Maç başına olmak üzere teşvik teşebbüsüne -3, teşviğe -5, şike teşebbüsüne -6, şikeye -8 puan ceza kesilecek." />

banner212

banner211

Türk Futbolunu bitirecek hamle


Maç başına olmak üzere teşvik teşebbüsüne -3, teşviğe -5, şike teşebbüsüne -6, şikeye -8 puan ceza kesilecek.

Diğer 21.01.2012, 11:16
Türk Futbolunu bitirecek hamle
banner218


Maç başına olmak üzere teşvik teşebbüsüne -3, teşviğe -5, şike teşebbüsüne -6, şikeye -8 puan ceza kesilecek. Tek eylem varsa, ceza minimum -12 puandan başlayacak.


Fenerbahçe ve Beşiktaş suçlu bulunursa, kupaları da geri alınacak. PFDK, 15 Nisan'a kadar kararları alacak, play-off'a kadar puan indirimleri yapılacak
Ceza alan kulüpleri Avrupa yasağı da bekliyor. Örneğin Beşiktaş ve Trabzon suçlu bulunursa Avrupa Ligi'nden men edilecek, ekstra cezalar da gelecek.


UEFA'DAN TÜRKİYE'YE ‘ÖZEL' TARİFE


Habertürk gazetesinden Meriç Müldür'ün haberine göre; Avrupa futbolunun patronunun cezaların baremini Türkiye'yi düşünerek indirdiği ortaya çıktı. UEFA'nın, genel olarak şike için -15, ikinci eylem için -10 puan cezası öngürdüğü, ancak Türkiye'de 4 farklı eylemde bulunulduğu gerekçesiyle cezametreyi -8, -6, -5 ve -3'e çektiği öğrenildi. Genel oran da -12 olarak belirlendi.


UYGULANMAZSA 8 YIL EDİRNE DIŞI YASAK


UEFA, TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile yapılan görüşmede "Bu kararları uygulamalısınız, aksi halde biz yaptırım uygulamak zorunda kalırız" uyarısı yaptı. UEFA Genel Sekreteri Infantino, "Eğer TFF olarak bu kararları almazsanız Türk Milli Takımı'na ve kulüplere 8 yıla kadar Avrupa'dan men cezası keseriz" dedi.
Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın İsviçre'de UEFA'yla yaptığı görüşmelerin ardından gözlerin çevrildiği Süper Lig başkanlarıyla yapılan kritik zirveden deprem etkisi yaratacak tarihi bir yol haritası çıktı. Aydınlar, UEFA'nın tavizi olmadığını açıklayıp uzlaştıkları ve 26 Ocak'taki genel kurulda uygulamaları gereken kararları Süper Lig başkanlarıyla müzakere etti.


Fenerbahçe ve Bursa'nın karşı çıktığı, diğer tüm kulüplerin ‘olur' verdiği puan silmeler konusunda uzlaşıldı. İşte büyük tartışma yaratan ve Ankara'da futbol ailesinin oylarına sunulacak taslak:


1 Her maç için teşvik teşebbüsüne -3, teşviğe -5, şike teşebbüsüne -6, şikeye -8 puan ceza kesilecek. Tek eylem varsa, minimum -12 puandan başlayan cezalar kesilecek.


2 F.Bahçe ve Beşiktaş suçlu bulunur ve ceza alırsa, kupaları da geri alınacak. PFDK, 15 Nisan'a kadar kararları uygulayacak, play-off'a kadar puan indirimleri yapılacak.


3 Ceza alan kulüpleri Avrupa yasağı da bekliyor. Örneğin Beşiktaş, suçlu bulunursa Avrupa Ligi'nden men edilecek, ekstra cezalar da gelecek.


4 Eylemlere karışan kulüplere para cezası verilecek. Kişilere ise ömür boyu hak mahrumiyeti cezası kesilecek. Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı Hasan Akıncıoğlu, "TFF şu an 58. maddede değişiklik yapmadan bu uygulamayı yapacak. Sayın başkan, önerge geçmezse 58'in uygulanmayacağını söyledi" dedi. 14 Şubat'taki ilk duruşmaya kadar şüphelilerin yazılı savunmalarını alacak olan PFDK; 34 haftalık maratonun bittiği 8 Nisan'a kadar bu kararları verecek. Play-off öncesi 15 Nisan'a kadar da Tahkim süreci de dahil puan silme cezaları yürürlüğe koyulacak.


