banner212

banner211

Sakarya'da kano heyecanı..

Durgunsu Kano Türkiye Şampiyonası, Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde başladı.

Diğer 05.01.2012, 10:35
Sakarya'da kano heyecanı..
banner218
Durgunsu Kano Türkiye Şampiyonası, Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde başladı.


Türkiye Kano Federasyonunca Poyrazlar Gölü'nde düzenlenen yarışlara 50 kulüpten yaklaşık 200 sporcu katılıyor. Yarışların ilk gününde 1000 metre  500 metre eleme mücadelesi ile 1000 metre final yarışları yapılacak.AA muhabirine açıklama yapan Kano Federasyonu Başkanı Sami Mengütay, şampiyonanın federasyon tarihinde yapılan müsabakalar arasında en çok katılımın sağlandığı yarış olduğuna dikkati çekti.Bugün ve yarın devam edecek şampiyonada 120 start verileceğini kaydeden Mengütay, ''Yaklaşık 50 kulüp bu yarışlarda yer alıyor. Bununla birlikte sporcu sayımız 200'ü geçmiş durumda. Kano sporu ülkemizde inanılmaz  süratle gelişme sürecini yaşıyor. Bu gelişme süreci sadece kulüpleşme, sporcu adedinin fazlalaşmasının yanında, aynı zamanda uluslararası performans bazında da kendini gösteriyor'' dedi.Mengütay, bir hafta önce düzenlenen yarışlarda Avrupa şampiyonu çıkardıklarını hatırlatarak, ''Ama sadece bir çocuğumuz Avrupa şampiyonu olmadı, diğer çocuklarımız da Avrupa'da 4'üncü, 7. ve 9. oldu. 4 tane A final ve 9 B finalle  ciddi çıkış yakaladı. Bu, uluslararası camiada da son derece şaşkınlıkla ve büyük bir sürprizle karşılandı. Bu başarıyı ortaya koyduğumuz sistemin bir ürünü olarak değerlendiriyorum. Disiplinli ve istikrarlı bir şekilde hedefimize yürümeye gayret ediyoruz' diye konuştu.-''EN AZINDAN İKİ TEKNEDE KOTA ALMAYI HEDEFLİYORUZ''-

Mengütay, olimpiyatlara ciddi şekilde hazırlandıklarını kaydederek, 8 yılık mazisi olan federasyonun Türkiye'de 30'a yakın bölgede, 100'ün üzerinde kulübün katılımıyla akarsu ve durgun suda faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade etti.Dünya şampiyonaları ve olimpiyatlar için düzenlenecek kota yarışlarında elde edilen başarıları devam ettireceklerine inandığını anlatan Mengütay, şunları dile getirdi:

''Bu seneki dünya şampiyonası ve önümüzdeki seneki Avrupa şampiyonası kota yarışı olarak değerlendiriliyor. 204 ülke içinde dünya şampiyonasında ilk 4'e girerseniz kota almanız  oluyor. İlk 6'ya girerseniz kota almada şansınız oluyor. Bu kadar yeni bir federasyonun bu alanda son derece eski ve başarılı olan kulüpler arasında sıyrılarak girmesi son derece zor ama biz zoru başarmaya gayret ediyoruz. En azından iki teknede kota almayı hedefliyoruz, çalışmalarımızı bu çerçevede sürdürüyoruz. Kota almayı hedeflerken sporcularımızın çıkışını da görüyoruz. Bu çıkışlar bir şekilde meyvesini verecek. Sporda başarı birden bire gelmiyor. Normal şartlarda uluslararası alanda başarılı olmak için en az 8 sene gerekiyor. Bu başarıyı 4,5 senede yakalamış durumdayız. Türk gençlerinin bu spora yatkınlığı, gerekli imkanlar sağlandığında nasıl başarılı olduklarının bir örneği oldu. Yurt dışındaki sporculara verilen imkanların çok azıyla onların seviyesinde başarılı sporcu çıkarabiliyoruz. Bu da bizi motive ediyor.''Şampiyona, yarın düzenlenecek final yarışlarıyla sona erecek.

banner220
Yorumlar (0)