banner212

banner211

25.Olgunlar Futbol turnuvası prensip kararları

Bu yıl 25.düzenlenecek olan Olgunlar futbol turnuvasının prensip kararları tertip komitesi tarafından kamuoyuna açıklandı.

Futbol 24.04.2013, 11:17
25.Olgunlar Futbol turnuvası prensip kararları
banner218

Bu yıl 25.düzenlenecek olan  Olgunlar futbol turnuvasının prensip kararları tertip komitesi tarafından kamuoyuna açıklandı.

 


25. Olgunlar Futbol

Turnuvası’nın

prensip kararları

Madde 1-25. Olgunlar Futbol Turnuvası, Tansu Çiller Ticaret Meslek Lisesi Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenmiştir.

Onur

Kurulu

Madde 2-25.Olgunlar Futbol Turnuvası kurulları şöyle oluşmuştur.

Onur kurulu

Mustafa Büyük (Sakarya Valisi), Zeki Toçoğlu (Büyükşehir Bel.Bşk), Süleyman Dişli (Adapazarı Bel.Bşk), Mustafa Aktaş (Emniyet Md), Ergün Atalay (Demir Yol-İş Gen.Baş,Türk-İş Mali Sekreteri) Halil İbrahim Balcı( Fırın.Fet. Gen. Baş) Selim Yavuz Sandıkçı (Milli Eğt.Md) Dr.Murat Alemdar (Sağlık Md), Salih Koşu (Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Md.), Ferruh Sezgin (TFF Bölge Md), Hüseyin Kama (ASKF Bşk), Ali Arslan (Futbol İl Tem), Metin Doğrucan (S.S Klüp Bşk), Sezai Matur (Gaz.Cem.Bşk), Zeki Aydıntepe (TSYD Sak.İl Tems), Muzaffer Elmas (Sak.Ünv. Rek.), Recep Hacıeyüpoğlu (Baro Bşk), Mahmut Kösemusul (SATSO Bşk), Yunus Bekircan (SEDAŞ Md.), Erol İnal (TÜVASAŞ Gn.Md.)

Tertip

komitesi

Mithat Şahin (Tan.Çil.Tic.Mes.Lis.MD)Tertip Kurulu Başkanı,

Şamil Bilgin (Eczacı) Genel Koordinatör, Feridun Özdemir (İşadamı) Tic.Mes.Lis.Kulüp Başkanı, Ali Fikri Aşık (Gazeteci-ASGD Başkanı) Basın Sözcüsü), Adnan Akıncı (Tic.Mes.Lis.Ok.Aile Bir.Bşk.) İdari İşler Sorumlusu,

Deniz Engin (Çevik Kuvvet Birlik Amiri) Güvenlik Sorumlusu, Nurettin Elmacı (Tic.Mes.Lis.Bed.Öğr.)Tesis  sorumlusu, Sevda Erus (Sosyal İşl. ve Çevre Sor.),

Yusuf Koç (İşadamı) üye Aşkın Kılıç (işadamı) üye.

Prensip

kararları

Madde 3-Turnuva herhangi bir olumsuzluk olmaması halinde, 6-Haziran 2013 tarihinde başlayacaktır.

Madde 4-Turnuva genç olgunlar ve  olgunlar olmak üzere 2 kategoride

oynanacaktır. Takımlar 12 kişilik kadrolarını komiteye turnuva öncesi ibraz edeceklerdir. Kadrolarını 12’ye tamamlayamayan takımlar müsabakalar başladıktan sonra kesinlikle kadro listelerine sporcu ekleyemezler…

Madde 5-Turnuvaya katılacak  takımlar Halk Bankası Adapazarı Şubesi Hesap: 0558 İbn; 404800012009585000116000251 nolu hesaba 1500 TL katılım bedelini takım adına yatırıp, dekont ile birlikte Tansu Çiller Ticaret Meslek Lisesi Spor Kulübü Başkanlığı irtibat bürosuna yatıracaktır. İrtibat tel; 0544 574 54 00.

Madde 6-Genç olgunlar  kategorisinde 34-41, olgunlar kategorisinde 42 ve üstü yaştaki sporcular oynayabileceklerdir. Genç olgunlar kategorisinde 1979,  olgunlar kategorisinde ise 1971  doğumlu olanlar taban yaş olarak  kabul edilmiştir.

Madde 7- Genç Olgunlar kategorisine yaşı tutan sporcular olgunlar kategorisinde oynayamaz, olgunlar kategorisine yaşı tutanlar ise isterlerse genç olgunlarda  oynayabilirler.

