Sakaryaspor Kimseye Muhtaç Kalmasın !

Teknik Direktör Şaban Yıldırım, Sakarya Üniversitesi’nde moderatör Erdal Hoş’un konuğu oldu. Tecrübeli teknik adam altyapı projesi ve şampiyonluk için önemli açıklamalar yaptı.

Sakaryaspor 15.06.2020, 09:56 SporExpres
Sakaryaspor Kimseye Muhtaç Kalmasın !

Teknik Direktör Şaban Yıldırım, Sakarya Üniversitesi’nde moderatör Erdal Hoş’un konuğu oldu. Tecrübeli teknik adam altyapı projesi ve şampiyonluk için önemli açıklamalar yaptı.

Altyapı projesini anlatan Yıldırım şöyle konuştu: “Bütün şehri ilgilendiren bir proje. Sakaryaspor, Sakarya’nın en büyük markası. En tanınmış ve en büyük marka değeri. Fakat biz maalesef Sakaryaspor’un bu potansiyelini fark edip görüp bir organizasyonla onu realize edemedik ve bir ürün haline dönüştüremedik. Sakaryaspor bir şekilde bir yerlere ve kişilere muhtaç kaldı.”

PROGRAMI İZLE

ALT YAPI PROJESİ

“Sakaryaspor’un çok ciddi potansiyeli var. Sakaryaspor’un kimseye ihtiyacının olmaması hayalini 10-15 yıldır kuruyorum. Bunula ilgili 2011’de bir proje yaparak sunmuştuk ama o günkü şartlar maalesef gerçekleştirmeye müsaade etmedi. Bugün tekrar bu projeyi yapmaya çalıştık. Hala eksikleri var tamamlanmış değil ama ana hatlarıyla ortaya çıktı. Yönetime sunduk. İlk defa bir yönetim bu projeye olumlu baktı ve projenin önünü açmak istediler.

HIRVATİSTAN ÖRNEĞİ VAR

“Bu projeyi yaparken dünyada örnekleri var. Mesela Hırvatistan son dünya kupasının finalistidir. Arkasında Dinamo Zagrep kulübü vardır. Kendi potansiyellerinin farkına vararak planlamışlar. Ve ne istediklerini belirlemişler. Örneğin demişler ki biz; Avrupa’nın 5 büyük ülkesine oyuncu yetiştirmek istiyoruz. Kendi ligleri küçük bir lig. O yüzden o ligde çok büyük oyuncular yetişmez. Ama başka ülkelere oyuncu gönderirseniz bu otomatikman milli takıma yansıyacaktır. Bu projenin tesadüf olmadığını görüyorsunuz. Hırvatistan dünya kupasında final oynadı.”

BİZDE POTANSİYEL VAR

“Zagrep 2019-2020 sezonunda 30 Milyon Euroluk bir satış yapıyor. 6 Milyon Euroluk masraf yapıyorlar ve 5 büyük lige sattıklarıyla 30 Milyon Euro kazanıyorlar. Bir de bu en parlak sezonları değil. Bazen bir tek oyuncudan o parayı aldıkları sezonlar olmuş. Şampiyonlar Ligi’nde de oynadıkları için bu sezon toplam kazandıkları rakam 41 Milyon Euro. Sakarya’dan büyük olmayan bir şehir. Ama Sakarya’ya çok benziyor. İnsan potansiyeli olarak da benziyor, iklim olarak da benziyor. Bunu nasıl yaptı diye sorduğumuzda birtakım verilere ulaşıyorsun. Ve olan potansiyelinin üzerine giderek meyvelerini toplamışlar.”

BİZ NEDEN YAPMAYALIM

“Biz neden aynısını yapmayalım. Neden ufak düşünelim. Bu çerçevede 7 ve 11 yıllık bir proje yaptık. İstekleri olan, hedefleri olan bir proje yaptık. 7 yıl sonunda Sakaryaspor takımı Süper Lig’de şampiyon olsun istiyoruz. Arada kupa şampiyonluğu gelebilir. 11 yıllık süreçte bir Avrupa şampiyonluğu neden gelmesin! Bunların örnekleri var. Türkiye’de de var. Aslında Türkiye’de buna yakın kulüpler var. Örneğin Sivasspor takımı. Sakarya’dan daha az bir potansiyele sahip. Ancak doğru işler yapıyorlar. İstikrarlı bir yönetimleri var. Paralar doğru kullanılıyor. Bu sene şampiyonluğun çok büyük adayı.”

ŞAMPİYONLUKTAN VAZGEÇMEDEN

“Bu tip projeler için genellikle şöyle deniyor; 5 sene bizden şampiyonluk beklemeyin. Ben öyle demiyorum. Tam tersi şampiyonluk bu projenin motor gücüdür. Şampiyonlukla beraber bu projeler yürütülmeli. Bu ligde olsun TFF 1.Lig’de olsun Sakaryaspor’un forması ve geçmişi şampiyonluğu hep istiyor. Ben şöyle bir şeyi düşünmüyorum; Taraftarımıza siz bekleyin biz şampiyon olmayacağız. Başka şeyler yapacağız. Hayır! Şampiyonluk için daha önce nasıl çalışıyorsak şimdide çalışmaya devam edeceğiz. Bu projede onunla birlikte yürümeli. Ve inşallah bu sene şampiyonluk gelecek”

Yorumlar (0)