Tatangalar'dan Erzurum maçı açıklaması
 Tatangalar geçtiğimiz pazar günü oynanan Sakaryaspor-BB Erzurumspor maçı sonrası yaşanan olaylarla ilgili bir basın bildirisi yayınladı.


İŞTE O AÇIKLAMA


KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

22.02.2015 tarihinde sahamızda oynadığımız BB Erzurumspor müsabakası öncesinde ve sonrasında yaşanılanlar hakkında görmüş bulunuyoruz ki, yine her zaman ki gibi bu şehrin tek markası olan takımımızın taraftarı ve ayrıca en büyük sivil toplum örgütü olan TATANGALAR’ın gerek yerel, gerekse ulusal basın organları tarafından sosyal medya aracılığı ile tabir-i caizse çarmığa gerilerek her zaman ki gibi günah keçisi olarak ilan edilmesini üzüntü ile karşılıyoruz.

Bizleri eleştiren kişiler, kurumlar, sosyal medya aracılığıyla olumsuz paylaşımlarda bulunanlar; eleştiri yağmuruna tutmadan önce, bizler taraftar olarak bugüne kadar konular her ne olursa olsun, her konu hakkında ince eleyip sık dokuyarak adımlar atmışızdır.

Öncelikle bizlerin en önemli asli görevi olan takımımıza destek vermekle yetinmeyip, taraftar olarak toplumu ilgilendiren ülke gündeminde yaşanılan olaylara gerekli tepkileri üslubu uygun bir şekilde dile getiren bir taraftar kitlesine sahip bulunmaktayız. Pazar günü oynadığımız maça ülke gündeminde bulunan ve bizleri oldukça üzen, buruk kılan, bakıldığı zaman toplumu oluşturan bireylerin canice hareketlerine karşı gerekli tepkimizi maç esnasında görsel olarak sunmuş, fakat maç sonrasında ortaya çıkan tasvip etmediğimiz yaşanılanlardan dolayı bütün bunlar ne yazık ki gölgelenmiştir. Yaklaşık bir haftalık süre zarfında kimine göre çok anlamsız kılınan 90 dakika için hazırlık yapıp, insanlık adına yaptığımız hazırlıkların hepsinin şu anda konuşulmayıp bizlere şiddet potansiyeli yükleyip kamuoyunda bu şekilde anılmak bizler için yıkıcı yorumlarda bulunulduğunu görmek bizleri oldukça üzmüştür.

Müsabaka öncesi, esnası ve sonrasında meydana gelenleri ele alacak olursak, öncelikle dile getirmek istediğimiz husus 18.02.2015 Çarşamba günü BB Erzurumspor kulüp başkanı Saim ÖZAKALIN tarafından MHK ile temaslarda bulunulması, maç için özel hakem sipariş talebi ve ortamı geren davranışlar içerisinde olması, BB Erzurumspor oyuncularının karşılaşmaya nasıl bir motive bakış açısı ile hazırlandıklarının en büyük göstergelerinden biri olmuştur.

Nitekim karşılaşma esnasında bu motive ile hazırlanan rakip takımın oyuncularının tek görevleri saha içerisinde futbol becerilerini ve mücadelelerini yerine getirmek olmasına rağmen, rakip takım oyuncuları karşılaşmaya futbol oynamak dışında provokatör rolüne bürünüp, bu konu hakkında ellerinden gelen bütün hünerlerini sergilemişlerdir.

BB Erzurumspor çatısı altında forma giyen sırt numarası 3 ve 61 olan Emre YÜKSEKTEPE, Oltan KARAKULLUKÇU oyuncuları maç esnasında ve sonrasında yaptığı davranışlarını baz alacak olursak, sırt numarası 3 olan EMRE YÜKSEKTEPE maç bitimi ile numaralı tribününde bulunan taraftarlarımıza koşarak el kol hareketlerinde bulunmuş, bununla yetinmeyip mahrem bölgesi ile hareketlerde sergilemiş ve ahlaksız cümleler kurarak küfürlü bir şekilde taraftarlarımızla diyalog içerisine girmeye kalkışmıştır. Yaptığı bu davranışlar yetmezmiş gibi saha içerisinde yedek kulübe çevresinde bulunan beton alanda kırılmış olan taş parçasını alıp numaralı tribününe doğru fırlatıp bir taraftarımızın omuz bölgesine taşın isabet etmesini sağlamıştır. Rakip takımın 61 sırt numaralı futbolcusu maç bitiminin hemen ardından, önce taraftarlarımızın bulunduğu bölgeye, sonrasında kendi oyuncularımızın bulunduğu yedek kulübesine doğru dil çıkartması gerginleşen ortamın en büyük göstergelerinden bir tanesidir.

