banner212

banner211

Sofuoğlu'nun hayali gerçek oldu..

Dünya Süpermoto Şampiyonu Red Bull Sporcusu Kenan Sofuoğlu, bir hayalini daha gerçekleştirdi.

Diğer 18.02.2012, 09:00
Sofuoğlu'nun hayali gerçek oldu..
banner218
Dünya Süpermoto Şampiyonu Red Bull Sporcusu Kenan Sofuoğlu, bir hayalini daha gerçekleştirdi.

Sofuoğlu, genç sporculardan şampiyonlar çıkarmak için özel bir eğitim kampı düzenledi. TMF tarafından seçilen 14 genç sporcu 10-12 Şubat arasında, Sakarya Akyazı’daki Kenan Sofuoğlu Pisti’nde Kenan Sofuoğlu’yla Red Bull Kanatlarımın Altında projesine katıldı.Yaşları 9 ile 17 arasında değişen sporcular fizyoterapiden motivasyona, sürüş tekniklerinden ilk yardım bilgilerine kadar kapsamlı bir eğitim aldı. Türkiye’de ilk kez bir dünya şampiyonu tarafından düzenlenen eğitim programında genç sporcuların hem zihinlerini hem de bedenlerini canlandırmaya yönelik bir program uygulandı.Toprak Razgatlıoğlu ve Harun Çabuk eğitmenler tarafından yapılan değerlendirmede 28 Eylül’de Red Bull Rookies Cup Ön Elemeleri’ne gitmeye hak kazandı.Dünya Şampiyonu Red Bull Sporcusu Kenan Sofuoğlu’nun hayallerinden biri Red Bull Kanatlarımın Altında projesiyle hayata geçirildi. Türkiye’de motor sporlarının gelişimi için nitelikli sporcu yetiştirilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Kenan Sofuoğlu’yla Red Bull Kanatlarımın Altında projesi 9-17 yaş arasındaki 14 genç sporcuya uluslararası standartlarda bir motosiklet eğitimi alma fırsatı sundu. Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından belirlenen ve pist yarışlarında gelecek vaat eden 14 genç sporcu 10-12 Şubat arasında Türkiye’de ilk kez bir dünya şampiyonu tarafından verilen sıra dışı ve kapsamlı bir spor kampına katılmış oldu.Sofuoğlu, kampı şu şekilde değerlendirdi:


"Red Bull Kanatlarımın Altında projesinin amacı dünya şampiyonasında yarışacak gençler yetiştirmek. Zaten bu pistin yapılmasındaki en büyük amaç da buydu. Türkiye’yi dünyada temsil edecek sporcuların yetiştirilmesi için onların çalışabileceği bir pist gerekiyordu. Bu projede iki gündür gençleri yetiştirmek için bazı adımlar atıyoruz. İki gün içinde bu gençlerdeki gelişimi gördük. Tabii ki böyle projelerin sayısı arttıkça onları daha iyi hazırlayacağız. 2012 sezonu boyunca birkaç tane böyle projemiz olacak. Bu projelerimizi tamamladıktan sonra, inanıyorum ki sezon sonuna doğru dünya motosiklet camiasında çok önemli bir yeri bulunan Red Bull Rookies Cup’a sporcular yetiştirmiş olacağız"Genç katılımcıların sporu bir bütün olarak ele alması için fizyoterapi, motivasyon, fiziksel gelişim, sporda ilk yardım ve beslenme konularında önde gelen uzmanlar interaktif eğitimler verdi. Kamp boyunca verilen interaktif eğitimleri Red Bull Sporcusu Kenan Sofuoğlu’nun düzenlediği sürüş teknikleri eğitimi takip etti.Genç yetenekler, kamp boyunca hem başka yerde bulamayacakları bilgiler aldılar; hem de bir dünya şampiyonundan birebir eğitim alma imkanı buldular. Toprak Razgatlıoğllu ve Harun Çabuk eğitmenlerin proje sonundaki değerlendirmesiyle 28 Eylül’de Aragon’da düzenlenecek olan Red Bull Rookies Cup Ön Elemeleri’ne gitmeye hak kazandı. Burada başarılı olurlarsa motorsporlarının gelecekteki şampiyonlarının yetiştiği Red Bull Rookies Cup’ın 2013 yarışlarına katılmaya hak kazanacaklar.
KENAN SOFUOĞLU PİSTİ HAKKINDA:


2011’de Kenan Sofuoğlu tarafından açılan Kenan Sofuoğlu Pisti 1000 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindedir. Pistin en önemli özelliği; drift (araç ile kayarak ilerleme) yapabilme imkanlarına göre Sofuoğlu tarafından tasarlanmış olması.Dünya standartlarında bir padok alanına ve düzene sahip olan Kenan Sofuoğlu Pisti’nin önümüzdeki dönemlerde supermoto, karting şampiyonalarına ve profesyonel sporcuların antrenmanlarına hizmet vermesi öngörülmekte.RED BULL MOTO GP ROOKIES CUP HAKKINDA:


Beşinci Red Bull MotoGP Rookies Cup sezonu Jerez’de 1-3 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan İspanya Grand Prix’siyle başlıyor. Dünyanın en iyi 20 yaş altı yarışçılarından 25’i Malezya, Avustralya ve ABD gibi birbirinden çok uzak ülkelerden bu yarış için bir araya geliyor.Finlandiya’dan İtalya’ya, Çek Cumhuriyeti’nden Portekiz’e Avrupa’nın dört bir yanından ülkelerin aralarında olduğu 14 ülkeyi temsilen yarışa katılacak olan genç sporcular kariyerlerinin en büyük fırsatını kullanmaya çalışacak.Yarışların sayısı bu sene 14’e çıkartıldı. Genç sürücüler bir yandan becerilerini geliştirirken bir yandan da Grand Prix severler, takımlar ve medya önünde kendilerini ispat etmek için daha fazla imkan bulabilecekler.Jerez, Estoril, Silverstone, Assen, Mugello, Sachsenring, Brno ve Misano’daki 8 GP’nin büyük bölümünde hem GP sıralama turunda, hem de yarış gününde birer adet Çaylak yarışı düzenlenecek. Sadece İtalyan Grand Prix’inde GP sıralama gününde tek bir yarış yapılacak.MotoGP’de yarışan Dünya Şampiyonu Red Bull Sporcuları Casey Stoner, Dani Pedrosa, Andrea Dovizioso ve Hiroshi Aoyama gibi idoller genç sürücülere ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Hedeflerini açıkça belirlemiş Çaylaklar için zor mücadele 11, 12 ve 14 Mart’ta Estoril’de düzenlenecek sezon öncesi testle başlayacak.Bu yılki yarışlarda KTM RC125 genç sürücüleri GP hızlarına ulaştırmak için pistlerde olacak. Hataların ciddi sonuçları olacak, ama en azından yarışçılar bu sene de Alpinestars yarış ekipmanının korumasından yararlanacaklar. Bu üstün ekipman ve destek sayesinde yarışlar gençler için GP kariyerine yönelik mükemmel bir sıçrama tahtası olacak.Son dört yıl, en iyi Çaylakların 125 Grand Prix kategorisine geçme şansı elde ettiklerini gösterdi. Jakub Kornfeil ve Danny Kent gibi önceki sezonlarda başarılı olan yarışçılar da artık GP 125’in önde gelen isimleri oldular. Yol açık ve bu 25 genç adam o yola girmeye kararlı.

Kaynak : http://www.ajansspor.com/motorsporlari/motosiklet/h/20120217/sofuoglunun_hayali_gercek_oldu.html?ref=rss

Yorumlar (0)