banner212

banner211

Sofuoğlu Kawasaki ile sözleşme imzaladı

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu yeni takımı Lorenzini Kawasaki ile sözleşme imzaladı.

Diğer 05.01.2012, 10:45
Sofuoğlu Kawasaki ile sözleşme imzaladı
banner218
Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu yeni takımı Lorenzini Kawasaki ile sözleşme imzaladı.


Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, yeni sezonda mücadele edeceği Dünya Supersport Şampiyonası'ndaki takımı Lorenzini Kawasaki ile sözleşme imzaladı. Türkiye Spor Yazarları Derneği'nde (TSYD) gerçekleştirilen törende, başarılı pilot Sofuoğlu ile birlikte Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Lorenzini Kawasaki takımının sahibi Vanni Lorenzini, Kawasaki Avrupa Sorumlusu Fabien Raolo ve takım proje lideri Jean Marc Dossios yerini aldı.

 Bu anlaşma önemli

Bu sezon yer aldığı Moto2'de beklenileni veremeyen ve 2 kez şampiyonluk yaşadığı Dünya Supersport Şampiyonası'nda yarışma kararı alan Kenan Sofuoğlu, şöyle konuştu: ''2011'de kötü bir sezon geçirdim ve Moto2 istediğim gibi gitmedi. Şimdi sapasağlam ayaktayız ve yeni sözleşme imzaladık. Kawasaki ekibiyle sadece anlaşma imzalamadık, gelecek yılların projeleri ve altyapısı için de önemli olacak. Türkiye'de düzenleyeceğimiz özel bir kupa olacak. Benden sonra gelecek gençlerin yetişmesi için çaba sarf edeceğiz. Avrupa şampiyonalarına Türkiye'den sporcular göndermek için çalışacağız."

Neden Süpersport?

Kenan Sofuoğlu, Süpersport'a neden geçtiğini şu cümlelerle ifade etti: "Birçok insan neden MotoGP yerine Supersport'a döndüğümü soruyor. Geçen sene Moto2'de takımım çok iyi değildi. Sorunlarım oldu. Benim Supersport'ta şampiyon olduğum sene 8. olan sporcu, şimdi MotoGP'ye gitti. Çünkü önemli bir İtalyan firması ona sponsorluk desteği verdi. Eğer benim de büyük bir sponsorum olsaydı, burada MotoGP'yi açıklıyor olabilirdim. Kawasaki'ye gelirken 3-4 farklı Moto2 takımından da teklif geldi. Hatta biri çok güçlü bir ekipti ve onlarla ön anlaşma da yapmıştım. Daha sonra takım gereken desteği veremedi, gerekli sponsor desteğini alamayınca vazgeçtim."

 Ekibin gücü önemli

Yeni takımımı seçerken, ekibin gücünden emin olması gerektiğinin altını çizen Kenan Sofuoğlu, Lorenzini Kawasaki takımını seçmesinde bunun etkili olduğunu söyledi. Sofuoğlu, "Bana şampiyonluk getirebilecek bir takım olmalıydı. 2012 yılında Dünya şampiyonu olmam gerekiyor. 2011 iyi geçmedi. Yeni sezonda şampiyonluk için çalışacağım. Ama motor sporu sadece sizin elinizde olmaz. Mekanik sıkıntı olabilir, kaza olabilir ama ben elimden gelen mücadeleyi vereceğim" dedi. Kariyer hedeflerini açıklarken yeni takımıyla Supersport'ta şampiyonluk yaşamak istediğini aktaran Kenan, iki önemli organizasyon MotoGp ile Superbike'a da soğuk bakmadığını söyledi.

banner220
Yorumlar (0)