Madde 8- 2012-2013 futbol sezonunda yurtiçi ve yurtdışı amatör  ve profesyonel liglerde lisansları vize edilmiş olan sporcular, faal futbolcu olarak değerlendirilecektir. Bu bağlamda takımlar, kadrolarında en fazla 1 adet faal futbolcu  bulundurabilirler. Faal futbolcu oynatacak olan takımlar, katılım bedeli dışında banka hesabına 1000 TL eğitime katkı payı yatıracaklar ve dekontu komiteye teslim edeceklerdir. Takımlarda birden fazla faal futbolcu tespit edildiği anda, turnuvadan  takım ihraç edilir.

Madde 9-Takımlar kadrolarında12 sporcu, 1 antrenör, 1 idareci, 1 masör bulundurabileceklerdir. Müsabaka esnasında yedek kulübesinde sporcu haricinde 3 kişi bulunacak. Varsa diğerleri hakem tarafından dışarı çıkarılacaktır. Kulübede olanların kart takma zorunluluğu olacak. Hakem kontrol edecektir. Çocuklar yedek kulübesinde oturamazlar. Müsabaka esnasında yedek kulübesinde sadece antrenör kendisine ait olan sınırlar içinde  ayakta takımına taktik verebilecek,  diğer sporcu ve idareciler kesinlikle oturacaklardır. Aksi taktirde hakem  gerekli uyarıdan sonra kart cezası verecektir.

Madde 10- Genç olgunlar kategorisinde takımlar oyun esnasında sahada 1 kaleci, 5 oyuncu  toplam 6 sporcu, olgunlar kategorisinde ise sahada 1 kaleci, 6 oyuncu  toplam 7 sporcuyla  mücadele edeceklerdir.

Süper kupa oynanacak bu müsabakada saha içinde genç olgunlar 6, olgunlar ise 7 kişiyle mücadele edeceklerdir.

Madde-11 Müsabaka esnasında sporcu değişikliği sınırsızdır. Hakemin kontrolünde sporcu sahayı terk etmeden, diğer oyuncu oyun  alanına giremez. Aksi taktirde kartla cezalandırılır.

Madde 12- Takımlar müsabakalarından maksimum 30 dakika önce esame listelerini 2 nüsha hazırlayıp, saha komiserine  lisanslarıyla teslim edecekledir. Saha komiseri gerekli incelemeyi yaptıktan sonra her iki takımın sorumlusunu çağırıp, esameleri ibraz edecek takım sorumluları kadrolara itirazım var veya yok diye karşılıklı  esameleri imzalayacaklar ve lisansları geriye teslim edilecektir. Esame listeleri okunaklı olarak

düzgün bir şekilde yazılacaktır.

Lisanları 30 dakika önceden teslim etmeyen takımlar, disiplin kuruluna sevk edileceklerdir.

Madde 13- Müsabaka öncesinde esame listesinde adı geçen, fakat sahada farklı bir kimlikle oynadığına kanaat getirilen sporcu veya sporculara veya müsabakayla ilgili

bir kural hatasına takım sorumluları müsabakadan hemen sonra veya günün son müsabakasının bitim saatine kadar 150 TL itiraz bedelini komite görevlisine makbuz karşılığında ödeyerek itirazda  bulunabilir. Bu süreçten sonra yapılacak itirazlar kayda alınmaz. İtiraz haklı çıkarsa bu ücret takım sorumlusuna iade olunur.

Madde 14-Müsabakalar elektrik kesintisi, doğal afet, kavga vb. nedenlerle başlamaz veya yarıda kalır ise, tertip kurulu en kısa sürede nihai kararı alıp, takımlara tebliğ edecektir.

Madde 15- Takımlar kadrolarında bulunan tüm sporculara aile hekiminden rapor alıp, komiteye teslim edeceklerdir. Sağlık raporu olmayan sporcular kesinlikle müsabakaya çıkamazlar.

Madde 16-Müsabakalar esnasında oluşabilecek sakatlıklar ve yaralanmalarda tertip komitesi tarafından turnuva süresince görevlendirilecek olan donanımlı bir sağlık görevlisi, ilk müdahalede bulunacaktır. Sağlık görevlisini aşan vakalarda ise 112 Acil aranarak ambulans çağırılacak ve kulübü sporcusunu il içindeki istediği hastaneye sevk ettirebilecektir. Komite hastaneyle ilgili bölümden sorumlu olmayacak, sorumluluk kulübe ait olacaktır. Ayrıca takımlar  bünyelerinde yer alan sporculara diledikleri taktirde komitenin önerebileceği bir sigorta firmasıyla turnuva süresince uygun şartlarda  kapsamlı sigorta yaptırabilirler.

