“Sakaryaspor’un sonu karanlık”
Sakaryaspor Kulübü Başkanı Bülent Yılmaz, Sakaryaspor ligden düşse de düşmese de takım çıkaramaz hale geldiğini ve gelecek tüm gelirlerinin ipotek altında olduğunu öne sürerek, “Sakaryaspor’un sonu karanlık” dedi.

Sakaryaspor Kulübü Başkanı Bülent Yılmaz, Sakaryaspor ligden düşse de düşmese de takım çıkaramaz hale geldiğini ve gelecek tüm gelirlerinin ipotek altında olduğunu öne sürerek, “Sakaryaspor’un sonu karanlık” dedi.


 


Hür Fm’de Hülya Sürücü’nün hazırlayıp sunduğu Detay Programı’na konuk olan Yılmaz, bugüne kadar, kulübü yönetmemesi gerekenlerin yönettiğini ileri sürerek, “Sakaryaspor şu ana dek kötü yönetildi” dedi.


 


SAKARYASPOR KÖTÜ YÖNETİLDİ


Detay Programı’nda Sakaryaspor’un geldiği noktayı değerlendiren Bülent Yılmaz, “Bu kulübün bu hale gelmesine kötü yönetmeler sebep oldu” şeklinde konuştu. Yılmaz, şunları söyledi:


 


“Sakaryaspor’un seyirciden yana sıkıntısı yok. 20 bin kişiyi Sakarya’dan Eskişehir’e taşıdık. Hele hele tatangalar gibi dünya ölçeğinde bir kitlesi varken bu anlamda sıkıntı zaten olmaz. Resmen kötü yönetildiğimiz için bu hale geldik. Belediyeyi yönetmek ayrıdır, okulu yönetmek ayrıdır, şirketi yönetmek ayrıdır, ama bir kulübü yönetmek tamamen farklıdır.Bu iş özveri isteyen bir iştir. Peki başarılı sayıyor musunuz kendiniz derseniz…Ben bunu iki bölüme ayırıyorum, 2008 ve 2009 olarak…2008’de elimizde kalan başarısızlık ve sonrasında kendi istediğimiz futbolcu ve teknik kadro ile gayet iyi bu takımı yönetiyoruz. Puan cetveline göre Sakaryaspor 3 ncü durumda”.


 


DESTEK ŞART


Kulüp Başkanı Yılmaz, Sakaryaspor’u düzlüğe çıkarmak için kulübe maddi destek vermenin şart olduğunun altını çizdi. Bülent Yılmaz şunları söyledi:


“Süper gençlerimizin 6 elemanını profesyonel yaptık. Bu bizim yönetimimizden kaynaklanan bir hata değil. Önümüzdeki yıl Sakaryaspor’u alıp Bank Asya liginde yarışmacı bir takım olarak tutmak mümkün değil. Sakaryaspor’un gelecekteki bütün alacaklarına el konulmuş durumda, hepsi ipotek altında. Geliri olmadan bir takımı yönetmek bizim gibilerin harcı değil. Ya çok zengin olacaksınız, ya da siyasetçilerin sadece maddi anlamda bu takımı desteklemek için işin içinde olması gerekir. Çok kötü bir tablo çizip de herkesi karamsarlığa düşürmek istemiyorum”


 


RADİKAL KARARLAR ALINMALI


Yılmaz radikal kararların alınmasını şart olduğunu belirterek, şöyle konuştu:


“Belediyelerin, vilayetin, özel idarenin Sakaryaspor’a yardımcı olması lazım. Otobüs terminalindeki benzin istasyonu Sakaryaspor’a tahsis edilebilir. 40 dolmuş hattına birer dolmuş vermiş olsa Sakaryaspor’un 40 dolmuşu olur. Siyasilerce Atatürk Stadı Karaman-Sakarya arasında bir parkın içine alınabilir, şu anki stad yerine de beş yıldızlı otel yapabilir. Benzin istasyonlarından alışveriş yapılan kredi kartları ile yapılacak ödemelerden 1 puan Sakaryaspor’a konulup, yılda en az 4 trilyon girdi sağlanabilir. Ayrıca Şeker Fabrikasına ait arazi de değerlendirilebilir”.


