banner212

banner211

Yamaç paraşütçüleri Serdivan'a akın ediyor

Serdivan ilçesindeki 235 rakımlı Kırantepe, çevre illerden gelen yamaç paraşütçülerinin akınına uğruyor.

Diğer 07.05.2013, 14:56
Yamaç paraşütçüleri Serdivan'a akın ediyor
banner218

Geniş çayırları ve engebeli arazisiyle off-road ve motokros severlerin ilgi gösterdiği Kırantepe, son yıllarda yamaç paraşütçülerinin de gözdesi oldu.
Bölgenin turizme kazandırılması amacıyla Serdivan Belediyesinin organize ettiği Uluslararası Yamaç Paraşütü Festivali'nin bu yıl 8'incisi düzenlenecek.
Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, yaptığı açıklamada, Kırantepe'nin sadece Serdivan için değil, bölge açısından da önemli bir değer olduğunu söyledi.

Alemdar, Kırantepe'nin hem yamaç paraşütüne hem de çeşitli sporlara uygun hale getirilmesi için çalıştıklarını belirterek, "Kırantepe'nin sadece dönemsel bazı etkinliklerin yapıldığı alan olarak kalmasını arzu etmiyoruz. 12 ay boyunca kullanılabilen bir bölge istiyoruz. Doğu Marmara'nın en güzel ve ulaşımı rahat bu bölgesinin ciddi anlamda turizm sektörüne açılmasını arzu ediyoruz" diye konuştu.

Bölgede, kongre merkezleri, kamp alanları ve off-road yarışları yapılabilmesi için girişimde bulunduklarını anlatan Alemdar, yamaç paraşütü yapmak amacıyla çevre illerden ve farklı ülkelerden sporcuların geldiğini kaydetti.

Alemdar, Kırantepe'nin, Türkiye'de paraşütçülerin havalandığı yerden aynı yere indiği tek bölge olduğunu dile getirerek, "Türk Hava Kurumu (THK) ile yaptığımız çalışmalarla da alanın bir eğitim pisti olarak kullanılabileceğini gördük. THK ile bir okul kurarak yamaç paraşütü eğitiminin ardından Kırantepe'yi sertifika veren bir bölge haline getirmeye çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

-"Burası her türlü uçuş veren bir bölge"-

Kocaeli'den Kırantepe'ye gelen 64 yaşındaki Doğan Özeseler de yamaç paraşütüyle 57 yaşında tanıştığını anlattı.
Kırantepe'nin, bu bölgelerin en güzel uçuş yerlerinden biri olduğunu belirten Özeseler, "Burası harika uçuşlar veriyor. Termik ve yelken uçuşları yapıyoruz. Kalkış alanına tekrar inebilme adına çok geniş bir yer" dedi.
İstanbul'dan gelen Servet Yalçınkaya ise bölgenin yamaş paraşütü için oldukça uygun olduğuna dikkati çekerek, bölgenin tanıtımının iyi yapılmadığını kaydetti.

KAYNAK:MEDYABAR.COM


Yorumlar (0)