SPORA SAKARYA İMZASI

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 2023’te yapılacak olan Avrupa Spor Şehri Unvanı için çalışmalarını sürdürüyor.

Diğer 23.08.2022, 15:40 23.08.2022, 16:23 SporExpres
SPORA SAKARYA İMZASI

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 2023’te yapılacak olan Avrupa Spor Şehri Unvanı için çalışmalarını sürdürüyor. Başkan Yüce, ACES (Avrupa Spor Başkentleri ve Şehirleri Federasyonu) Avrupa Federasyonundan 5 kişilik heyeti makamında ağırlayarak Sakarya’ya ilişkin genel bilgileri verdi, tanıtımları yaptı. Ziyarete Federasyondan Başkan Gian Francesco Lupatelli, Genel Sekreter Hugo Alonso, Heyet Üyesi Mushfiq Jafarov, Heyet Üyesi ve Hanımı Fabrizio Ricco katıldı. Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ile heyeti karşılayan Başkan Yüce, “Spor milletlerin ortak dilidir. Kardeşliğin, barışın, evrenselliğin bir simgesidir” dedi.

Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de bir ilk olacak Kano Parkur projesi sayesinde en iyi projelerinden birisi olacağını söyleyen Başkan Yüce, “Arifiye uluslararası olimpik kano ve kürek projemiz dünyadaki en iyi projeler arasında yer alacak. Oluşturacağımız bu projedeki alan 253 hektar yer kaplıyor. Gençlik ve spor bakanlığına tahsisli alanlar ile özel mülkiyet ve hazine alanlarından oluşuyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü adına Spor İl Müdürlüğüyle aramızda işbirliği protokolü imzaladık. Projemizin uygulanması için Spor Bakanlığı ile çalışmalarımız süratle devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Bisiklet dostu bir şehir

Açıklamalarını sürdüren Başkan Yüce, “Sakarya’mız, dünyadaki Bisiklet Dostu Şehir unvanına sahip olan sayılı şehirlerinden biri. Bu özelliğiyle de Türkiye’deki ilk ve tek şehir. Bu unvan tüm dünyada sayılı şehre verilmiş bir unvan. Çok şükür ki bu gururu yaşayarak ülkemizi temsilen yerimizi aldık. Sakarya’mızda bisiklet kullanarak şehrin neredeyse tamamına sorunsuzca ulaşabilirsiniz. Şayet bisikletiniz yoksa bile şehrimizin tamamına yayılmış bisiklet yollarıyla entegre edilmiş akıllı bisiklet duraklarımızdan kolaylıkla bir bisiklet kiralayabilir ve gideceğiniz yerdeki istasyonda bisikletinizi bırakabilirsiniz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizde bisiklet kültürünü sürdürülebilir hale getirmek için, başta uluslararası bisiklet yarışmaları organizasyonları olmak üzere, bisiklet yollarının yapım ve bakım işleriyle ilgilenirken, başka bir dizi projenin de yürütücülüğünü sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

Birçok sporcuyu Sakarya’da ağırlıyoruz

Dünyanın en modern ve fonksiyonel tesisinde çok önemli bisiklet yarışlarını gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Yüce, “Ayçiçek Vadisi, Dünya Şampiyonalarına uygun 5 parkura sahiptir. 3 tanesi Yol, Dağ ve BMX olmak üzere aynı anda şampiyonanın yapılabileceği parkurlara sahiptir. Sakarya Büyükşehir Belediyemiz, bisiklet yolları yatırımlarıyla geçtiğimiz senelerde bazı yerel ve ulusal müsabakalar dışında MTB CUP Yani Dağ Bisikleti Şampiyonası, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası ile 2020 Dağ Bisikleti Dünya Maraton Şampiyonası ve çok sayıda dünya kupasını bu tesiste gerçekleştiriyoruz. Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde gerçekleşmiş olan Uluslararası Bisiklet Festivalinde ülkemizden ve dünyadan pek çok sporcuyu, sporseveri, yerli ve yabancı basın mensuplarını spor evimiz Sakarya’da ağırlıyoruz” dedi.

Sakarya’mız bu unvan ile daha da büyüyecek

Konuşmalarını şu sözlerle tamamlayan Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya’mız adına 2023 yılı için Avrupa Spor Şehri unvanına aday olduğumuz ile ilgili federasyonuna başvurumuzu yaptık.  Unvanı almaya hak kazanırsak çok yakında Sakarya’mız dünyanın Avrupa Spor Şehirlerinden biri olacak. Spor Şehri unvanı ile Sakarya’mızın spor altyapısının daha da geliştirilmesinde ve tüm yaş grupları arasında spor, hoşgörü, adil oyun ve sağlıklı yaşam tarzlarının teşviki açısından büyük bir farkındalık oluşturacağına ve bu sayede şehrimizi Dünya’ya bir kez daha duyuracağımıza inancımız tamdır. Şehirlerin Şehri Sakarya’mıza gelen Avrupa Spor Başkentleri ve Şehirleri Başkanı ve Değerli Üyelerine tekrar hoş geldiniz diyorum” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)