 


SIRTIMIZA BORÇ YÜKLEDİLER


Hülya Sürücü ile Detay Programı’nda kulübün borç yükü altına girdiğini belirten Başkan Yılmaz, bazı borçların eski yönetimlerden kalma borçlar olduğunu öne sürerek şöyle konuştu:


“Bu hesabı kitabı bilmiyor muydunuz da yönetimi devraldınız diye tepkiler alıyoruz. Beden terbiyesi 2006 ve 2007 yılından kalma borçları önümüze getiriyor. Bu kulüp alınırken borç hanesine yazılmamış bunun gibi nice borçlar var. Hesabı çıkarsınlar, ben cebimden ödeyeceğim. Sakva’ya yemek parası borcu çıktı, elektrik borcu çıktı..Sakaryaspor’un 17.5 trilyon borcu vardı, kendi dönemimize ait 5 trilyon 350 milyar parayı kaynak yaratıp, kendi rutin gelirlerimiz, sponsorluk ve futbolcu satma gibi yollarla futbolculara ödedik. Geçmiş yönetimin bir kısım borçlarını ödedik, bir kısmı da duruyor”.


 


Maç biletlerine zam yapılması olayının basın tarafından abartıldığını öne süren Yılmaz, “1 YTL, 3 YTL ve 5 YTL ye oynuyoruz…Bunun lafını bile etmek yanlış olur.  Ne halkın, ne tatanganın, ne halkın cebindeki parada gözümüz yok. Ama neticede bozuk para fiyatına maç bileti satıyoruz” dedi.


 


SAKARYASPOR LİGDEN DÜŞMEYECEK


Sakaryaspor’un ligden düşmeyeceğini öne süren Başkan Yılmaz, şöyle konuştu:


“30 Ağustos’ta görevi devraldık. Maalesef ilk devreyi 9 puan toplayarak ligin sonunda bitirdik, aradaki fark da bayağı açılmıştı ama, biz hiçbir zaman için yarıştan kopmuş değildik. Buna önce biz inandık, sonra da transfer ettiğimiz futbolcuları inandırdık. Ligin bitimine 6 maç kala 11 maçta 18 puan toplamış durumdayız. 27 puanla ligin halen sonunda, ama yarına umutla bakan bir takımımız var. Sakaryaspor küme düşmeyecektir. Bank Asya liginin misafir takımıdır, ama bir üst lige çıkmak için misafir takımdır”.


 


YAĞCIOĞLU’NUN İSTİFASINI İSTEMEDİK


Başkan Yılmaz, Teknik Direktör İlker Yağcıoğlu’nun istifasına ilişkin yöneltilen soruyu ise şöyle yanıtladı:


“İlker Hoca önemli oyunculardan biridir. Onun çıkış arayışı içinde olduğunu gördük ve takımı ona emanet ettik. İlk günler iyi gitti, sonrasında her ne olduysa hatalar yapmaya başladı, puansız devam eder olduk. O istifa etmemiş olsaydı, ben onunla devam ederdim. Biz ayırmadık, kendisi istifa etti. Daha önce istifa edip ayrılacaktı, biz kendisini tuttuk”.


 


Takımın başına geçen Engin Hoca’nın eksikleri olduğu yolundaki eleştirileri de cevaplayan Bülent Yılmaz, “Engin Hoca ile irtibatı hiç koparmamıştık. Onunla anlaştık. Sakaryaspor bu çıkışı yakalayamamış olsaydı bir kariyer zedelenmesi yaşanacaktı, ama yakaladığı çıkış ile bırakın kariyer zedelenmesini, çok daha iyi yere geldi” dedi.