Turnuva süresince olabilecek her türlü kaza-sakatlık-yaralanma-vefat gibi durumlardan tertip komitesi sorumlu olmayacaktır.

Madde 17-Hakemler müsabakaları tam saatinde başlatacaklardır. Uzak mesafeden gelen takımlar göz önüne alınarak, hakem başlama vuruşu için en fazla 15 dakika bekler ve daha sonra hazır olan takımın lehine 3-0 hükmen galibiyetle tescil eder. Müsabakalara trafik kazası, doğal afet, terör vb. nedenlerle gelemeyen takımlar ilgili makamlardan aldıkları  konuyla ilgili resmi rapor  tutanaklarının aslını komiteye ibraz etmeleri halinde, komite konuyu değerlendirip gerekirse müsabakayı müsait olan bir gün ve saatte  oynatabilir.

Madde 18- Sahaya çıkacak olan takımın müsabakasına başlayabilmesi için en az 4 oyuncusunun sahada hazır olması mecburiyeti vardır. Kırmızı kartlar sonucunda  takımlardan birinin sporcu sayısı 3’e düşerse hakem müsabakayı karşı  takımın lehine 3-0 hükmen galip ilan eder.

Madde-19- Müsabaka esnasında hakemin 1. göstereceği sarı kart ihtar,   2. sarı kart ihraç anlamına gelecektir. İhraç edilen sporcu yedek kulübesinde oturamaz. Sahayı terk eder. Eksik kalan takım 5 dakika sonra kulenin uyarısı ve hakemin izniyle yedek oyuncusunu  atılan oyuncunun yerine oyuna sokabilir.

Madde-20-Müsabakalar 25’er dakikadan 2 devre halinde oynanacaktır. Devre arasında dinlenme süresi 5 dakikadır.

Madde 21- Yaş sınırlamasına ve  faal futbolcu kapsamına uymayan sahte evrak ile oynadığı tespit edilen hem sporcu, hem de takımı turnuvadan ihraç edilir. Sahte futbolcunun oynatıldığı maç veya maçların tespiti halinde, rakiplerine 3’er puan ve 3’er gol averajı verilir. O takımdan yenilen gol varsa, averajdan çıkarılır. Bir alt grupta  tespit edilemeyip oynayan sahte  oyuncu bir üst kategoride tespit edilirse, bulunduğu grup baz alınır  ve oynadığı ve oynayacağı tüm rakiplerine 3 puan ve 3 gol averajı verilir. Rakiplerine varsa attığı goller  averajdan çıkarılır ve takımıyla birlikte ihraç edilir.

Madde 22- Grup maçlarının ardından final gruplarına yükselen takımlar, kadrolarına ara transfer adı altında en fazla 3 sporcu takviye edebilirler. Böylece takım kadroları 15’e çıkabilecektir. Ara transfer bir üst turda müsabakalar başlamadan  önce ve 1  kez yapılacaktır. Ara transfer sadece grup müsabakalarında  elenen veya turnuvada lisansı çıkmamış sporculardan yapılabilir. Ara transfer bedeli 600 TL’dir. Müsabakalar başlamadan, bedel bankaya yatırılıp, dekont komiteye teslim edilecektir.

Madde 23-Geri pas halinde kaleci topu eline alamaz. Bu bir kural ihlalidir. Aldığı taktirde rakip ceza sahası çizgisinden bir serbest vuruş kazanır.

Madde 24-Kaleci oyun esnasında topu eline aldığından itibaren, 6 saniyede oyuna sokmak zorundadır. Süreyi geçirirse rakip ceza sahası çizgisinden bir serbest vuruş kazanır.

Madde 25-Kaleci ayakla degaj yapamaz. Bu bir kural ihlalidir. Yaptığı taktirde rakip bir korner kazanır.

Madde 26-Müsabakaları bir gözlemci sürekli izleyecek, maç raporlarını tutacak, nahoş hadiselerde raporunu disiplin kuruluna sunacaktır.

Madde 27-Serbest vuruşlarda hakem baraj mesafesini kesinlikle 6 metreye çekecektir.

Madde 28-Turnuvayı sabote etmek isteyen, gerginlik yaratan, tahrik eden, aşırı sertlik ve kışkırtıcı tavırlar sergileyen Fair-Play’dan uzak sporcu ve idareciler, gözlemci raporlarıyla disiplin kuruluna sevk edilip, gerekli cezalar süratle verilecektir.

