Tour Of Sakarya Rüzgarı

Büyükşehir Belediyesi, bisiklette yine bir ilke imza attı. Uluslararası yol bisikleti yarışı Tour Of Sakarya’da 30’dan fazla ülkeden 80 sporcu şehirdeki 105 kilometrelik zorlu parkuru 2 buçuk saatte geçerek finişe ulaştı.

Diğer 25.08.2022, 17:51 SporExpres
Tour Of Sakarya Rüzgarı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, bisiklette uluslararası müsabakaların merkezi oldu. Bu yıl ilk kez Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen “Bike FEST” kapsamında dünyanın ilgiyle takip ettiği dünya yarışları start aldı. İlk olarak Sakarya MTB Cup start alırken, sonrasında ise 110 farklı ülkeden canlı yayınlanan dünyanın en heyecanlı dağ bisikleti organizasyonu MTB Eliminatör Dünya Kupası’nda pedallar şampiyonluk için döndü.

13    TAKIM 80 SPORCU

4 Etap ve 4 gün sürecek olan yarışın ilk etabı Sakarya Demokrasi Meydanı’ndan start aldı. Kent merkezindeki en çok bilinen güzergahlardan geçen yarışçılar, sporseverlere unutulmaz bir heyecan yaşattı. Sakarya’da ilk kez gerçekleştirilen şehir yarışında 13 farklı farklı takımdan toplamda 80 sporcu şampiyonluk için ter döktü. Yarışa Bike FEST kapsamında 30’dan fazla ülkeden sporcu katıldı. Lider formasını kazanmak ve podyuma çıkmak için şehrin bazı geçişlerden 100 kilometre hıza ulaşan sporcular, tehlikeli noktalardan büyük bir dikkatle geçerek yoluna devam etti.

SAKARYA PRO TEAM

Yarışa Sakarya Büyükşehir Belediyesi Pro Team takımının sporcuları damga vurdu. Daha önce önemli başarılara imza atan Vıtaly Buts, Mykhaylo Kononenko,  Elchin  Asadov, Batuhan Özgür, Mustafa Sayar ve Halil İbrahim Doğan temsil ettikleri şehrin sokaklarında zorlu bir mücadele verdi. Adapazarı’ndan yola çıkan sporcular Rüstemler, Dağdibi, Çamyolu, İkizce Osmaniye, Kayrancık, Camili, Karaman, Evrenköy, Karakamış güzergahlarını geçerek 105 kilometre kat etti ve yaklaşık 2 buçuk saatin sonunda yine Demokrasi Meydanı’ndaki finiş çizgisini geçti.

İLK 3 PODYUMDA

Yarış sonunda 13 takımın içinden Terengganu Polygon, Spor Toto, Almaty bisiklet takımları podyuma çıktı. Jambaljamts Sainbayar 1’inci, Burak Abay 2’nci, Igor Czhan 3’ncü oldu. Ayrıca Sakarya Büyükşehir Belediyesi Pro Team sporcuları Vitaliy Buts 7’nci, Elchin Asadov 8’inci, Mykhaylo Kononenko 10’uncu, Batuhan Özgür 14’üncü, Halil İbrahim Doğan ise yarışları 20’nci sırada tamamladı.

BİSİKLET ŞEHRİ

Podyuma çıkan sporculara madalyalarını Başkan Ekrem Yüce ve protokol üyeleri takdim etti. Yüce, “Biz diyoruz ki artık ilklerin şehriyiz. Bugün gerçekleşen yarışla Sakarya’nın sokaklarında dünyanın en iyi sporcuları yarıştı. Bu heyecanı sporseverlerle, şehrimiz insanıyla birlikte yaşamak gerçekten büyük bir mutluluk. Büyükşehir Pro Team takımımızı ve dünyanın en iyi kulüpleri adına yarışan sporcuları tebrik ediyorum. Sakarya’mız Türkiye’de ve dünyada bisikletle anılmaya, bu alanda markalaşmaya ve ‘Bisiklet Şehri’ unvanını en iyi şekilde temsil etmeye devam edecek.” dedi. 

Bike FEST programları

Tour Of Sakarya ikinci etabı 26 Ağustos’ta yine Demokrasi Meydanı’ndan start alarak farklı güzergahlarda gerçekleşecek.


Etap 2: 26 Ağustos  - Kandıra, Sapanca Adapazarı / Start: Demokrasi Meydanı 14.00

Etap 3: 27 Ağustos – Taraklı, Adapazarı / Start: Demokrasi Meydanı 14.00

Etap 4: 28 Ağustos – Kaynarca, Karasu, Adapazarı / Start: Demokrasi Meydanı 14.00

Yorumlar (0)