 


Tatanga trübün lideri Yılmaz Şen’in Engin Hocayı yeterli görmediğine dair yaptığı açıklamayı değerlendiren Yılmaz, “Yılmaz Şen hangi kıstaslara göre konuşmuş bilmiyorum, hocayı sınayacak kadar futbol bilgisi olup olmadığını da bilmiyorum. Engin hoca kendini ispatlamış bir hocadır. Eksik, istenirse bulunur. Dünyanın en iyi futbol adamları da eksik davranabiliyor” dedi.


 


KADRO DIŞI BIRAKILANLAR MANTELİTESİNİ BİTİRMİŞTİ


Kadro dışı bırakılan 16 oyuncu için yorum da yapan Yılmaz, “Biz onları kadro dışı bırakmadık. Onlar paramızı alamıyoruz diye Futbol Federasyonu’na müracaat ettiler. Bu geminin battığını zannettiler. Bunlar futbol mantelitesi olarak zaten bitmişlerdi. Kafalarında Sakaryaspor olgusunu bitirmişlerdi. Sahada mücadele etmeyen enteresan bir takım vardı. Yollarımızı ayırdık. Bunlar çok radikal kararlardı. Bunları bir çırpıda silmemiş olsaydık, bugün Sakaryaspor Bank Asya liginden düşmüş bir takımdı”şeklinde konuştu.


 


Sakaryaspor’un altyapıya çok önem verdiğinin altını çizen Yılmaz, “İddia ediyorum Türkiye’de altyapısı en iyi kulüp biziz. Yeni yıldızlar yetişecek, buna eminiz” dedi.


 


Bülent Yılmaz, Tatanga trübün lideri Yılmaz Şen’in “Sakaryaspor’u satmak ihanettir”sözünün hatırlatılması üzerine “Satmak kelimesi çirkin kaçıyor. Böyle bir şey yok. Zamanında bunun üstüne gidildi..Şu anda dernek tüm hisseleri almış vaziyettedir” şeklinde konuştu.


 


ÖZGÜRCAN PAS VERMEYİ ÖĞRENSİN


Hülya Sürücü ile Detay Programında Özgürcan’ın performansını da değerlendiren Yılmaz, “Özgürcan beni dinlesin ve yeri geldiği vakit pas vermeye çalışsın. Özgürcan, Okan ve Ferdi’nin gelmesi ile çok rahatladı” dedi.


Tatangalara Sakaryaspor için başlattıkları yardım kampanyası için teşekkür eden Başkan Yılmaz, “Kapı kapı dolaşacağımıza, asıl parayı vermesi gerekenlere gidiyoruz, ama bize tüm kapılar kapanıyor. Sadece merkez belediyeden cüzi yardım aldık. Kombine bilet karşılığı verilen parayı yardım kabul etmiyorum. Şehrin diğer kesimlerinden destek gelmedi”şeklinde konuştu.


 


AZİZ DURAN DESTEK OLMADI


Büyükşehir Belediyesi ve Aziz Duran’dan Sakaryaspor’a önemli destek gelmemesini de eleştiren Yılmaz, “Sakva’nın yemek yardımı ile otoparklardan alınan ücretler dışında Aziz Duran döneminde yardım göremedik. Bir verdiyse on gideri var bıraktığı takımın” dedi.


 


ZEKİ TOÇOĞLU’NA TAVSİYE


Programda “Sakarya amatör sporların başkenti olacak” diyen Başkan Zeki Toçoğlu’na da tavsiyelerde bulunan Yılmaz, “Bu sözün altından şu anlam çıkabilir, demek ki Sakaryaspor profesyonel bir takımdır, önce Sakaryaspor’u amatöre döndürecek, sonra Sakaryaspor’a yardım edecek. Tavsiye etmem. Sakaryaspor’a yardım etmesini öneririm. En yakın zamanda Zeki Toçoğlu’nu ziyaret edeceğim. Toçoğlu Sakaryaspor’a mutlaka yardım edecektir”dedi.


