banner212

banner211

İtalya ve Romanya gençleri geliyor

Sakarya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi, yeni bir Avrupa Birliği Gençlik Projesine imza attı.

Diğer 10.07.2012, 14:50
İtalya ve Romanya gençleri geliyor
banner218
Sakarya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi, yeni bir Avrupa Birliği Gençlik Projesine imza attı.

Gençlik Merkezi Proje Grubu'nun hazırladığı ve Şubat 2012'de Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'na sunduğu "Köyümün Günlüğü" adlı proje, başarılı projeler arasına girerek hibe almaya hak kazandı. İtalya ve Romanya'dan katılacak gençlerle birlikte 01-08 Eylül 2012 tarihlerinde uygulanacak proje sayesinde, ilimizde gençlik temalı yeni bir uluslararası proje gerçekleştirilmiş olacak.

 

Gençlik Değişimi!

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Gençlik Programı Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri kapsamında hazırladıkları projeyi Türk Ulusal Ajansı'na sunan Gençlik Merkezi Proje Grubu, 3 taraflı olarak tasarladıkları projeyi Türk, Romen ve İtalyan gençlerin katılımıyla ilimizde gerçekleştirecek.

Gençlik Projeleri Gelenekselleşti!

Ülkemizde en fazla uluslararası proje yapan gençlik merkezlerinden biri olan Sakarya Gençlik Merkezi, Eylül ayında gerçekleştireceği "My Village Diary-Köyümün Günlüğü" adlı proje ile son dört yıl içindeki beşinci çok uluslu gençlik projesine imza atmış olacak. Gençlik Merkezi Müdürü Ali İhsan ÇOKAN; "2008 yılından bu yana ilimiz gençliğinin uluslararası deneyim kazanması adına birçok uluslararası projeye imza attık. 2008, 2009 ve 2011 yıllarında Türk-Alman Gençlik değişimlerinin yanında 2010 yılında da 25 farklı ülkeden genci Dünya Gençlik Kongresi kapsamında ilimizde ağırladık. Şimdi ise İtalyan ve Romen gençleri; "Köy hayatında kültür" konusuna dikkat çekmeyi hedefleyen "Köyümün Günlüğü" isimli proje kapsamında ilimizde ağılayacağız. Bu süreçte projeyi hazırlayan gönüllü gençlerimize ve proje sorumlusu Gençlik Lideri Fatih Mehmet PARLAR'a teşekkürlerimi iletiyorum." diyerek eylül ayında gerçekleştirilecek proje için gençlere desteklerinin süreceğini belirtti.

[gallery link="file" columns="2" orderby="title"]

Hazırlıklar başladı!

Gençlik Merkezi Proje Ekibi 01-08 Eylül 2012 tarihinde hayata geçireceği proje için hazırlıklara başlarken, proje faaliyetlerinin gerçekleşeceği köylerdeki etkinlik programları için hummalı bir çalışma yapılıyor. İtalya ve Romanya'dan gelecek 18 gencin yanı sıra Gençlik Merkezi üyesi 15 gencin de katılım göstereceği projenin sponsorluk çalışmaları da sürdürülüyor.
İlk ziyaret Koşu'ya!

"My Village Diary-Köyümün Günlüğü" adlı proje için hazırlıklarını sürdüren Gençlik Merkezi proje ekibi ilk ziyaretini ise Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salih Koşu'ya yaptı. Gençlik Merkezi çalışmalarından memnuniyet duyduğunu dile getiren Koşu, Proje grubunun Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezinden hibe almayı başardığı "My Village Diary-Köyümün Günlüğü" adlı projeden dolayı gençleri tebrik etti.

 

 

Köy Hayatında Kültür!

"My Village Diary-Köyümün Günlüğü" adlı projenin yöneticisi Gençlik Lideri Fatih Mehmet PARLAR, proje konusu ile ilgili yaptığı açıklamada: "Projemizin çıkış noktası; Sanayileşme ve kentleşme ile birlikte direkt olarak şehir hayatında ve dolaylı olarak köy hayatında kültürel değerlerimizin gün geçtikçe kaybolmasıydı. Bu soruna gençlik Merkezi bünyesinde zaman zaman farklı etkinliklerle dikkat çekmiştik. Şimdi ise bunu bir Avrupa Birliği projesi ile gündeme getirmek istedik. Gönüllü gençlerle birlikte yaptığımız toplantılar neticesinde tespit ettiğimiz sorunu projelendirdik ve Türk Ulusal Ajansı'na sunduk. Projenin hibe almaya hak kazanması ile birlikte şimdi uygulama safhasına geçtik. Bir hafta sürecek projede, atölye çalışmaları ve alan çalışmaları ile köy hayatında kültür konusuna dikkat çekeceğiz. Projemiz faaliyetlerinin alt temalarını ise Köy hayatında; aktif yaşlılık, ekonomi, mutfak kültürü, el sanatları, sosyal hayat, imece ve Avrupa algısı konuları oluşturacak. Ayrıca projenin final gününde "Köy Hayatında Aktif Yaşlılık" konulu bir fotoğraf sergisi açacağız. Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra Gençlik Merkezinde gerçekleştireceğimiz kültür geceleri de projemizin kültürlerarası kaynaşma görevini yerine getirecek." diyerek projenin bu aşamaya gelmesinde emeği Geçen Gençlik Merkezi Müdürü Ali İhsan Çokan'a ve proje grubu üyelerine gösterdikleri azami gayretlerden dolayı teşekkürlerini iletti.

 

Üç temel misyonu var!

İlimizin kültürel tanıtımına da katkı sağlayacak olan proje: Kültürlerarası öğrenme, Avrupa etkisi ve yerele katkı başlıkları altında planlanacak faaliyetlerle hayata geçirilecek. Gönüllü gençlerin hazırladıkları faaliyet programı çerçevesinde, ilimizin muhtelif köylerinde kültürel değerlerimiz gündeme getirilecek.

"Yaşayarak öğrenecekler"

Köyümün Günlüğü adlı projeye katılacak Türk, Romen ve İtalyan gençler; proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerin büyük bir bölümünü ilimizdeki muhtelif köylerde gerçekleştirecek. Başta Taraklı ilçesi ve köyleri olmak üzere, Hendek ve Akyazı ilçelerine bağlı köylerde, tüm katılımcılar köy kültürümüzü yerinden yaşayarak öğrenecek.

 

Hazırlıklar Gençlik Merkezi'nde sürüyor!

Eylül ayının ilk haftasında uygulanacak projenin hazırlıkları ise ilimiz gençlik faaliyetlerinin merkezi olan Kampüs Yolu üzerindeki Gençlik ve Kültür Kompleksi'nde devam ediyor. Gönüllü gençler: Proje Koordinatörü Yakup Kılıç , Proje yürütücüleri; Özge Çelik, Berna Aydın, Elif Ulutaş, Tuğçe İltaş, Ferhat Karaer projenin amacı doğrultusunda proje faaliyetlerini tasarlıyor.

 

 

 

 

Yorumlar (0)