Tatangalar'dan ''Emniyet'' açıklaması

Sakaryaspor'un Altay ile oynadığı karşılaşmada konuk ekip taraftarlarının kışkırtması ile içerde dışarda olaylar çıkmış, konuk ekip taraftarları emniyet güçlerine dahi saldırıda bulunmuştu. Olayların ardından Tatangalar bugün bir basın açıklaması yayınlayarak Sakarya Emniyet'inin önleyici görevini yerine getirmediğini sert bir dille eleştirdi.

Sakaryaspor 31.10.2022, 15:02 31.10.2022, 15:24 UTKU KAYNAR
Tatangalar'dan ''Emniyet'' açıklaması

Sakaryaspor'un Altay ile oynadığı karşılaşmada konuk ekip taraftarlarının kışkırtması ile içerde dışarda olaylar çıkmış, konuk ekip taraftarları emniyet güçlerine dahi saldırıda bulunmuştu. Olayların ardından Tatangalar bugün bir basın açıklaması yayınlayarak Sakarya Emniyet'inin önleyici görevini yerine getirmediğini sert bir dille eleştirdi.

İŞTE O AÇIKLAMA

Sahamızda oynadığımız altay müsabakasına dair bazı doğru bilgileri vermek ve bu güne dair bazı soruların cevaplarını almak isteriz.

Bütün hafta boyunca Sakaryaspor uğruna ve onun çehresinde bulunmuş tüm emekçi kardeşlerimizi anmak adına 52 adet el pankartı yazılmış ve bunları tribünde açmak için Sakarya Emniyet Müdürlüğü Spor şubesi ile iletişime geçerek onay alınmıştır. Maç günü anlamadığımız ve şaşkınlıkla karşıladığımız bir şekilde el pankartlarının tüm plastik sopalarına ve 10 adet bayrağımızın 3 tanesine de güvenlik gerekçe gösterilerek müsabakaya 1 saat kala elimizden alınmıştır.

Rakip takımın taraftarları şehrimize küfürlü pankartlar ile gelmiş, stadımıza “işaret fişeği, sis bombaları, meşaleler” içeri sokularak emniyet güçlerimiz bu konuda malesef yetersiz kalmıştır.Bizler, deplasmanlarda ayakkabılarımıza kadar aranırken konu bahse geçen nesnelerin nasıl içeri sokulduğu konusunda kimlerin açıklama yapacağını merak etmekteyiz.

Maça dair tüm tahriklere aldırış etmedik ve maç sabahında il güvenlik kurulu toplantısı öncesinde deplasmana yasak yok diyerek herkesin sevdasının yanında olması gerektiğini deklare ederek rekabetin sahada kalması gerektiğini savunduk.

Ne yazık ki, rakip takım taraftarının maç öncesinde tesis ziyaretinde bulunurken "sahada siz, dışarda biz vuracağız" sözleri ile şehrimize agresif bir tutumla gelindiğini gözler önüne sermiştir. Tüm yaşananlar, basın yayın organlarına intikal etmiş ve şehrimizin tüm kesimlerinde infial yaratmıştır.

SORUYORUZ: Sakarya’nın ve Sakaryaspor’un her ferdine maç günü boyunca “plastik mermi, biber gazı ve fiziki müdahale” neden uygulanmıştır? Bu çifte standart prosedür neden yapılmıştır? Bu şehrin kulübünün çatısı altında bulunan herkes neden bu muameleye layık görülmüştür?

SORUYORUZ: Otobüslerin önünde İzmir-Sakarya yolculuğunda 9 saat boyunca asılı olan ve stadyuma kadar Sakarya şehrinin tamamını hedef alan küfürlü pankarta nasıl ve neden müdahale edilmemiştir?

SORUYORUZ: Maç öncesinde rakip takım taraftarını taşıyan 1 otobüsün maça 30 dakika kala, stadyumun en yoğun olduğu doğu tribünün önünden geçirilmesinin sebebi nedir? Taraftarımızın rakip takım taraftarlarıyla karşı karşıya gelmesine hangi gerekçe ile engel olunamamıştır.

Unutulmasın ki, gayemiz SAKARYASPOR’un başarısı içindir.

Şehir dışından ( Kocaeli-Eskişehir ) destek adına çağrılan kolluk kuvvetleri taraftarımıza aşırı güç kullanmış, stadyum çevresinde bulunan genç-yaşlı, çoluk-çocuk demeden plastik mermi ile orantısız güç kullanılmıştır. Bu bağlamda, şehrimizin insanına, taraftarına, tarafına ve tarafsızına yapılan bu gereksiz ve sert müdahaleyi kınıyoruz.

Bu bağlamda, önce emniyet herkes için emniyettir. Taraftarımızı kin, öfke ve tahriklere getirenlerden hesap sorulmasını, nedensiz gösterilen bu tavrın derhal tesviye edilmesini ve bu şehirden derhal özür dilenmesini bekliyoruz.

Saygılarımızla;

TATANGALAR.

Yorumlar (2)
Dünde böyleydi bugünde böyle sakaryaya göreve gelen polisler sakaryaya gücü yetiyor maalesef yazık mülkü amirimizi göreve davet ediyorum 1 yıl önce
Dünde böyleydi bugünde boyle sakaryada görev yapan polis kendi şehrini sindirmek den başka işe yaramıyor mülki amirleri göreve DAVET ediyorum
Volkan 1 yıl önce
Eskişehirli o çevik kuvvet biber gazının şişesini elinden gelse gözünün içine sokacaktı çocuğun isterseniz kamaralardan görebilirsiniz