banner212

banner211

Kürek skandalında bir Kırkpınarlı sporcu!

Fenerbahçe'nin, Hırvatistan'da katıldığı ve madalya katıldığı ve madalya kazandığı yarışta Kırkpınar Kulübü'nde bulunan Muhammet Canşi'nin yarıştığı ortaya çıktı.

Diğer 05.05.2012, 08:30
Kürek skandalında bir Kırkpınarlı sporcu!
banner218
Fenerbahçe'nin, Hırvatistan'da katıldığı ve madalya katıldığı ve madalya kazandığı yarışta Kırkpınar Kulübü'nde bulunan Muhammet Canşi'nin yarıştığı ortaya çıktı.

Haber Türk Gazetesi'nden Murat Ağca'nın haberine göre; Fenerbahçe Kürek Takımı, 14-15 Nisan'da Zagreb'te katıldığı Hırvatistan Açık Kürek Yarışmaları'nda, lisansları Kırkpınar Kulübü'nde bulunan Muhammet Canşi ile Hereke Kulübü sporcusu olan Özkan Özkara'yı Fenerbahçe formasıyla yarışlara soktu.

Hırvat yarışma komitesine verilen listede Fenerbahçe'nin sporcuları olarak gözüken Muhammet Canşi ile Özkan Özkaya, 14 Nisan'da girdikleri Büyük B Erkekler iki tek dümencisiz kategorisinde ‘Fenerbahçe 2' ismiyle Final A müsabakasını birinci sırada tamamlayarak altın madalya kazandı. Aynı yarışta Fenerbahçe 1 ekibi ikinci, Türk Milli Takımı da üçüncü oldu. Canşi ve Özkaya'dan oluşan ekip, bir gün sonra yine aynı yarışa ‘Fenerbahçe 3' ekibi olarak katılarak bu kez 4. sırayı aldı.

KULÜPLER ŞAŞKIN

Sarı-Lacivertli kulübün sporcularını yurtdışına götürmek için her iki kulüpten de muvaffakat aldığı ancak kulüplerin bu izni Fenerbahçe adına değil, kendi kulüpleri adına yarışılması için verdiği belirlendi. Kırkpınar Kulübü Başkanı Fatih Fil, "Muhammet Canşi bizim lisanslı sporcumuz. Kulüp olarak faaliyetlerimizi Fenerbahçe'nin desteğiyle yapıyoruz. Açık yarış olduğu için Canşi'nin Fenerbahçe ile gitmesine izin verdik. Fakat Fenerbahçe adına yarıştığını bilmiyorduk" diye konuştu.

Her iki milli kürekçiyi de Fenerbahçe'nin uzun zamandır transfer etmek istediği, ancak Canşi ve Özkaya'nın eski kulübü Galatasaray bu transferlere izin vermeyince kürekçilerin Kırkpınar ve Hereke kulüplerine geçtiği öğrenildi.
8B]Fenerbahçe'den 'kürek' açıklaması[/b]

Fenerbahçe Kürek Takımı'nın, 14-15 Nisan'da Zagreb'te katıldığı Hırvatistan Açık Kürek Yarışmaları'nda, lisansları Kırkpınar Kulübü'nde bulunan Muhammet Canşi ile Hereke Kulübü sporcusu olan Özkan Özkara'yı Fenerbahçe formasıyla yarışlara soktuğu iddiası gündeme bomba gibi düştü.Konu ile ilgili Fenerbahçe'nin resmi twitter hesabından şu açıklama yapıldı:

Kürek Şubemizin lisansı kulübümüzde olmayan sporcuları kulübümüz adına yarıştırdığı ve madalya kazandırdıği haberleri asılsızdır.

Herkese açık olan Zagrep OPEN adlı yarışta kulüplerinin yazılı izni ve federasyonun bilgisiyle yer alan sporcuların başarıları bireyseldir.

Fenerbahçe Kürek Şubesi kaptanı Çağlar Özdemir, kulübün resmi sitesinden şu açıklamayı yaptı:

Kürek sporu ve yarışmalarında basketbol ve diğer branşlara ait kurallar geçerli değildir. Açık yarışlarda yarışma komitesine verilen isimlerin başka kulüplerde lisansları olsa bile; yarışması, derece alması skandal değil, doğal bir durumdur. Adı geçen gazete popülist bir habercilik yaparak bunun bir skandal olduğunu belirtmiş, aslında habercilikte bir skandala imza atmıştır.

Kürek sporunu takip eden gazeteciler ve yazarlar çok iyi bilmektedir ki; Uluslararası açık yarışmalarda oyuncu isimleri belirtilerek takım adına sporcu yarıştırabilirler. Bununla ilgili bir kısıtlama söz konusu değildir.

Yurt içi ve ya yurt dışında kulüplerarası bir yarışmada bu oyuncuları zaten yarıştıramazdık. Yarışma komitesi bizden bu oyuncularla ilgili lisansları göstermemizi isterdi. Ama açık yarışlarda ısrarla tekrar ediyorum böyle bir kural yok.

Özkan Özkara ve Muhammet Canşi isimli iki sporcumuz kendi kulüplerinden izinli olarak Fenerbahçe kafilesiyle yola çıkmış, yarışmış ve kazanmışlardır. Madalyaları müzemizde değil, kendilerindedir. Bundan sonra da yarışacak ve kazanacaklardır. Olayı bir başka boyuta getirmeye çalışmak, Kürek sporu ile ilgili bilgisizlikten kaynaklanmaktadır.

banner220
Yorumlar (0)