banner212

banner211

SGK'dan Sakaryaspor'un eski başkanlarına kötü haber

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ödenmeyen prim borçlarından, kulüp yönetim kurulu üyeleri dahil üst düzey yöneticilerin tüm malvarlıklarıyla sorumlu olacakları belirtildi

Sakaryaspor 26.08.2013, 08:57 07.08.2014, 12:10
SGK'dan Sakaryaspor'un eski başkanlarına kötü haber
banner218

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), milyon dolarlık ücret alan futbolcuların priminin dahi asgari ücret üzerinden ödendiğinin tespit edilmesi üzerine spor kulüplerine yazı göndererek uyarıda bulundu.SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan'ın imzasıyla spor kulüplerine uyarı yazısı gönderildi.


Kulüpte çalıştırılan kişilerle birlikte sporcu ve antrenörlerin sigortalı olması gerektiği vurgulanan yazıda, yabancı sporcuların da sigortalı olmaları gerektiği belirtildi.

"Yapılan incelemelerde bazı spor kulüpleri tarafından, oldukça yüksek ücretler aldığı bilinen sporculara ilişkin prime esas kazançlarının Kuruma eksik bildirildiği anlaşılmıştır" denilen yazıda, bu kulüplerde inceleme yapılacağı ifade edildi.YÖNETİCİLER MALVARLIKLARIYLA SORUMLU

Yazıda, spor kulübü ister dernek ister anonim şirket statüsünde faaliyet göstersin, ödenmeyen primlerden tüm yöneticilerin sorumlu olduğu kaydedildi. Borçlu spor kulüplerinin yönetim kurulu üyeleri dahil üst düzey yöneticilerinin, kendi dönemlerinde oluşan borçlardan şirket veya dernek tüzel kişiliği ile birlikte tüm malvarlıklarıyla müştereken ve müteselsilen sorumlu oldukları vurgulandı.

Yazıda, prime esas kazancın hesabında ücretin yanı sıra prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaktan o ay içinde yapılan ödemelerin; kulüpler tarafından özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen tutarların dikkate alınması gerektiği belirtildi.

SGK ayrıca, sosyal güvenlik primi borcu bulunan spor kulüplerine de yazı gönderdi. 2011 yılında spor kulüplerine borçlarını 7 yıl içinde ödeme kolaylığı getirildiği ancak buna rağmen borçlarını ödemedikleri kaydedilen yazıda, şimdi başvurmaları halinde 36 aya kadar taksitle ödeme imkanı bulunduğu vurgulandı. Aksi takdirde bu borçlar için de spor kulüplerinin yöneticilerinin sorumlu tutulacağı belirtildi.


Sakarya Spor'un 1.3 milyon TL prim borcu bulunuyor

Yorumlar (0)