Madde 29-Sporcu idareci ve seyircilerden Fair-Play’e aykırı davranışlarda bulunup kavgaya karışanlar tertip komitesi-görevli ve hakemlere ve sporculara yakışıksız sözler sarf edip fiili davranışlarda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunulup komite güvenlik sorumlusu  ve ekibi nezdinde adli mercilere sevk edileceklerdir.

Madde 30-Eleme müsabakalarında ve finalde normal süre berabere biterse 5’er seri penaltı atışı yaptırılacaktır. Eşitlik bozulmazsa 1’e 1 penaltı atışıyla sonuç alınana kadar devam edilecektir.

Madde 31-Müsabakaların bir bölümünün Ramazan ayında oynanması gerektiğinden

ilk turlardaki müsabakalar saat 18.00’de başlayacaktır ve günde 6 maç yapılacaktır. Ramazan ayında ise müsabakalar, 23.00’te başlayacak. Her gece maksimum 3 maç oynanacaktır.

Madde 32- Fikstür çekimi sonucu bazı takımlar, özellikle ilk tur müsabakalarında matematiksel olarak üst üste aynı saatlerde maç yapmaları mümkün olacak. Bu konularda komitede kasıt aranmayacak ve itirazlar dikkate alınmayacaktır

Madde 33-Sporcular müsabakalara nizami maç kıyafetleriyle çıkacaklardır. (forma-şort-tozluk-halı saha ayakkabısı) Tekmelik takmak  zorunludur. Krampon  ve benzeri ayakkabı giymek kesinlikle yasaktır.

Madde 34-Turnuvada matematiksel olarak şansı kalmayan takımların müsabakaya çıkmamaları halinde takım ve oyuncular bir sonraki sene hak mahrumiyeti alırlar.

Madde 35-Turnuva süresince soyunma odaları ile otoparkta meydana gelebilecek olan hırsızlık olaylarından komite sorumlu olmayacaktır.

Madde 36-Müsabakalar esnasında ve turnuva süresince otopark-soyunma odaları –tribünlerin etrafında fair-playe aykırı hareketlerde bulunan sporcu ve idareciler onur kurulu-tertip komitesi –hakem  veya disiplin kurulu üyelerinden biri tarafından  tespit edilirse tutulacak rapor doğrultusunda  fiili işleyenlere disiplin kurulu gerekli cezaları süratle verecektir.

Madde 37-Fikstür oluşturulurken son 5 yıldır istikrarlı olarak turnuvaya aynı takım adıyla katılıp Fair-Play ve teknik anlamda başarılı olan takımlar seri başı olarak torbaya gireceklerdir.

Madde 38- Takımlar Türkiye’de  yaşayıp, oturma veya çalışma müsaadesi olan yabancı uyruklu  sporcuları turnuva şartlarına uygun olmaları kaydıyla pasaportlarını komiteye ibraz etmeleri halinde   kadrolarında yer  verebilirler.

Madde 39- 3-Mayıs Cuma gününden itibaren turnuva kayıtları Ticaret Meslek Lisesi içindeki olgunlar bürosunda başlayacaktır. Öncelikle takım sorumluları dolduracakları evrakları alıp, 7 gün içinde tamamlayıp banka dekontlarıyla birlikte büroya teslim edeceklerdir. 24 Mayıs Cuma günü mesai bitiminde kayıtlar sona erecektir.

Madde 40-25. Tansu Çiller Meslek Lisesi Olgunlar Futbol Turnuvası’nın 40 maddeden oluşan prensip kararlarını okudum. Turnuvanın ruhuna ve gelenekselliğine Fair-Play’e tüm prensip kararlarına bağlı kalacağımı kabul ve taahhüt ediyorum.

NOT-Takım sorumlusu-idareci-antrenör-takım kaptanı-sporcular  tüm kararları okuyup anladıktan sonra tek tek isim ve soyadlarının olduğu bölümü imzalayıp, bu taahhütnameyi komiteye teslim edeceklerdir.

25. Olgunlar Turnuvası’na katılacak olan tüm takımlara ve sporcularına başarılar dileriz….

Tertip Komitesi

Yorumlar (1)
recep şeker 10 yıl önce
Bu ne ya kapütilasyon sözleşmesi gibi. tam öğretmen edası, beyler kral, katılımcılar köle sanki. efendiler her şeyden para alacak, cukkaları cebe indirecek, ama hiç bir şeyden sorumlu olmayacak. oh ne ala memleket. adama sormazları, eşşek yükü ile para topluyorsun hatta bütün mülki amirleri kurula toplamışında tesisin kapısında bir ambülans, iki tane güvenlik görevlisi niye bekletemiyorsun.