banner212

banner211

Olgunlar Turnuvası Kent Meydanın da Oynanacak

Turnuvanın yeri konusunda seneye sıkıntı yaşanacağını öne süren ASKF Başkanı Hüseyin Kama Erenler Spor Kompleksi ve Erenler Sentetik Saha yanısıra Kent Meydanınını da önerdi.

Diğer 28.07.2012, 12:17
Olgunlar Turnuvası Kent Meydanın da Oynanacak
banner218
Turnuvanın yeri konusunda seneye sıkıntı yaşanacağını öne süren ASKF Başkanı Hüseyin Kama Erenler Spor Kompleksi ve Erenler Sentetik Saha yanısıra Kent Meydanınını da önerdi. Kama 1000 kişilik portatif tribün, halı saha, soyunma odaları ve duşa kabinlerini düzenledik mi neden olmasın" dedi
24.Olgunlar Futbol Turunvası geride kalırken turnuvanının düzenleyecisi olan ASKF Başkanı Hüseyin Kama arkadaşımız Sezgn Ergin'le bir araya gelerek turnuvanının bir değerlendirmesi yaptı.


S.Ergin: Katılımdan memnun kaldınız mı?
H.Kama: Katılımdan çok memnunum. Ramazan ayının gelmesine rağmen yine maçları yetiştirdik. Geç başlamamıza rağmen Ramazan'dan önce turnuvayı bitirdik.
S.Ergin: ASKF takımın diskalifiye oluşu gerçekten sakatlık lardan mıydı. ?
H.Kama: Turnuvaya bu sene 43 takım katıldı. 2 takım ihraç oldu. İlk olarak hakemlerin takımı yatırması gereken ücreti yatırmayınca biz de onları turnuvadan diskalifiye etmek zorunda kaldık. İkinci olarak ise diskalifiye edilen bizim ASKF takımı oldu. İlk maçta bütün performanslarını sahaya yansıtan ASKF'nin yaşlı kurtları o gece hastanelik oldu. Yorgun düştüler. İlk maçta 6 adam sakatlık geçirince toptan hastaneye başvurdular. Kadroda zaafiyeti bizi ister istemez böyle bir karar almak zorunda bıraktı. Ve çekilme kararı aldılar. Çekilmeselerdi kupaya göz koymuşlardı.
S.Ergin: Geçen sene ile bu seneyi mukayese etseniz?
H.Kama:  Geçen yıl 40 takım katılmıştı. Bu sene 43 takımla başladık ama zarar etmedik. Her takım parasını ödedi fakat bu sene reklam alamadık. Reklam konusunda geç kaldık.
S.Ergin: Geçen sene reklamlardan ne kadar kar elde etmiştiniz?
H.Kama: Geçen sene 18 bin TL kar elde etmiştik. Bu sene para kazanamadık. Şunu da ifade etmek gerekirse, takımların katılımıyla tüm masraflarımızı çıkardık. Sahaya ödedeğimiz kira parası geçen seneye oranla 4 bin TL fazla. Elektrik parasını biz ödemedik, onu sahayı kiralayan ödüyor. Ama bunun yanında bizim masraflarımız oldu. Tribündeki tahtaları değiştirdik, tuvaletlerdeki lavaboları değiştirdik, musluk bataryalarını değiştirdik. Biz kurum olarak geleneksel turnuvanın devam etmesini temin ettik. Fakat seneye kesinlikle bu şekilde olmaz.
S.Ergin: Nasıl olur?
H.Kama: Seneye turnuvaya başlarken okul devam ediyor olacak. Ramazan her sene 10 gün geriye geldiği için turnuva başlangıcında okul devam ettiğinden bir sıkıntı yaşanacak. Derslere de müdehale edemiyeceğimize göre bir zorluk yaşanacak. Geç başlatsak o zamanda ramazan ayı nedeniyle herkes oruçlu olacak. Kısacası seneye Ticaret Lisesinin sahası sıkıntı olacak gibi görünüyor.
S.Ergin: Bununla ilgili bir planınız var mı?
H.Kama:Var tabi, Erener Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Erenler Halı sahaya 30x 50 tribün ve halısını değiştirirse turuvayı Erenler spor kompleksine çekebiliriz. İkinci alternatif ise Erenler Sentetik Sahadır. Bunları başta Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile görüşüceğiz. Hepsinin projelerini hazırlıyoruz. Sonra üçüncü olarak Kent Meydanı projemiz var. Kent Meydanında Olgunlar turnuvası yapabiliriz.
