banner212

banner211

Özlediğimiz Sakaryaspor İçin

Sakaryaspor 17.07.2019, 13:15 17.07.2019, 13:23 UTKU KAYNAR
Özlediğimiz Sakaryaspor İçin
banner218

SporExpres.com yazarı İlker Yıldız'ın Sakaryaspor'da yaşanan süreci değerlendirdiği köşe yazısı 

11 Temmuz 2019 Perşembe günü, peş peşe üçüncü kez yapılan Sakaryaspor Olağanüstü Kongresi sonrasında yeni kulüp başkanımız Sayın İbrahim Nalbant oldu. Sayın Nalbant, Sakaryaspor Başkanı seçilmesinden sonra sıcağı sıcağına yaptığı konuşmada; Son iki sezon final oynadığımızı ve kaybettiğimizi, bu sezon ise kendilerinden beklentinin çok fazla olduğunun bilincinde olduklarını ve bu sezon play-off oynamadan direkt şampiyonluğa oynayacak bir takım yapacaklarını ifade etti. Yönetimi açısından, takımımızın şampiyonluğunun çok önemli olduğunu ama bunun yanında denk bütçenin şampiyonluktan daha da önemli olduğunu vurguladı. Bugün birçok kulübün maddi imkânsızlıklar nedeniyle kapanma tehlikesi yaşadığını, kendi yönetiminin biz şampiyon olacağız diye takımımızı asla borç batağına sokmayacağını, kulübümüzün yaşaması ve ilelebet açık kalmasının ilk hedefleri ve öncelikleri olacağını bütün içtenliği ile ifade etti. Bu cümleler son yıllarda kulüp yöneticileri tarafından pek dile gelmeyen ama kulüpler için yaşamsal öneme sahip meselelerdir. Bu nedenle Sayın Nalbant’ı, açık sözlülüğünden ve popülist söylemlerden uzak açıklamalarından dolayı takdir etmek gerekir. 

Sayın Nalbant’ın konuşmasında ifade ettiği cümlelerden belki de en önemlisi; “Bizim için şampiyonluk çok önemli ama bunun yanında denk bütçe şampiyonluktan daha önemlidir” şeklindeki ifadesiydi. Günümüzde birçok spor kulübü, maaleseftir ki, özellikle kulüp yönetimlerinin yapmış olduğu yanlış ve popülist yaklaşımlardan dolayı borç batağındalar ve birçok köklü kulübümüzde bu nedenle kapandı. Kulüp yöneticileri ise yapmış oldukları borçlandırmalardan dolayı hiçbir sorumluluk almadan ceketlerini alıp gitmekteler ve birçok borç ile kulübü baş başa bırakmaktalar. 2013-2016 yıllarında Sakaryaspor kulüp başkanlığını yapan Sayın Selahattin Aydın kongredeki konuşmasında, döneminde borçsuz olarak bıraktığımız Sakaryaspor’un tekrardan ciddi bir borç yüküne girmesini haklı olarak eleştirdi. Sayın Aydın’ın kulüp başkanlığı dönemi sportif anlamda eleştiriye açık olmakla birlikte, Sakaryaspor’umuzun borçsuz bir şekilde bir sonraki yönetimi zor durumda bırakmayacak şekilde teslimi açısından ise çok başarılıydı. Günümüzde kulüplerimizin birçoğunda kısa vadeli sportif başarılar adına yapılan harcamalar dolayısıyla uzun vadede yaşadıkları sıkıntılı süreçleri gördüğümüzde, Sayın Aydın döneminin ülkemizdeki kulüplerle mukayesesi yapıldığında belki de en başarılı yöneticilik dönemi olarak addedilmesi herhalde yanlış olmayacaktır. Benzer tecrübeden gelen ve popülist vaatlerle kulübümüzü zor duruma düşürmemeyi en önemli hedef olarak gören Sayın İbrahim Nalbant’ı bu açıdan taktir etmek gerekir. 

Maalesef kulübümüzün halihazırda yaklaşık olarak 25 tane kapalı transfer dosyasının olduğu ve bunlara Ocak ayında 10 tane daha ilave olacak olmasını, kulüpten 50’e yakın alacaklı kişinin olmasını, SSK borcu ve günü geçmiş vergi borçlarının da buna dâhil edilecek olmasını hesapladığımızda, kulübümüzün gerçek borçlarının 30-35 milyon TL dolayında olduğunu üzülerek görüyoruz. Pekâlâ, böyle bir dönemde ne yapılması gerekir?

