banner212

banner211

"Eğer bana küfür ederlerse..."

Bandırma mağlubiyetinden sonra Teknik Direktöre tepkili olan taraftarların sesini Adana Demirspor Yönetimi duydu ve karşılıklı anlaşma sonucu Ali Güneş ile anlaşmayı fesh edip Durmuş Ali Çolak ile yollarına devam ediyor.

Diğer 04.02.2012, 10:06
banner218
Bandırma mağlubiyetinden sonra Teknik Direktöre tepkili olan taraftarların sesini Adana Demirspor Yönetimi duydu ve karşılıklı anlaşma sonucu Ali Güneş ile anlaşmayı fesh edip Durmuş Ali Çolak ile yollarına devam ediyor..
Başkan Levent Özveren ile hem taraftarın sıkıntılarını hem yönetimin sıkıntılarını ve futbolcuları konuştuk… “Adana Demirspor’un Adana’ya iki borcu var ve bu sezon bu borcu ödeyip şampiyon olacağız” diye Şimşeklere çok içten duyuru yaptı…Levent Özveren kimdir öncelikle biraz sizi tanıyalım?


65 Adana doğumluyum, kökten Adanalı bir ailenin çocuğuyum. Evli 2 çocuk babasıyım, turizm işi ile uğraşıyorum. Ak Parti Çukurova ve Büyükşehir Belediye meclis üyesiyim. Adana Demirspor’un ikinci başkanıyken Mustafa Tuncel’in hukuki sürecinden dolayı Demirspor da Başkanlık görevine geldim, Meclis Üyesi arkadaşlarımla beraber devam ediyoruz.Adana Demirspor bağlantınız nasıl oldu? Görev gereği mi yoksa zaten baştan beri sıkı bir ADS taraftarı mıydınız?


Ben Reşatbey’in çocuğuyum, çocukluğumdan beri Demirsporluyum, statta geçti çocukluğumuz ve çok iyi bir taraftarken, burada da ilk yönetim yapılırken as başkandım… Geçen dönem de Belediye Meclis üyelerinden yönetim oluştu bu şekilde de aynı keza.Öncelikle kadın taraftarlardan bahsedelim… TFF alığı kararla kadın taraftarın maça gelmesinde artış oldu mu?Tabii ki artış oldu. Hem federasyonun da açıklaması oldu dediğiniz gibi ve bu sayede bayanların futbola ilgisi de arttı.


Baya bir bayan taraftarımız var ve Demirspor’un kadın taraftar grubu da var deplasmana da geliyor ki biz de artık çevremizdekileri de getirmeye başladık eşlerimizle onların arkadaşları da geliyor ki kesimlikle sayının da artmasını istiyoruz.Demirspor taraftarları gerçekten sizi çok seviyorlar… ADS ‘yi ne zaman süper ligde göreceğiz? Diye benim sorum var ama onlar daha bir heyecanla soruyor


Bu iş bize geçtiğinden beri gerçekten aylarca yönetimdeki arkadaş grubumuzla beraber canla başla çalışıyoruz ve tamamen bütün enerjimizi buna veriyoruz. Zor bir süreçten geçiyoruz, ilk hedefimiz önce kulübü kapattırmayıp borçları planlayıp takımı sahaya çıkarabilmekti çünkü gerçekten çok ciddi bir sıkıntı vardı. Buna rağmen biz çok ciddi emeklerle gece gündüz takımı yürütmeye başladık.Hedefleriniz neler?


ADS’nin her dönem hedefleri var ama bu sene inşallah eğer biz bu takımı bu sene şampiyon yaparsak Bank Asya’da misafir oluruz çünkü bu şehirde biz bunu gördük. Biraz da hareketlenmeye başlayınca önüne geçilemiyor ve her yerden çok ciddi destekler de alıyoruz, Adana buna aç susamış… Bir süper lig takımının bir kere o şehre ekonomik katkısı da var.En iyi örneğimiz Mersin İdman Yurdu…


Evet…Adana Demirspor ve Adanaspor olarak birbirinize destek oluyor musunuz?


Tabii ki futbolcu alışverişi var. Şuan zaten onlar Bank Asya’da… Öncelikli hedeflimiz Demirspor’u bulunduğu yerden çıkarmak Bank Asya’ya çıkmasını sağlamak.Taraftar Teknik Direktör Ali Güneş’e çok tepkiliydi ve gönderilmesini istiyorlardı. Ki karşılıklı anlaşmayla sözleşme fesh edildi… Bu konu hakkında yorumunuz nedir?


