Sakarya'da Spor Hekimliği Polikliniği açıldı

Sakarya'da ilk kez açılan Spor Hekimliği Polikliniği, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Serdivan Ek Binası'nda hizmet vermeye başladı.

Diğer 05.08.2016, 14:36 05.08.2016, 14:38
Sakarya'da Spor Hekimliği Polikliniği açıldı
 

Sakarya'da ilk kez açılan Spor Hekimliği Polikliniği, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Serdivan Ek Binası'nda hizmet vermeye başladı.SAÜEAH Serdivan Ek Binası'nda ilimizde ilk kez açılan Spor Hekimliği Polikliniği hizmet vermeye başladı.

Yeni açılan poliklinikte tüm spor yaralanmalarının tanı ve tedavisi, genel sporcu sağlığı, her yaştan spora başlamak isteyenlerin genel sağlık kontrolleri, sporcu lisans muayeneleri gibi birçok hizmetin yanı sıra kronik hastalıklar içinde olan obezite, tansiyon, şeker ve kalp hastalıkları için egzersiz önerileri, sporcu beslenmesi, sporda doping ve ergojenik yardım konularında hizmet vereceği belirtildi.

 

SPOR YARALANMALARI

Yeni açılan poliklinikle ilgili bilgi veren Uz. Dr. Abdullah Şerefoğlu Spor Hekimliği'nin amacının, sporcuyu sakatlık sonrası en kısa sürede, tekrar yaralanma riskini en aza indirecek şekilde eski aktivite düzeyine döndürebilmek olduğunu dile getirdi. 

Spor yaralanmaların tedavisinin önemine dikkat çeken Şerefoğlu "Bu bağlamda kanıta dayalı tıp uygulamalarıyla özellikle cerrahi sonrası, hangi zaman diliminde, hangi egzersizlerin yapılacağı Spor Hekimliği Uzmanı kontrolünde planlanmalıdır. Yine sporda sıklıkla karşımıza çıkan kas yaralanmaları sonrası, kas dokusunun iyileşmesi sürecinde; kas dokusu uzayıcı tipte kas kasılmaları ile desteklenmezse, aynı kas dokusunun tekrar yaralanma riskinin yüksek olduğu pek çok bilimsel yayında rapor edilmiştir" dedi.


Yorumlar (0)