banner212

banner211

Sakaryaspor Manşet

"Eskiden aslandı Avrupa da paslandı" manşeti geçtiğimiz yıllarda ulusal  medyada yer alan bir gazetenin manşetini süslemiş yıllar önce Bayaren Leverkusen takımının Galatasaray'ı 5-1 yenmesi üzerine.

Diğer 03.08.2012, 09:59
Sakaryaspor Manşet
banner218

"Eskiden aslandı Avrupa da paslandı" manşeti geçtiğimiz yıllarda ulusal  medyada yer alan bir gazetenin manşetini süslemiş yıllar önce Bayaren Leverkusen takımının Galatasaray'ı 5-1 yenmesi üzerine. Bir başka gazete ise Galatasaray'ın Milan yenmesiyle "Yendik Mi  lan?" manşetini tercih etmişti. Türk Milli takımının İngiltere'ye 8-0 yenilmesinden sonra "Vurduk ama yıkamadık" manşeti de manidar manşetler arasında yer almış ama nasıl ve nereye vurduğumuz konusunda hâlâ net bulgular elde edilememiştir. Manşet atılırken Avrupa arenasında veya kendi ligimizde oynanması pek önemli değildir.  Hele hele Fenerbahçe - Galatasaray maçlarından sonra atılan manşetler gazeteler adına daha çok büyük önem arzeder ve bu tür manşetleri okumak için  İnternette biraz vakit geçirmek yeterlidir.Galasatasaray tarafından dize gelen Manchester United için "Dingiltere" manşetiyle, Aydınspor'a yenilen Fenerbahçe'ye ithafen ise "Eşşekler adam olur bu fener adam olmaz" manşetleri okuyucu üzerinde iz bırakan  manşetler olduğunu tahmin ediyorum. Bu adam olma işini kim kime ve ne zaman vermiştir bilinmez ama koskoca camiaya bu şekilde hitap etmek nasıl bir anlayıştır çözemiyorum. Ya da bir takımının Dingil mi? Aks mı ? Tampon mu? Veya otomobin en önemli aksamı olduğunu kim belirler, hep bu konular biraz muhallak kalmıştır. Galatasaray'ın Nechautel'i 5-0 yenerek büyük sükse yaptığı ama UEFA'nın maçı iptal ettiğini bildirmesi üzerine bir gazetenin attğı manşeti yazmaya terbiyem müsaade etmiyor ne yazık ki. O? nasıl bir başlıktı öyle. 1988 yılında çok ses getiren bu olayda Türkiye çoluk çocuk ayağa kalkmış tutulan faks yağmurundan sonra UEFA iptal kararını kaldırılmış ve Fenerbahçe Kulübü'nden Ali Şen bile "Bıraktık işi bastır Ankaragücü" diyerek Galatasaray için yoğun görüşmeler yapmıştır. 3-0'dan dönüp 4-3 yenilen Galatasaray için "Şeytan aldı götürdü Hasan vurdu götürdü" manşeti ise Fenerbahçe'ye düzülen unutulmayan övgü dolu satırları olmuştu.

////

Anadolu'da her galibiyetinden sonra atılan gazete manşetlerinde güven, başarı ve biraz da abartı vardı. Ama güzeldir, övünç kaynağıdır çünkü tutulan o takım. O şehrin takımı tek göz ağrısıdır. Şampiyonluk maçlarından stat için "Gelin gibi süslendi manşetleri atılırken, şampiyon olunursa o şehrin aslanları ve kartalları olurlar. Medar-ı iftiharı olurlar. Hem telli duvaklı gelinleri, hem de Mehmetçikleri olurlar. Anadolu takımlarının 4 büyükleri yendiği maçlarda ulusal basın pek büyütmese de yerel basın o galibiyet hakkın vermiştir. Sakaryaspor da bunlardan nasibini almıştır.  "İ.Mansız gol, kaçan tur", "Cangele Kaydı" (Sakaryaspor  Cangele'nin golüyle Trabzonspor'u 1-0 yendiği maçta Cangele ayağı kayınca mutlak ikinci golden oldu.) "Karşıyaka paça"  Yeni Sakarya'nın unutulmaz manşetleriydi. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş'a Trabzon'a ve Anadolu'nun bilumum takımlarına sahayı dar eden unutulmaz galibiyetler elde eden, şehri ayağa kaldıran, tadaftarlara unutulmaz galibiyet sevinçleri yaşatan Sakaryasporumuz için bugüne kadar tabii ki çok manşetler atılmıştır. Ama sanıyorum hiç birisi " Bu takım düşer" kadar acı olmamıştır.

Yorumlar (0)