banner212

banner211

Hakan Şükür' den Ankaragücü'ne 200 bin TL yardım

AK Parti Milletvekili Hakan Şükür, maddi zorluklar içinde bulunan Ankaragücü Futbol Kulübü'nün ihtiyacı olduğunu açıkladığı 200 bin lirayı temin ettiklerini açıkladı.

Diğer 01.02.2012, 08:01
Hakan Şükür' den Ankaragücü'ne 200 bin TL yardım
banner218
AK Parti Milletvekili Hakan Şükür, maddi zorluklar içinde bulunan Ankaragücü Futbol Kulübü'nün ihtiyacı olduğunu açıkladığı 200 bin lirayı temin ettiklerini açıkladı.

Ankaragücü Kulübü'nün maddi sorunları Meclis Genel Kurulu'nda da gündeme geldi. Konuyla ilgili gündem dışı konuşmalar üzerine söz alan Hakan Şükür, "Genç kardeşlerimizi zorluyolculukta desteklemek adına sadece sezon sonuna kadar bana iletilen bir rakam vardı. Ankara'da, Ankaragücü'nü seven kardeşlerimle birlikte gelecek hafta açıklayacağız. Bana iletilen bedel 200 bin TL idi. Bu ihtiyaç bedelini temin etmiş bulunuyoruz" dedi. Şükür ayrıca, birİstanbul milletvekili olarak herkesi Ankaragücü'nün maddi problemleri ile ilgilenmeye davet etti.

-ANKARAGÜCÜ'NÜN MALZEME İHTİYACINI BAKANLIK KARŞILAYACAK-

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, gündem dışı konuşmalara yanıt verdi. Kulüplerin mali yönetimiyle ilgili sorunların futbol sektörünün en önemli sorunlarından biri olduğunu söyleyen Kılıç, bütün kulüplerin mali anlamda UEFA, FIFA çerçevesindeki evrensel kurallara riayet etmeleri noktasında düzenlemeler yapması gerektiğini söyledi. Her gelen yeni yönetimin kendi arzularına göre kulübü yönetmeye kalkması durumunda ortaya çıkacak mali tablonun uzun vadede sürdürülebilir bir performansı ortaya koyamayacağını anlatan Kılıç, tüm kulüplerin borçlanma politikalarına, transfer politikalarına özen göstermesi gerektiğini söyledi. Ankaragücü Spor Kulübü'ne isim hakkı bedeli olarak 18.9 milyon ödendiğini ayrıca Ankaragücü'nün de aralarında olduğu her Anadolutakımına 800 bin TL nakden ödeme yapıldığını anlatan Kılıç, ancak kulüplerin bu ödemeler ne kadar olursa olsun kendi öz kaynaklarını geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Kulüpler Yasası'nı gelecek ay içinde TBMM'ye sunmayı düşündüklerini açıklayan Kılıç, Ankaragücü'ne bakanlık olarak yapacakları yardımla ilgili şunları söyledi:

"Kanunen Ankaragücü için yapılacak bir şey olmamasına rağmen şartlar ve imkanları zorlayarak güzide kulübümüzün sene sonuna kadar malzeme dahil tüm ihtiyaçlarına sponsor olma veya bulma düşüncesini ortaya koyduk. 10 gün önce kulüp yöneticileriyle bakanlık yetkilileri temas sağladı. Şu ana kadar malzeme ihtiyaçlarını içeren bir listeyi bakanlığa intikal ettirmediler. Bu liste geldikten sonra gereğini manevi bir vazife olarak yerine getireceğiz."

-"TAŞIMA SUYUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ"-

AKP'li Şükür'ün açıkladığı desteğin sivil bir inisiyatif olduğunu ve halkın, sanayicinin o şehrin markası haline gelen kulüplere hemşehrilikten gelen doğalbir vazife ile destek olması gerektiğini anlatan Bakan Kılıç, "Taşıma suyuyla değirmen dönmez" diyerek kurumsal olarak Ankaragücü'nün yeni bir mali yönetim vizyonunu ortaya koymasının zaruret haline geldiğini söyledi.

-"TFF YÖNETİMİ ÜZERİNDE SİYASİ TESİR YOK"-

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) alacağı kararların siyasi yönü bulunmadığını söyleyen Bakan Kılıç, "TFF başkanı ve yönetimi üzerinde siyasi tesir söz konusu değildir. TFF başkanı yönetimi görevinin gereği tarafsızlık çerçevesinde ellerindeki talimatname ve yasaların gereğini uygulamaktadır. Yargı kararlarını bekleyip beklememek kendilerinin inisiyatifidir. UEFA ve FİFA doğrultusunda hangi kararları verecekleri konusu kendilerinin karar altına alacakları mevzular. Bu meselinin içine siyaset yorumlarıyla girecek olursa Türkiye'de taraftarlık ayrışmasının yanında siyasal anlamda ayrışmayı dahil etmiş oluruz ki, bunun doğru bir yaklaşım olduğunu zannettirmiyoruz" dedi.

Bakan Kılıç, deplasman yasaklarıyla ilgili "Kulüpler kendi aralarında bir prensip ortaya koyarsa bu kendi taktirleridir. Biz yasakçı yaklaşımı onaylamıyoruz"değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)