Türkiye 3 Temmuz'da şike şokuyla uyandı." />

banner212

banner211

TFF'nin af taktiği


Türkiye 3 Temmuz'da şike şokuyla uyandı.

Diğer 18.01.2012, 10:04
TFF'nin af taktiği
banner218


Türkiye 3 Temmuz'da şike şokuyla uyandı. Ve soruşturmada bugün 200. gün doluyor. Yani 6.5 ay geride kaldı. Bu dönemde 'şike var-yok' tartışmaları bir kenara en çok konuşulan konulardan biri UEFA'nın yaptırımları oldu.


Futbol Federasyonu, şike ve teşvik ile ilgili henüz kulüp ve şahıslara ceza vermezken 'ceza' dönemi yaklaştı. Kulüpler Birliği ile zirve yapan federasyon, son olarak konuyu UEFA'ya taşıma-danışma kararı aldı. Tarihi toplantı yarın Nyon'da yapılacak..


UEFA NASIL KABUL EDER?


Peki 58. madde bu kadar açıkken, teşebbüste bile küme düşme gerekirken Futbol Federasyonu, 'Küme düşme olmasın, puan silme+para cezaları verelim' şeklindeki bir kerelik uygulamayı UEFA'ya nasıl kabul ettirecek?


İşte TFF'nin UEFA'ya yapacağı ziyaretteki 'af taktiği'...


Hiçbir suç asla cezasız kalmayacak


1- Çözüm paketinde asla UEFA'nın kırmızı çizgilerinin aşılmayacağı anlatılacak. Buna göre şike ve teşviğe mutlaka ceza verileceği, hiçbir suçun cezasız kalmayacağı anlatılacak. Bunun için Genel Kurul'un toplanacağı ve çözüm bulacağı, bu konuda da UEFA'nın kırmızı çizgilerini aşılmayacağı anlatılacak.


50 BİN SAYFALIK DOSYALAR İNCELENİYOR 


2- UEFA'ya anlatılacak eylem planında bir taraftan yasal süreç işlerken bir taraftan da TFF'nin kurullarının çalıştığı ve dosyadaki gizliliğin kalkmasından sonra 400 sayfalık iddianame ve 50 bin sayfaya yakın ek klasörlerin incelendiğinin altı çizilecek.


Tüm kulüplere soruldu, hepsi istiyor


3- UEFA'ya yapılan çalışmalar anlatılırken, önemli detayların altı çizilecek. Örneğin 18 kulübün projeye nasıl baktığı anlatılacak. UEFA'ya 'Kulüpler 1 sezonluk affı' istiyor denecek.


HEM ŞAHISLARA HEM DE KULÜPLERE CEZA 


4- Bu çalışmaların sonrasında hem şahıslara hem kulüplere mutlaka ceza verileceği ifade edilecek. Bunun için şahıs ve kulüplerden savunmalar alınacağı, böylece sağlıklı bir kararın verileceği anlatılacak. Böylece UEFA'nın 'Bir an önce çözün' taktiği de şubat veya mart ayında karşılığını bulacak. TFF, şikeye karışanlara ömür boyu futboldan men, kulüplere de 20-25 puan silme cezası verileceğini belirtecek.


TALİMAT 60 MODEL VE EVRENSEL DEĞİL 


5- TFF, 58. maddedeki 'kapsamsız' şike ve teşvik cezalarının eski model olduğunu savunacak. Talimatın çok eski kaldığı ve Avrupa'da hiçbir ülkede uygulanmadığı savunulacak. Evrensel olarak cezaların para, puan silme ve küme düşme olduğu, 58. maddede ise tek bir küme düşme cezasının uygulandığı belirtilecek. 'Maç devam ederken kural asla değişmez' prensibi gereği bu tartışmalı maddenin hemen değişmeyeceği ancak uyum çalışması olarak bir kerelik 'af paketi' hazırlandığı ifade edilecek.


MİLAN VE PORTO ÖRNEKLERİ KOZ OLABİLİR 


6- Görüşmede daha önce şikeye karışmış Avrupa takımlarına uygulanan örnekler verilecek. Örneğin Portekiz'in Porto takımı gündeme gelecek. Avrupa kupalarından men edilmesine rağmen 6 puanı silinip liginde devam etmesi örnek gösterilecek. 2006'daki Calciopoli skandalı çerçevesinde Milan'ın 30 puanı silinmişti. Yani 'şike yapan illa ki düşmüyor' UEFA'ya tezi hatırlatılacak.


AF ÇIKSA BİLE MAHKEME KARARI BAKİ  


7- UEFA'ya özellikle şikenin suçunun karşılıksız kalmayacağı ile ilgili 'ceza' teminatı verilecek. Buna göre 26 Ocak'taki Genel Kurul'da '2010-2011 sezonu için şike ve teşvikle ilgili suçlara küme düşme uygulanmasın, puan silme ve para cezaları verilsin' maddesi benimsenecek. Ayrıca bu maddeye 'Eğer kulüp 3-4 yıl sürecek yargı sonunda suçlu bulunursa cezası eksik kalmışsa yeniden ceza verilebilir' hükmü de eklenecek.. Bu ceza ötelemesi de UEFA'ya detaylarıyla anlatılacak.

Peki zirveden sonra ne olacak?


UEFA 'YORUM YAPMAZ' SADECE DİNLER


1- UEFA, Futbol Federasyonu'nun 'Tüm kulüpler istiyor, eğilim bu yönde' ana fikriyle kabul gördüğünü söyleyeceği 'Bir sezonluk af' projesine yorum yapmayacak. Avrupa futbolunun patronu 'Karar sizin kararınız' diyecek, yoruma girmeyecek..


Kongreye UEFA delegesi gelmeyecek


2- Ankara'da 26 Ocak'ta yapılacak Olağanüstü Genel Kurul'a UEFA'dan resmi bir temsilci gelmeyecek. UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik dışında UEFA adına kimse toplantıda olmayacak.


Toplantı tutanaklarını inceleyecekler


3- Tarihi genel kurulun ise tutanakları UEFA'ya gönderilecek. Genel kuruldaki tüm çalışmaları ve alınan kararları içeren tutanaklar incelenip çalışmalar denetlenecek. UEFA özellikle alınan kararlara dikkat kesilip ana statüye uygunluğa bakacak.
Sakınca varsa UEFA kırmızı kart verir


4- UEFA bu tutanaklarda eğer 'kırmızı çizgi'yi aşan bir durum görürse hemen Futbol Federasyonu'na uyarı yapacak. Uygun görmediği uygulamaların değiştirilmesini isteyebilecek.

Yorumlar (0)