banner212

banner211

Sakaryaspor'dan TFF'ye Amatör Lisans başvurusu

Sakaryaspor Kulüp Başkanı Metin Doğrucan, amatör futbolcuların bir yıl bekletilerek profesyonel yapılması kuralının 15 Haziran tarihinde statü değişikliği kapsamında ortadan kaldırılması önerisinde bulundu.

Sakaryaspor 03.06.2013, 18:02
Sakaryaspor'dan TFF'ye Amatör Lisans başvurusu
banner218

Geçen sezon Spor Toto 2. Kırmızı Grup'tan bir alt klasmana düşen Sakarya temsilcisi, transfer yasağı bulunan kulüplerin, aldıkları amatör futbolcuları bir yıl bekletilerek profesyonel yapılması kuralının kaldırılması için Türkiye Futbol Federasyonu'na ( Tff) başvurdu.

Doğrucan, öneriye avukatlar aracılığıyla, futbol federasyonuna ilettiklerini belirtti.

Amatör futbolcuların 1 yıl beklemeden profosyonel yapılması ve kulüplerin bünyelerine katılması konusunda statü değişikliğinin acilen yapılması gerektiğine dikkati çeken Doğrucan, futbolun bu değişikliğe ihtiyacı olduğunu ve bu değişikliğin Türk futboluna canlılık getirecegini savundu.

Doğrucan, kamuoyundan ve tranfer yasağı olan kulüplerden destek beklediklerin de ifade ederek, bu kuralın devam etmesi durumunda, Ankaragücü, Erzurumspor, Malatyaspor, Diyarbakırspor, Zonguldakspor, Vanspor, Kocaelispor ve Sakaryaspor'un Türk futbolundan kaybolma riskiyle karşı karşıya kalacağını öne sürdü.

Amatör futbolcunun bir yıl bekletilmesinin takımlara Mali yükler getirdiğini savunan Doğrucan, şöyle konuştu:

"Kulüplerin finansal olarak sınırlanmaları açısından, transfer yasağını olumlu buluyoruz. Ancak amatör kulüplerden oyuncu bulursanız 12 ay bu oyuncuyu bekleteceksiniz, sonra profosyonel yapabiliyorsunuz. Aslında bu kural kulüplere Mali sınırlamalar getirmiyor. Aksine Mali yük getiriyor, 12 amatör futbolcu getirdiniz tesiste yatırdınız, başka şehirlerden gelenlerin okul sorunlarını veya giderlerini karşıladınız, krampon, giyim yemek içmek derken 250 milyonluk bir masrafınız olacak bu futbolculara. 1 yılın sonunda biri sakatlandı biri başka problemler yaşadı derken, mesela 3 tane futbolcuyu A takıma çıkardınız. 12 ay sonra bu futbolcu A takıma çıktığı zaman belki de o profosyonel baskıyı kaldıramayıp bu oyuncu o takıma faydalı olamıyor ve kulüp 250 milyonluk bir masrafı hesapsız plansız bir şekilde yapmış oluyor. Mali kısıtlamalardan ziyade yanlış harcamalara zorlanıyor kulüpler."

Kişinin çalışma hakkının anayasal güvence altında olduğunu vurgulayan Doğrucan, amatör oyunculara bir meslek kazandırmak için iş vermek istediklerini aktardı. "Anayasal güvence varken de oyuncuların 12 ay bekledikten sonra profosyonel olması gerçekten tezat oluşturuyor" diyen Doğrucan, "Biz futbol federasyonundan yetkililerimizle görüştük. Türkiye futboluna kambur olan amatör futbolcuların bir yıl bekletilerek profesyonel yapılması kuralının 15 Haziran tarihinde statü değişikliği kapsamında ortadan kaldırılmasını ve kulüplerin kendilerini idame ederek futbolculara olan borçlarının ödeyecek bir yapıya getirmelerini sağlamak istiyoruz. 15 Haziran'da statü değişikliği yapılarak amatörden futbolcuların profosyonel yapılmasında bu 12 aylık sürenin kaldırılmasının gerçekleşeceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)