banner212

banner211

Yurttaki Gençler Spora Doyuyor

Mangala Turnuvası start aldı. Sırada Havalı Silahlar, Masa Tenisi ve Voleybol Müsabakaları var.

Diğer 10.01.2017, 11:41 10.01.2017, 12:49 UTKU KAYNAR
Yurttaki Gençler Spora Doyuyor
banner218


Sakarya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi  ve Kredi Yurtlar Kurumu tarafından , ortaklaşa düzenlenen sportif faaliyetlerde Yurttaki öğrenciler, başarı arıyor.


Yurtlararası turnuva mangala oyunu ile start aldı. Sakarya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel , Rahime Sultan Yurdunda , Yurt Müdürü Hacer Albayrak ile birlikte mangala turnuvasına iştirak etti.Sakarya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, Rahime Sultan Kız Yurdundaki öğrencilerle sohbet etti. Çelikel, R.Sultan Kız Yurdu Müdürü Hacer Albayrak ile birlikte mangala oyunu oynadı.


Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı Serdivan’da bulunan Rahime Sultan Yurdunda düzenlenen Kız Yurtlararası Mangala Turnuvası nefesleri kesti. Müsabakalar sonrasına Sakarya Yurdu birinci oldu.


Sakarya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi tarafından organize edilen Mangala Turnuvasında önce Kız Yurtlarındaki öğrenciler karşı karşıya geldi. Ardından da 10 Ocak’ta Erkek Yurtları Mangala Turnuvası Sebahattin Zaim Yurdunda düzenlendi.

        
Kız ve Erkek Yurtları Havalı Silahlar Turnuvası Sakarya Spor Salonunda bulunan Atıcılık Poligonunda yapılırken, Kız ve Erkek Yurtları Masa Tenisi Turnuvası Atatürk Spor Kompleksinde yapılacak. KYK ve GHSİM Öğrenciler arası Voleybol Turnuvası Yenikent Spor Salonunda yapılacak. 


Mangala Oyunu nasıl oynanır


Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu iki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunmaktadır. Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır.


Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4’er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur. Oyuna kura ile başlanır. Oyunda 4 ana temel kural vardır. Mangala Oyunu 5 set olarak oynanır. Oyunu kazanan oyuncu (1) puan, kaybeden (0) puan ve berabere bitiren oyuncular yarım (0,5) puan alır.

  

banner220
Yorumlar (0)