Bakın biz o zaman demiştik ki kulüp yöneticiliği taraftarın gördüğü gibi bir şey değil. Bazı dengeleri, sözleşmeler, prosedür var ama bunu zaten izliyoruz ve yapılması gerekenleri gözetliyoruz. Ali Güneş ile karşılıklı olarak anlaşmayı fesh ettik. Ailenin bir ferdinin diğer ferdiyle sürtüşmesi işi zora sokar. Biz bu işi aile ortamında yapmak istiyoruz ve Demirspor kurumsallaşma yolunda gidiyor. Çok ciddi mesafe almış durumdayız, artık bundan sonrasında taraftar da sabır göstermeli çünkü yeni bir takım ki son 15 günde 9 futbolcu alınmış bir takım. E bunların bir uyum sorunu kendi aralarındaki tanışma var en azından teknik anlamında uyum sorununu giderdikten sonra arkadaşlık yönünden gider şuan tam bir aile havası var...Yönetim olarak transfer politikanız nasıl işliyor?


İlk başta ne olduğumuzu bilmiyorduk, önümüzü görmüyorduk, nasıl bir destek alacağımızı bilmiyorduk. Bazı arkadaşlarımız o an buraya gelip “Yürü başkan sen bu işi toplarsın, arkandayız” diyen arkadaşlarımız oldu onların destekleriyle oldu bir şeyler ki ilk başta çok transfer etme niyetinde değildik ki böyle bir bütçemiz de yoktu ve geçmişten gelen borçlar da varken yeni futbolcular almak zordu. Fakat sonradan destekler geldi önümüzü görmeye başladık ve beklediğimizden fazla destek geldi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zihni Aldırmaz, Çukurova Belediye Başkanı, Seyhan Belediye Başkanı, Yüreğir belediye başkanı ve Sarıçam Belediye Başkanı verdiğimiz kombineleri, tamamı aldı böyle bir destek de alınca da dedik ki bu Adana’nın da hak ettiği bir şey ve yeni futbolcuları aldık. Ve ben hep şunu söylüyorum Demirspor’un iki kere kaçırdığı bir şey var inşallah bu şampiyonluk bu sezon bize kısmet olur ve bu yönetimde bu borcu öderiz.Mağlubiyetlerde en büyük nasibi yönetim hakemler ve futbolcular alıyor. Bu takım ruhunu, takımın enerjisini nasıl etkiliyor?


Bir kere yönetimle yaşamaları lazım... Şu geçen 3 ayı bizle geçirip görseler herhalde bize en son küfrederler çünkü 3 ayın tamamını buraya verdik tüm zamanımızı. Ki kulüp kapanma aşamasındayken bizim buraya geldiğimizi biliyor ve küfredeceklerini sanmam. Ama tabii yarın olur bu bir organize iştir diyebilirler ama böyle yapmalarına gerek yok ben şahsım adına söylüyorum bana küfredildiği gün bırakırım…Sizi çok seviyorlar küfür edeceklerini sanmam Twitter’dan sizinle röportaj yapılacağını yazdığımda çok güzel tepkiler geldi…


Sağolsunlar…Herhalde takım yönetmek çok zor olmalı… Çünkü neticede taraftarı var, bir zamanlar görev alanlar var… Yani söz söyleyen çok…


Bakın başkanlıkta çok enteresan şeyler var verdiğin karar bazı insanları mutlu ediyor bazılarını mutsuz ediyor. Bir transfer edeceğim 5 kişi arıyor “Yaa başkan çok iyi yaptın” diğer 5 kişi arıyor “Yaa başkan yapma yaaa o çok kötü” bakın Teknik Direktör gitsin denildi şimdi gitti bu kararı da desteleyen var desteklemeyen de var. Getirdiğim hocaya da laf söylenilecek. İnsanları eleştirirken benim yerime gelip bir günü benimle geçirebilirler. Dayanabilene dayanana kadar koltuğu bırakabilirim. Ben ve arkadaşım hepimiz Demirspor’un menfaatine iş yapıyoruz. Biz olduğumuz sürece Demirspor’a zarar verecek iş yapmayız verecek insan olursa da ben başkan olduğum sürece 2 dakika bile burada durdurmam…Sezon boyu kimlerle maç yapacağınız, grupta kimlerin olduğu zaten belli. Bütün takımları değerlendirip şampiyonluk derecenizi ölçüyor musunuz? Sezonu nasıl değerlendiriyorsunuz?