S.Ergin: Hayal kuruyor diyorlar bu söyledikleriniz için?
H.Kama: Desinler. Her şey hayallerle başlar. 1000 kişilik portatif tribün , halı saha, soyunma odaları ve duşa kabinlerini düzenledik mi neden olmasın. Onun da projesini hazırlıyoruz. Maliyetini hesaplayacağız, daha sonra Zeki Başkanıma bu işin detaylı raporunu sunacağız.
S.Ergin: Büyükşehir'in dışında katkı veren olacak mı?
H.Kama: Türkiye Futbol Federasyonunu işin içine katmak istiyoruz. TFF bize ne kadar imkan sunar, ne verir şu anda net olarak bilmiyoruz. Ayrıca Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünü yanımızda görmek istiyoruz. Tüm bunların hepsini derleyip Zeki Başkanıma rapor olarak sunacağız.
S.Ergin: Turnuva çok eksikler geride kaldı. Yedek kulübesi, tribün tahtaları kırıktı daha sonra yapıldı. Seyirciye top gelmemesi için ağlar kurulmadı. Bu konuda çok eleştiri aldınız?
H.Kama: Adapazarı Belediyesi yedek kulübeleri konusunda yardım yapacaktı ama olmadı. Seyircinin toplardan koruyan ağları da orayı işletenler kuracaktı, onlarda bir şey yapmadı. Ben oraya 10 bin TL kira verdim. Hem para verip hem yedek kulübesini yaptıramam. Ağları benim değil orayı işleten arkadaşın kurması lazım.
S.Ergin : Bazı takımlar turnuvayı kendileri düzenlemek için bir araya gelecekleri konusunda duyumlar var?
H.Kama: Bu şehrin en önemli turnuvasıdır olgunlar turunvası. Şahısların işi olamaz. En iyisini Zeki Başkan'la Süleyman Başkan bilir, Kurumlar yapar turnuvayı. Kurumdan alınıp şahsa verilmez.
S.Ergin Averaj ve statü konusunda bazı eleştiriler yapıldı bunun için neler diyeceksiniz?
H.Kama: Evet. Turgut Sofuoğlu bizi eleştirmiş. Olgunlar futbol turnuvasını o mu yönetecek. O takımın yöneticisi hakeme küfür etti. İnsanlar önce kendine baksın. Statü eleştiriliyor ama, statüyü biz icad etmedik ki. Statü TFF'nin statüsü. Bu turnuvada uygulanması gereken statütür. HİF Hakemleri bu statüye göre görev alır. Sofuoğlu takımının şikayeti averaj konusunadır. Statü der ki, 3 takımın puanı aynı olursa 2'li değil 3'lü averaj geçerlidir. 3'lü averajda Akyazı +1, Adapazarı Belediye 0, Sofuoğlu Sohofone takımı ise -1 averaja sahip olduğu için 2. tura çıkamayan takım Sofuoğlu olmuştur. Biz kimseye ayak oyunları yapmayız. 16 senedir biz bir koltukta bir kurumu temsil ediyoruz. Bizans oyunları değil, adam gibi oynarız. Sofuoğlu takımı veya bazı takımlar bu turnuvaya katılmıyor diye bu turnuva bitmez.
S.Ergin: Altın - İş takımı da katılmıyor. Hakan Tenekeci yaklaşık 3 senedir bu turnuvada yok?
H.Kama: Seneya Allah nasip ederse Hakan Tenekeci'yi, Modern Kuyumculuktan Cengiz Bayraktar'ı Faydalı Kuyumculuktan Bekir Faydalı'yı, Suev İnşaat'tan Selçuk Başak'ı tertip kuruluna katılmaları konusunda teklif götüreceğim. Altın -İş takımı bu turnuvaya her zaman renk katan bir takım olmuştur. Altın - İş takımının katılmasını istiyoruz.
S:Ergin: Son olarak neler söylemek istersiniz:
H.Kama: Öncelikle tüm katılımcılara çok teşükkür ediyorum. Teirtip komitesi üyelerine ,Turnuvada emeği geçenlere ve görev alanlara teşekkür ederim. Bu sene özellikle olaysız, kavgasız ve gürültüsüz bir turnuvayı geride bırakmak bizim için moral oldu. İnşallah seneye yine birlikte oluruz

 

KAYNAK:YENİSAKARYA GAZETESİ

Yorumlar (0)