 


RUHLA BEDENİ BİRLEŞTİREMEDİLER


Sakaryaspor’un içinde bulunduğu durumun nedenleri üzerinde yorum getiren Yılmaz, “Sakaryaspor’un bu halde oluşunun nedeni, Belediyenin, yönetimi aldıktan sonra kulübü istediği gibi yönetmeye çalışmasıdır. Ruhla bedeni ayırmasıdır. Zaman zaman dışarıdan gelenler kulübü yönettiklerinde bu ruhla bedeni birleştirmeye çalıştılar, o zaman şampiyonluğu da yakaladılar, ama sonrasında yine istedikleri gibi yönetmeye kalkınca olay, Sakaryaspor’un sonunu hazırlayıcı şekle doğru dönüştü”dedi.


 


27 TRİLYON BORÇ BIRAKTILAR


Kendilerinden önceki yönetimlerin 27 trilyon borç bıraktığını iddia eden Yılmaz, “Sakaryaspor alındıktan sonra belediye tarafından 127 trilyon para harcanmış. 2 milyon 300 bin dolara alınmıştı Mepaş’tan, bayağı iyi oyuncuları vardı, onları satıp kar ettiler. Ama kulübü bizlere bırakırken 27 trilyon borçla bıraktılar. Onun yanında başka borçları da kucağımızda bulduk”dedi.


 


TESİSİMİZ VE HALI SAHAMIZ YOK


Günü kurtarma anlayışıyla takımın yönetildiğine dair eleştirilere de yanıt veren Bülent Yılmaz, önceki yönetimlerin bu kulübe tesis ve halı saha kazandıramamış olmasına tepki göstererek, şunları söyledi:


“8 yıllık belediye yönetiminde keşke ikinci defa süper lige çıkmasaydık da, başkanımız bir kulüp binası yapmış olsaydı. Altyapı tesisi inşa etseydi. Sakarya özellik arzeden bir yer. Sakaryaspor bir markadır. Sakaryaspor’un yetiştirdiği oyuncular bir markadır. Süper gençlerimiz grubunda lider. Sakaryaspor’un A takım kadrosunda oynayacak klas oyuncular var..Tesisi olmamasına rağmen bu başarıyı yakaladık. Saha ve imkanlar olmadığı halde bu başarı geliyor. Cüzdanımda 7 oyuncunun adı var…Bunlar Sakarya’da çeşitli ilköğretim okullarında oynayan çocuklar. Beden eğitimi hocaları bu çocukları Sakarya dışındaki takımlarda oynatmak için mücadele ediyorlar. Sakın böyle bir şeye kalkışmasınlar. Bu çocuklar öncelikle Sakaryaspor’a hizmet edecekler”


 


HEDEF 45 PUAN


Bu hafta oynanacak Rize maçını da değerlendiren Yılmaz, hedeflerinin 42 puan değil, 45 puana ulaşmak olduğunu söyledi. Başkan Yılmaz, “42 puana ulaşmak için 6 maçın 5’ini kazanmak lazım..Ben 6 sını da kazanıp 45 puanla bitireceğimizi tahmin ediyorum. Sakaryaspor’un yenemeyeceği takım yok, yeter ki şehrin dinamikleri bir bütün içinde olsun. Futbolcular birlik içinde ama, şehrin dinamikleri halen daha bize kucak açmış durumda değil. Maddi sıkıntının içinde boğuşuyoruz. Futbolcuların kafasında maddi sıkıntılar olmamalı. Biz onları rahatlatmaya çalıştık. Validen, milletvekillerinden maddi kaynak yaratmalarını bekliyoruz. Sadece maddi kaynak yaratmayıp devlet güvencesi de vermeliler. Motive etmeleri gerek” dedi.


 


Başkan Yılmaz son olarak, “Bizim çıkışımız kamuoyunca takdirle karşılanıyor. Biz oyuncu seçiminde titiz davrandık. Evet Sakaryaspor kümede kalacaktır, düşmeyecektir. Bolu maçı elimizden kaçtı. Bu inanç ve bu güven taraftarımızın bize aşıladığı bir inançtır”şeklinde konuştu.


 


Haber:Hülya Sürücü

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.