TÜM İDDİALARDAN SUÇLU BULUNURSA

F.BAHÇE'YE -115 PUANA KADAR CEZA KESİLEBİLİR


PFDK, iddianamede yer alan şike ve teşvik eylemlerine karşılık F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'dan 19 maçla ilgili savunma istemişti. Örgüt lideri olarak iddianamede yer alan F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 7 maç şike, 3 maç şike teşebbüsü, 7 maç teşvik, 2 maç teşvik teşebbüsü eylemlerine katılmakla suçlanıyor. TFF'nin kulüplere sunduğu ceza listesine göre eğer Yıldırım bu 19 karşılaşmadan suçlu bulunursa, F.Bahçe'ye toplam -115 puana kadar ceza verilebilecek. Ancak delillerin incelenmesi, savunmaların alınması ve Tahkim sürecinin ardından birçok maçla ilgili suçlamanın düşeceği düşünülüyor. F.Bahçe'nin maksimum alacağı cezanın -30 ila -40 puan arasında olabileceği öngörülüyor. 3 puanlık sistemde 34 haftalık bir maratonda bir takım toplam 102 puan alabiliyor.


F.BAHÇE DIŞINDAKİ KULÜPLERİ BEKLEYEN MUHTEMEL CEZALARBEŞİKTAŞ
(1 MAÇ ŞİKE TEŞEBBÜSÜ İDDİASI)
-12 PUAN

TRABZONSPOR
(2 MAÇ TEŞVİK
TEŞEBBÜSÜ İDDİASI)
-12 PUAN

SİVASSPOR
(1 MAÇ ŞİKE İDDİASI)
-12 PUAN

İSTANBUL BŞB
(1 MAÇ ŞİKE İDDİASI,
2 TEŞVİK İDDİASI)
-18 PUAN

MANİSA
(1 MAÇ TEŞVİK İDDİASI)
-12 PUAN

GİRESUNSPOR
(3 MAÇ ŞİKE İDDİASI)
-24 PUAN

MERSİN İY
(1 MAÇ ŞİKE İDDİASI)
-12 PUANMADDİ KAYIPLARI DA BÜYÜK OLACAKTRABZON'A 30 MİLYON DOLAR
FENER'E 30 MİLYON LİRA
BEŞİKTAŞ 5 MİLYON DOLARÜç büyük kulüp de suçlu bulunursa bunun maddi yansıması oldukça büyük olacak. Trabzonspor, "Suçsuzsan gel" denilmesine rağmen Devler Ligi'nde mücadele ettiği için yaklaşık 30 milyon dolarlık geliri geri iade etmek zorunda kalabilir. Beşiktaş da Avrupa Ligi'nden kazancı olan 5 milyon doları UEFA'ya verebilir. F.Bahçe'nin ise geçen sezona şampiyonluk ve performans primlerinin geri alınması tehlikesi var. Bu gerçekleşirse iade edilecek paranın 15 milyon lira şampiyonluk primiyle birlikte toplam 20 milyon lirayı bulması bekleniyor. PFDK'nın adı geçen kulüplere ayrıca keseceği 2 ila 10 milyon liralık cezayla bu rakam yaklaşık 30 milyon liraya ulaşabilir.


KARTAL VE TRABZON'U 8 YIL KORKUTUYOR


PFDK, Beşiktaş ve Trabzonspor'un adı geçen eylemlerini gerçekleştirdiğine karar alırsa Avrupa yasağı da söz konusu olacak. UEFA, uyarıya rağmen Avrupa'da devam kararı alan Kartal ve Fırtına'ya 5 ila 8 yıl arasında men cezası kesebilir. Bu durumda Beşiktaş ve Trabzonspor, Avrupa Ligi'nden hemen uzaklaştırılacak. F.Bahçe, Devler Ligi'ne alınmadığı için bu durumu daha hafif atlatacak. Bu sezon ağır puan cezası alması halinde gelecek sezonda da Avrupa'da büyük olasılıkla yer alamayacak. Ancak gelecek sezon başarılı olursa, bir sonraki sezondan itibaren Avrupa'da yine boy gösterebilecek.

banner220
Yorumlar (0)