Türkiye, ikisine de talip olarak Cumhuriyet'in 100." />

banner212

banner211

İki dev spor organizasyonuna talip olduk


Türkiye, ikisine de talip olarak Cumhuriyet'in 100.

Diğer 23.01.2012, 14:21
İki dev spor organizasyonuna talip olduk
banner218


Türkiye, ikisine de talip olarak Cumhuriyet'in 100. yılına 3 kala dünyada bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Ağırlık olimpiyatlarda ama Ankara'da 'çifte hesaplar' başladı.


UEFA Başkanı Platini'nin, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'a "2020 Avrupa Şampiyonası'na aday olun. Siz kazanacaksınız" dediği ileri sürüldü. Tabi ki UEFA bunu yalanlamak durumunda kaldı.Oysa bir benzerini, geçtiğimiz haftalarda Alman yetkililer de söyledi ve Bild'e haber oldu. O iddia yalanlanmamıştı. Zaten sürecin Platini çok alakası yok. Türkiye'nin şansı, 7'ye 6 kaybettiğimiz son oylamanın ardından artık çok yüksek.


TESİSLEŞME HIZI


Fakat aynı yıl olimpiyatlar var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adaylığı bizzat açıkladı.Otarihe kadar müthiş bir tesisleşme hızı olacak ve altyapı büyük ihtimalle kusursuz hale gelecek. Yani olimpiyatlara dair umudumuzun da yüksek olması gerekiyor. Peki, tarihimizde ilk defa böylesi büyük organizasyonlara bu denli yaklaşmışken, hangisinden vazgeçilecek? Veya bir tercih yapılacak mı? Şu anda pek belli edilmese de Ankara kaynakları şu cümleyi rahatlıkla kuruyor: "2020'ye dek sportif altyapı mükemmel olacak. Tarihte de bir ilk olacak.Hedef, ikisine birden aday olduktan sonra ikisini birden yapılabileceğini göstermek." Belki konuşurken ve iddia ederken kolay geliyor ama, inanın bunun dünyada örneği yok. Ancak kendimize güvenmemiz önemli tabii. Bu arada artık küçük organizasyonlara aday olmuyoruz. Çünkü hepsinde 'şovumuzu' yaptık. Dünyanın bu anlamda Türkiye'ye güveni var. Ancak hedef artık daha büyükleri.


GÜZEL HABERLER BEKLENİYOR


Şu anda ağırlık, adaylığı açıklanan 2020Olimpiyatları.Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın önceki gün bir TV kanalındaki şu sözünü hatırlatmak isterim: "Esas enerjimizi olimpiyatlara yoğunlaştırıyoruz" diyor ama arkasından ekliyor: "Güzel haberler netleştiği zaman ilgili kişiler tarafından açıklanır."


UZMANLAR 'ZOR' DİYOR AMA...


Olur mu, olur! Olimpiyat kurullarındaki uzmanlarımız bunun zor hatta imkansız olduğunu söylüyor ama Ankara'da böyle bir inanç var. Peki takvim? Avrupa ve Dünya şampiyonaları haziran'da başlar. Temmuz ortalarında biter. Olimpiyatlar ağustosta başlar ve eylüle sarkar. İkisini birden yapma isteği var ama yapabilir miyiz? Bunu şu anda bilemeyiz ama ihtimali yüksek olan bir şey var ki, Türkiye 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'na aday olacak. EURO 2020 için seçim 2014 Mayıs ayında yapılacak.Olimpiyat için ise önümüzdeki 15 Şubat'ta adaylık dosyası teslim edilecek. Karar seneye 7 Eylül'de çıkacak. Olimpiyat Oyunları Hazırlık Kurulu Genel Direktörü Yalçın Aksoy "Futbol için adaylık kararı 1 yıl sonra veriliyor. Ancak bu süreçte dosyamızı hazırlamış ve 50-60 milyon dolarlık harcamayı yapmış olacağız. EURO 2020 adaylığı olursa olimpiyatı alamayız" diyor. Göreceğiz, Türkiye Cumhuriyeti 100. yılının arifesinde dünyada bir ilki başarabilecek mi?


1.5 MİLYAR LİRANIN SIRRI


Herkes soruyor. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın açıkladığı ve 1.5 milyar lira bütçe biçtiği 18 stat nasıl yapılacak. Öyle ya, bakanlığın bir bütçesi yok. Hesap şu; bazı statlar var ki, şehirlerin göbeğinde. Yerleri çok kıymetli. TOKİ burayı alıyor, başka yerde müthiş bir stat yapıyor. Bununla kalmayıp, o stadın yanına sosyal tesisler, havuz, atletizm ve spor salonu gibi unsurları da ekliyor. İşte işin sırrı burada. Püf noktası, Spor Bakanlığı'nın, mevcut değerli statları değerlendirme kapasitesinde.


AHMET KONANÇ-BUGÜN GAZETESİ

banner220
Yorumlar (0)