Bunun Adı Vahşet

Amed maçında Sakaryasporlu futbolcular tekme yumrukların yanı sıra kesici aletlerle saldırıya uğradı

Sakaryaspor 03.03.2019, 22:44 03.03.2019, 22:56 UTKU KAYNAR
Bunun Adı Vahşet


Amed maçında Sakaryasporlu futbolcular tekme yumrukların yanı sıra kesici aletlerle saldırıya uğradı. Yaşanan olaylar kadar vahim olan şey ise Diyarbakır’da bir grup STK temsilcileri dün oynanan Sakaryaspor – Amedspor maçında taraftarlara herhangi bir olayın yaşanmaması nedeniyle teşekkür etti. 

Sakaryasporlu futbolcular maç öncesi ve maç sonrası yaşadıkları saldırıların yanı sıra maç içinde de Amedsporlu oyuncuların saldırı ve tehditlerine maruz kaldılar. Yeşil Siyahlılarda bir çok oyuncu kesici aletle yaralanırken maç sonrası karakola giderek şikayetçi oldular. Maç öncesinde gerek koridorlarda gerekse ısınma sırasında tekme ve yumruklarla saldırıya uğrayan Sakaryasporlu futbolcular maç oynanırken de futbol sahalarında görüşmemiş bir saldırıya maruz kaldı.

KESİCİ ALETLE SALDIRDI

Karşılaşma devam ederken yeşil siyahlı futbolcular Ferhat Yazgan, Hacı Ömer Doğru, Teyfik Köse, Dilaver Güçlü ve Berkaycan Demircioğlu gibi bazı futbolcuların kesici aletle saldırıda bulunduğu ortaya çıktı. Takım kaptanı Ferhat Yazgan'nın durumu hakeme iletmesine rağmen ''ancak görürsem bir şey yaparım'' cevabını aldığı öğrenildi. Maçta Sakaryaspor’un golünü kaydeden Dilaver Güçlü’nün penaltıyı atmadan hemen önce Mansur Çağlar tarafından saha içinde kesici bir aletle tehdit edildiği ortaya çıktı.

KARAKOLDA ŞİKAYET

Yeşil Siyahlı oyuncular kol, boyun, sırt ve yüzlerinden birçok yara alırken maç sonu hastaneye giderek darp raporu aldılar. Hastanede tedavileri yapılan futbolcular daha sonra karakola giderek kendilerini tehdit ve darp edenler hakkında şikayetçi oldular.Sakaryasporlu futbolcuların tamamı karşılaşma esnasında 72 Numaralı Mansur Çağlar’ın kendilerine kesici bir aletle saldırdığını ve tehdit ettiği ifadesini verdiler.

PEKİ, DİYARBAKIRLI STK’LAR NE DİYOR?
Maçta herhangi bir olayın yaşanmadığını savunan Diyarbakırlı bir grup STK temsilcisi, maça giden taraftarlara teşekkür etti. 
Açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: 
“Ligin ilk yarısında Sakarya’da yapılan Sakaryaspor-Amedspor maçında spor kültürü ve ahlakı ile bağdaştıramayacağımız saldırılara maruz kalmıştı. 2 Mart 2019 Cumartesi günü Diyarbakır’da oynanan Amedspor-Sakaryaspor rövanş maçında da benzer bir hadisenin yaşanmaması için biz sivil toplum örgütleri Diyarbakır halkı ve Amedsporseverlerini sağduyulu ve kentimize yakışır bir şekilde davranmaya davet etmiştik. Yapmış olduğumuz çağrılar sonucunda dün kentimizde oynanan Amedspor-Sakaryaspor maçının Diyarbakır halkı ve Amedspor taraftarlarına yakışır bir konukseverlik atmosferinde oynanması ve sonuçlanmasından büyük bir memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. 
Her zaman barış ve kardeşliği savunan Diyarbakır halkı ve taraftarına göstermiş oldukları duyarlılık ve sağduyu için teşekkür ediyoruz. 
Ayrıca maç öncesinden başlatmış olduğumuz görüşmeler ve çağrılarımız doğrultusunda gerekli güvenlik tedbirlerini alarak olası taşkınlıkları önleyen, maç boyunca büyük bir sabır ve sükunetle gelişmeleri yakından takip eden İl Valimiz, Cumhuriyet Başsavcımız ve İl Emniyet Müdürümüze de teşekkür ediyoruz. 
Sporun ayrıştırıcı ve ötekileştirici değil, barış, dostluk ve kardeşliği pekiştirmek amaçlı olduğu gerçeğinden hareketle, başta spor camiası yöneticileri olmak üzere bütün sporseverleri sağduyuya davet ediyoruz.”

Maç esnasına ait görüntüler de ise misafirperverliğin(!) ne denli olduğu gözükmektedir. Açıklama yapan STK’ların bu görüntüler üzerinden açıklama yapıp yapmayacağı ise merak konusu…

Yorumlar (0)