Öğrencilere dağcılık eğitimi verildi

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen "Doğadayım, Spor ve Sanatlayım" projesine ait "Temel Kampçılık ve Dağcılık Eğitimi" faaliyetlerini 25 öğrenci ve eğitmenleri ile birlikte gerçekleştirdi.

Diğer 26.12.2018, 13:42 UTKU KAYNAR
Öğrencilere dağcılık eğitimi verildi

Adapazarı Hacı Zehra Akkoç Kız Anadolu Lisesi öğrencileri Gençlik Projeleri Destek Programı Kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen "Doğadayım, Spor ve Sanatlayım" projesine ait "Temel Kampçılık ve Dağcılık Eğitimi" faaliyetlerini 25 öğrenci ve eğitmenleri ile birlikte gerçekleştirdi. Aldıkları temel eğitimin ardından, Sakarya Büyükşehir Belediyesi macera parkta teorik bilgilerini yaşayarak öğrenme fırsatı buldular.

Öğrencilerin spora ve sanata yönelik yeteneklerini keşfetmelerini ve geliştirmelerinin yanı sıra, bunları doğa ile buluşturmayı hedefleyen proje kapsamında Sakarya Dağcılık ve Spor Kulübünün de destekleri ile "Temel Kampçılık ve Dağcılık Eğitimi" gerçekleştirildi. Öğrencilere kampçılıkla ilgili temel kuralların yanı sıra, dağcılık da kullanılan teknik malzemelerin tanıtımı yapıldı. Yine öğrencilere dağcılıkta kullanılan temel düğümler, tırmanış ve iniş sırasında gerekli teknik bilgiler ve güvenlik önlemleri ile ilgili eğitimler verildi. 25 öğrencinin katıldığı eğitimde öğrenciler hayatlarında ilk defa çadır kurma deneyimi yaşadı.

Aldıkları eğitimler sonrasında Sakarya Büyükşehir Belediyesi macera parkta gerçekleştirilen tırmanma ve iniş eğitimleri ile öğrenciler yaparak, yaşayarak öğrenme fırsatı buldular. Toplumda spor denilince sadece futbol, basketbol gibi yaygın sporların ilk olarak akla geldiğini belirten proje koordinatörü Volkan Yalçın, gençlerimizin farklı spor dallarında da fırsat tanındığında önemli başarılara imza atabildiklerini ve bu yıl Türkiye Dağcılık Federasyonu Küçükler Türkiye Şampiyonasının 9-10 Şubat tarihlerinde Sakarya ilinde gerçekleştirileceği belirterek, ilimizde spor tırmanış alanında yarışmalara katılabilecek sporcu sayısının maalesef yeterli sayıda olmadığını belirtti. Hacı Zehra Akkoç Kız Anadolu Lisesi coğrafya öğretmeni ve proje koordinatörü Volkan Yalçın; "Öğrencilerimiz ilk defa bu tarz sportif bir etkinliği deneyimlediler, tırmanış sırasında heyecan ve mutlulukları hepsinin yüzünden okunuyordu. Biz kendine güvenen, aynı zamanda ekip çalışması yaparak arkadaşlarına da güvenen,yardımlaşma ve dayanışma bilincine sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Fırsat ve imkan sunulduğu sürece gençlerin her alanda olduğu gibi bu alanda da önemli başarılara imza atabilecek yeteneğe sahipler"  dedi

Başta Gençlik ve Spor Bakanlığı'na projelerine verdikleri destekler için teşekkür eden öğrenciler, bu etkinlikte Sakarya Büyükşehir Belediyesi macera parkta sunulan imkanlar için de ilgililere teşekkürlerini dile getirdiler.

Yorumlar (0)