Bu konuda Sayın Nalbant ve yönetimine bir önerim olacak. Futbolcu transferleri bilindiği gibi bizim ve birçok kulübün en önemli borç kalemi durumunda. Hazır elinizde transferi açacak ve futbolcu peşinatlarını ödeyecek bir para mevcut. O zaman gelin bu parayı yeni transferler yaparak değil de, mevcut kadrodaki futbolculardan Sakaryaspor’da gerçekten oynamak isteyenleri kadroda tutarak ve sezon boyunca ödemelerini aksatmayacak şekilde yaparak bir kadro oluşturalım. Bu kadronun, geçmiş yıllarda benzeri görülmemiş sözleşmeler imzalanan futbolcu kadrosuyla yaptığımız play-off’u rahatlıkla göreceğine de inanıyorum. Hem kulübümüz bir yıl içerisinde ekonomik anlamda rahatlar hem de altyapımızdan A takıma oyuncu aktarma kanallarını da kullanmış oluruz. Aksi halde yine 10-15 oyuncu transferi ile altyapıdaki gençlerimizin A takımda oynamalarının imkânlarını kapatırız hem de ilerleyen yıllarda yine onlarca TFF’de futbolcu ödemeleriyle ilgili dosyamız birikir. 

Mevcut kadroda yer alan birçok futbolcumuzun sözleşmeleri devam ediyor. Bu futbolcularımıza ödemeler zamanında yapıldığı taktirde, bu kadro play-off finaline kalırsa şampiyonluğu da bırakmayacağından da emin olabilirsiniz. Ödeme planı düzgün işleyen futbolcuların hem aklı saha dışı unsurlarda olmaz hem de takıma aidiyetleri artar. Ümit Yasin Arslan (sözleşme bitiş tarihi: 2020), Berkay Can Değirmencioğlu (2020), Canberk Ömer Özdemir (2022), Umut Sözen (2020), Ferhat Yazgan (2020), Serkan Odabaşoğlu (2020), Tevfik Köse (2020), Aykut Berat Yıldız (2021), Hacı Ömer Doğru (2020) ve Görkem Şimşek (2022)’in sözleşmeleri devam ediyor. Geçen sezonki kadroda yer alıp da sözleşmesi sona eren ve Sakaryaspor kulüp kültürüne uygun olan futbolcularla da anlaşma sağlanırsa, yeni transferlere gerek kalmadan oluşturulacak kadronun en kötü play-off oynayacağını düşünüyorum. Ayrıca altyapıdan yetişen birçok nitelikli oyuncu da, hem geniş kadroda kendine yer bulur hem de bizim kulübümüz adına en doğru model olan “yetiştirici kulüp anlayışı ile yarışmacı kulüp anlayışının bir sentezi”ni 1980’li yılarda olduğu gibi tekrardan sağlamış oluruz. 

Yönetim olarak böyle cesaretli bir karar alarak, hem Sakaryaspor’umuza hem de yönetiminize iyilik yapmış olursunuz. Bu sayede kısa ve uzun vadeli hedefleriniz içinde ne yönetiminiz ne de kulübümüz yıpranmış olur. Gereksiz şekilde yapılacak harcamalardan kurtulup; tesisi büyük çaplı bir bakıma sokabilir, altyapıya ciddi şekilde el atabilir, Sakarya’daki amatör kulüplerimizle işbirliği sağlayabilir, sağlam bir pilot takım uygulamasını hayata geçirebilir ve kulüp binasını stada taşıyabilirsiniz. Göreviniz sonunda da bir sonraki yönetime sıfır borçlu bir kulüple birlikte aynı zamanda kendi kendine yeten bir kulüp de bırakmış olursunuz. Böylece Sakaryaspor tarihine altın harflerle yazılır ve hep hayırla yâd edilirsiniz. Bunun sonrasında da hem altyapıdan gelen oyuncularının yüksek bir oranda yer aldığı hem de tekrardan Süper Lig’de fırtınalar estiren özlediğimiz Sakaryaspor’un mimarı olursunuz. Saygılarımla.
 

banner220
Yorumlar (0)