İstanbul 16." />

banner212

banner211

Mosturoğlu: Beraat edeceğime inanıyorum


İstanbul 16.

Diğer 24.02.2012, 08:05
Mosturoğlu: Beraat edeceğime inanıyorum
banner218


İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasına devam eden Mosturoğlu, duruşma savcısına hitaben, ''Oynanmış bir maçtan sonra, yapılan maçın sonucuna etki etmeyecek aile ortamında yapılan bir toplantı, nasıl nitelikli dolandırıcılık olur?'' diye sordu.


Mosturoğlu, Emmanuel Emenike'nin 4-5 hafta oynayamayacağının adli tıptan ve hastaneden alınmış raporlarla sabit olduğunu ifade ederek, iddianameyi yazan savcının yine de Emenike'nin oynamadığını iddianameye koyduğunu kaydetti.


''Mehmet Berk, Emenike ve Sezer Öztürk transferlerinin usulüne uygun olduğunu Eskişehirspor ve Karabükspor'dan öğrendi, ama iddianameye yazmadı'' diyen Mosturoğlu, ''Çünkü Eskişehirspor ve Karabükspor'dan öğrendiklerini yazsaydı, bu iddialar çökerdi. Öğrendiklerini yazsa, şu an tutuklu olmazdım'' dedi.


Mosturoğlu, iddianamede dava dosyaları ile ilgili görüşmelerinin yer aldığını ve bunların şifreli konuşma olarak nitelendirildiğini söyleyerek, ''Bunlar davalar ile alakalı konuştuğumuz terimlerdir. Şifre değildir'' ifadelerini kullandı.


Sanık Mosturoğlu, aynı zamanda Aziz Yıldırım'ın da avukatı olduğunu ve aralarında yönetici-üye ilişkisi bulunduğunu söyledi.


Yıldırım'ın kendisine illegal hiçbir emir vermediğini ifade eden Mosturoğlu, ''Şahsım ve kulübümün bu davadan beraat edeceğine inanıyorum'' dedi.


-Sanık Cemil Turan-


Tutuklu sanık Cemil Turan da 50 yıldır futbolun içinde olduğunu ve bunun 40 yılının Fenerbahçe'de geçtiğini söyledi.


İddianamede yer alan Manisaspor-Trabzonspor maçı öncesi Hikmet Karaman'la görüşmeye gittiklerini anlatan Turan, ''Aldığımız duyumları Hikmet Karaman'a anlattık. O da 'benim olduğum yerde öyle şey olmaz, merak etmeyin' dedi'' ifadelerini kullandı.


Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin, ''Telefonla söyleyebilirdiniz, niye Manisa'ya gittiniz? 'Sizin futbolcularınız şike yapıyor' diyebilirdiniz'' demesi üzerine sanık Turan, ''Telefonla olmuyor, yüz yüze konuşmak daha iyi oluyor'' dedi.


Cemil Turan, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, tahliyesini talep etti.


-Sanık Mehmet Yenice-


Tutuklu sanık Mehmet Yenice de yıllarca futbol takımlarında masör olarak çalıştığını belirterek, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.


Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''Aracındaki paraya ne diyorsun?'' sorusuna karşılık Yenice, ''Araçta yakalanan para benim kendi paramdır. Ganyan bayi işletmecisiyim. Oradan kazandığım paradır. İstanbul'da bir ev almak istedim. Vergisi verilmiş, at yarışından kazandığım paradır. Parayı İlhan beye bırakacaktım. Uygun bir ev bulursa benim için alacaktı'' yanıtını verdi.


Başkan Ekinci bunun üzerine, ''Sana bir şey söyleyeceğim, samimi cevap ver. Bir kişi ev almaya kalksa, bir plan yapar, araştırır, ev fiyatlarına bakar. Sen plan yapmadan 100 bin doları cebine koyup İstanbul'a geliyorsun. Takım elbise almaya giden biri dahi 'nereden alayım?' diye hesap yapar. Bu sana mantıklı geliyor mu? Bana mantıklı bir cevap ver ikna olayım'' dedi.


Mehmet Yenice ise ''Benim daha önce İstanbul'da kaldığım bir ev vardı. Ama İlhan bey, 'O ev sana yaramaz, sana başka bir yer bulalım' dedi. Daha önce planım vardı, ama o evden vazgeçtim. Plansız yapmadım'' yanıtını verdi.


Tutuklandığından bu yana ailesinin zor durumda olduğunu belirten Yenice, tahliyesini isteyerek savunmasını tamamladı.


Mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi.


SporExpres.comYorumlar (0)