banner212

banner211

Halı saha forması

Bir takımın ruhunu oluşturan en önemli etkenlerden birisi

Diğer 10.12.2015, 10:47 11.11.2016, 12:46
Halı saha forması
banner218

Bir takımın ruhunu oluşturan en önemli etkenlerden birisi, insanın üstünde taşıdığı formadır. Bir takımı takım yapan şeyse, oyuncuların arasında kurduğu o bağdır. Yeri geldiğinde bir aile olmayı bilen takımı, sahada devirmekte bir o kadar zordur. Oyun esnasında yeri gelir kızılır, yeri gelir bağırıp çağırılır… Mühim olan oyun bitiminde bir aile olduğunu unutmamaktır. Bu anlayışla hareket eden bir takım, sahada 11 kişi değil, tek bir yürek olarak mücadele eder. Tabi tek bir yürek olmada giydiğiniz formanın da etkisi vardır çünkü bu da takımın ruhunu yaşatan şeylerden birisidir. Takımınızı tesilen seçtiğiniz renkler ve yaptırdığınız forma, sizin sahada tek yürek olabilmeniz de büyük bir rol oynar. Kendinizle özdeşleştirdiğiniz nickler, o formanın içinde efsaneleşen futbolcular ve daha birçok şey o formaya anlam yüklemenizi sağlar. Bütün emekleriniz o formada tere dönüşür. Halı saha forması kutsaldır.

 

Formalarda yer alan renkler üzerine bir araştırma yapılmış. Bu araştırma sonucunda elde edilen sonuç, kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak forma renklerine sahip takımların, daha çok galibiyet kazandığı görülmüş. Bunlar örenk verilmesi gerekirse; Premier ligden Mancherster united, Bundesliga'dan Bayern München ve Süper ligden de Galatasaray, Fenerbahçe gibi takımlardır. Fakat sadece bu renklere sahip takımların başarılı olduğunu söylemek mümkün değil. Bu renklere sahip olmayıp, başarıya ulaşan takım isimleri de mevcut.  Sadece yapılan araştırmada genel itibariyle bakıldığında, bu sonuca ulaşıldığı görülmüş. Takımların antrenmanlarında giydikleri yeleklere bakıldığında, sahada yeleklerle mücadele eden takımların daha başarılı olduğu görülür. Bunun sebebi, formalarla takım arkadaşlarının daha iyi fark edilmesi ve tek formanın birlik bilincini aşılaması.

 

Bir akımının ismi yerine renkleri ile anılmak, o takım için ayrıcalıktır. Belli bir yaştan sonra oyuncuların futbol hayatlarını sonlandırması gerekir. Fakat o takımın renklerini her gördüklerinde, eski günlerine döner, o ruhu yeniden yaşarlar…

 

Yorumlar (0)