Tabiii… Mesela şuan bizim maç izleme komitemiz var ve her hafta rakipleri analiz ettiriyoruz. Sabahlara kadar toplantılar yapıyoruz. Bana bu işin duayenleri “Futbolda her şey var” diyorlar ama ben de diyorum ki “Biz de her şeyi yapıyoruz! Demek ki bir yerde bir hatamız var, onun üzerine gidiyoruz”Kadın taraftarlara çok iş düşüyor, kadın gücüyle takıma daha çok destek verip tribünlerin sakinleştiricileri olmaları gerekiyor..


(Gülüyor) Ama bu hırçınlık neden kaynaklanıyor? Yıllardır beklenen sonuç alınamıyor zaman zaman ben de maçı agresif izleyebiliyorum. Bana diyorlar “Başkan 80. Dakikada yukarıya çıktın” inanın şeref tribününden localara çıkmışım farkında değilim ama taraftarın bu hırçınlığını Demirspor sevgisinden, özlemden yapıyorlar. Daha biz 30 maç oynayacağız. Mardin’e giderken 4-5 diyordum öteki hafta Bandırmayı yeneriz diyordum. Mardin’de yendin geldik 3 puan 3 puandır dedik. Taraftar haklı haklı da eleştiriyi yaparken biraz daha takımı düşünmeliler. Bir haklı olduğu ikinci konuda bizim ne yaşadığımızı bilmiyorlar o kadar çok şehir efsanesi var ki o yüzden basına da, taraftara da muhasebe açık gidip görebilirler dedim ve aylık olarak bunun bildirisini de yapıyorum. Kombinelerle maddi sıkıntılarımızı aşabiliriz çünkü başka gelirimiz yok belediye desteği var ama geriden gelen borçlar da var. Yavaş yavaş aştık seyirciye de biraz sabır diyoruz ki taraftar her zaman Demirspor’un yanında ondan hiçbir şüphemiz yok. Bayan arkadaşlarımız da biraz onları sakinleştirmek onlara da düşüyor.Kadın taraftar sayınız kaç?


2 bin filan. Bunların içinden aralıksız 400-500 tanesi maça geliyor.Taraftar grubunun bir de Kadın Kolları var. Neler yapıyorlar, ne gibi etkinlikler düzenliyorlar?


Mesela inanılmaz tribünde renk oluyorlar. Eskiden maça gittiğimde 40 dakika maçı seyredersem 40 dakika tribünü izliyordum. Ki kadın taraftarlar çok güzel organize oluyorlar. Bandırma maçında da inanılmaz destek vardı. Taraftar bence Türkiye’de hiçbir takıma nasip olmayacak taraftar grubumuz varBursa’nın Teksas’ı, Adanaspor’un Kaplanları, Mersin İdman Yurdu’nun Şeytanlar’ı, Adana Demirspor’un Şimşekleri… Gerçekten sağlam taraftar grupları var.


Beşiktaş’ın Çarşı’sı, Adana Demirspor’un Şimşekler’i… Mardin’e gittik ve o maça taraftar gelmeyecek sandık, çarşıya bir baktık her yerde Adana Demirspor formalı taraftarlar var… İnsan böyle durumlarda gerçekten duygulanıyor.Futbolcuların motivasyonunu nasıl sağlıyorsunuz?


Ne aslanlarım, koçların hadi yürüyün ya da ne de sert bir mizacım var. Onlara şunu söyledik. Bu başarı gelirse hepimizin, Adana çok vefalı bir şehirdir sizi unutmaz dedik. Sağolsun futbolcuların da bize güveni var. Kaç tane o zor dönemeçte “ben Demirspor’dan gitmem” diyenleri gördük…Şampiyonluk gerçekleşirse vaatleriniz var mı neler yapacaksınız?


Tabii şampiyonluk primimiz var. Futbolcularımızın sözleşmelerine koyduğumuz ciddi bir prim var ama bundan önce de yapmayı düşündüğümüz çok şey var, yeter ki onlar şampiyon olsunlar.Son olarak eklemek istedikleriniz?


Taraftarımız bize güvensin… Yine diyorum “Demirspor’un Adana’ya borcu var inşallah bu borcu hep beraber ödeyeceğiz” takımıyla, yönetimiyle, futbolcusuyla, malzemecisiyle bu kulüp bunun bilincinde. Beni en çok memnun eden olay da bu…Röportaj: Duygu SEDEFOĞLU / Hurriyet - AdanaKaynak : http://www.ajansspor.com/futbol/tff2ligkirmizi/h/20120131/eger_bana_kufur_ederlerse.html

banner220
Yorumlar (0)