Selçuk Bektaş yarış dışı kaldı. Şakir'i finişe taşımak için epey bir çaba sarf ettik ama o da son 4 gün kötü bir sakatlık yaşayarak yarışı bırakmak zorunda kaldı. Şakir Şenkalaycı çok şey öğrendi. Benim bir hedefim de buydu. Dolayısıyla ben o açıdan son derece mutluyum. Dakar, Türkiye açısından yeni bir isim kazandı, diye düşünüyorum. 2013'te çok güçlü bir takımla yeniden müthiş başarılarla geri döneceğimize inanıyorum.''


Şenkalaycı'ya motivasyon sağlamak için onu büyük Türk bayrağıyla takip ettiklerini ifade eden Kemal Merkit, ''Maalesef kolu çıktı. 2000'den bu yana katılıyorum. 6 kez finişi gördüm. Dünyanın en zor rallisi. Bazı talihsizlikler oluyor. Ben de yarış dışı kaldım. Buna rağmen Türkiye için büyük bir kazanç oldu. Hem oradaki tanıtımımız açısından hem de yeni bir sporcu kazanmamız açısından. Ben 2013'e çok pozitif duygularla bakıyorum'' şeklinde konuştu.


Gelecek yıl hazırlıklara şimdiden başladıklarını anlatan Merkit, Abudabi'deki ralli için kendi aralarında plan yaptıklarını belirtti.


Şakir Şenkalaycı da 10. etapta kazanın meydana geldiğini belirterek, ''Finişe çok yaklaşmıştım. Çok da güzel gidiyordum aslında. Biraz acele ettiğimi düşünüyorum. Çok hızlanmaya ve ön sıralara yükselmeye başlamıştım. Bu benim için çok gurur verici bir durum haline gelmişti. Finişe 50 kilometre kala düşünce dirseğim çıktı. Kaldırdım motoru tekrar devam etmek istedim. Sıcağı sıcağına bir şey hissetmedim. Soğuyunca acımaya başladı. O yüzden çok üzgünüm. Bundan sonraki hedefim aynı ekiple Dakar'a gidip orayı fethetmek. Çünkü 24 yıldır yarışıyorum, orada hiç bir yarışta tatmadığım zevki tattım. Finişe bu kadar yakınken yarış dışı kalmak beni çok üzdü.''Selçuk Bektaş ise ilk kez Dakar'a katıldığını ve önemli bir tecrübe edindiğini kaydederek, ''Bir adaptasyon devresi geçirdikten sonra 4. gün çok kötü bir kaza geçirdim. Motosikletimde meydana gelen arıza nedeniyle yarışı bırakmak zorunda kaldım. Ben de geri dönüp 'Dakar'ı yeneceğim' diyorum. Çünkü inanılmaz coğrafyalardan geçtik'' dedi.

Kaynak : http://www.ajansspor.com/motorsporlari/ralli/h/20120114/dakardan_donduler.html?ref=rss

Yorumlar (0)