Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu'ndan MİLLİ AYIP!

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu 2022 Olimpiyatları öncesi  skandal bir karara imza attı

Diğer 21.04.2022, 11:12 21.04.2022, 12:20 SporExpres
Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu'ndan MİLLİ AYIP!

TİESF’DEN MİLLİ AYIP

Mayıs ayında Brezilya'da gerçekleştirilecek 24. Yaz Olimpiyat Oyunları'na (Deaflympics) Türkiye yaklaşık 300 sporcu ile katılacak.  Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Olimpiyat seçmelerinde birinci olan Sakaryalı milli sporcu Reyhan Betül Küçük’ü olimpiyat kadrosuna almadı.

BİRİNCİ OLMUŞTU

2017 Yılında yapılan İşite engelliler olipiyatlarından 5’incilik ile dönen Sakaryalı milli yüzücü Reyhan Betül Küçük, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu tarafından 27 Şubat 2022’de yapılan olimpiyat seçmelerinde Türkiye Birincisi oldu. Küçük’e birinci olmasına rağmen masraflar nedeni ile olimpiyatlara götürülmeyeceği tebliğ edildi.

İLK VUKATLARI DEĞİL

Federasyon yüzme branşını yok sayarak olimpiyatlara sporcu götürmeme kararı alınmasına tepki gösteren Milli Yüzücü Reyhan Betül Küçük’ün babası Zafer Küçük yaptığı açıklamada “Türkiye işitme engelliler spor federasyonu Başkan Kerim Vural, Milli takımlar sorumlusu as başkanı Mahir Yazıcı, ‘’ Bu skandalın bir benzerini 2018 Dünya şampiyonasında da yaşadık. Şampiyonaya son bir hafta kala ödenek yok diyerek götürülmediler.. Türkiye Cumhuriyetinin olimpiyatlarda temsil edebilecek, Türk bayrağını olimpiyatlarda dalgalandırabilecek bir sporcuyu olimpiyatlara götürmemek sporcuya ve devletimize yapılan haksızlıktır.’’ İfadelerini kullandı.

Federasyonun olimpiyat seçmesi adı altında birçok sporcunun katıldığı yarışlar düzenlemesine rağmen sonrasında masrafları bahane ederek aldığı bu karar bir çok sporcu ve ailelerinin tepkisini çekti.

Yorumlar (0)