Profesyonel olan futbolcuların bu tarz davranışlar içerisinde bulunup taraftarı kışkırtmaya yönelik davranışlarına sağ duyulu bir şekilde davranılmasına rağmen iyi niyetin suiistimal edilmesi neticesinde istenilmeyen bu olayların meydana gelmesine sebebiyet verilmiştir. Bütün bu etkenleri sağlayan rakip takım oyuncuların bu tavırları için, maç esnasında çekim yapan emniyet mensupları başta olmak üzere, kulüp kameramanından da gerekli görüntülere ulaşmak için başvurularımız yapılmıştır.

Bütün bu olumsuz etkenler ile devam eden karşılaşmanın 85. Dakikasına kadar hiçbir şekilde kötü tezahürat yapılmamış olup, maç esnasında korner kullanımları sırasında taraftara dönerek yapılan kışkırtı dolu tavırlara bile sağ duyulu yaklaşmış bulunmaktayız. Bizler ligin ilk yarısında aynı rakip ile deplasmanda, bayram arifesinde karşılaştığımızda rakip takım taraftarlarının maç esnası ve sonrasında kötü tezahüratları ve bizlere yönelik yabancı madde saldırılarına maruz kalmamıza rağmen bu psikoloji ile oradan ayrılmış bir taraftar grubu olduğumuz halde Pazar günü oynadığımız maçın günler öncesinde gerek sosyal medya aracılığı ile gerekse maç günü gerçekleşen yürüyüş ve maç esnasında, rakip takım taraftarının yaptığı kötü tezahüratları unutup hiçbir şekilde onlara kendi evimizdeki maçta onların istediği şekildeki davranışlar içerisinde bulunmayacağımıza dair paylaşımlarda bulunarak tüm taraftarlarımıza gerekli uyarıları yapmış bulunuyoruz.

Ne yazıktır ki, karşılaşmanın sonlanmasının hemen ardından asli görevi futbol olan BB Erzurumspor oyuncularının yaptıkları kışkırtı dolu davranışları, heyecanı yüksek olan genç taraftarlarımızın sağ duyusunu kaybetmesine, akabinde sahaya atlamaya yönelik davranışlara itmiştir. İlk etapta bu davranışların önüne gerek tribünün önde gelen isimleri tarafından, gerekse sağ duyusunu o esnada yitirmemiş kişilerce müdahale edilerek bu istenilmeyen davranışı engelleme başarısı gösterilmiştir. Tam bu karışıklık içerisinde tel örgülerin önünde bulunan kapının taraftarlarımız tarafından kırılması neticesinde bir anda sahaya girilerek, rakip takım taraftarlarına karşı koşmaları neticesinde ortaya istenilmeyen görüntülerin çıkmasına vesile olunmuştur. Bizler taraftarlar olarak bugüne kadar hiçbir konuya, taraf olarak yaklaşmamış bulunuyoruz. Yapılan bu davranış biçimi asla savunulması gereken bir davranış biçimi olmadığı gibi, asla tasvip etmeyeceğimiz bir davranış göstergesidir.

Her ne olursa olsun lider olarak çıktığımız karşılaşmada şampiyonluk yolunda ilerleyen takımımızın maçını seyretmeye gelen kim olursa olsun, böyle bir davranış içersine bürünüp, tahriklere karşı sağ duyusunu yitirip, maç öncesinde yapılan bütün uyarılarımızı önemsemeyip bu hareketler ile yıllardır bizleri karalamak için mücadele eden insanların ekmeklerine yağ sürmeye kesinlikle hakkı yoktur.

Münferit olarak başlayan bu olay sahaya birkaç taraftarın inmesinin hemen ardından yaşları 15-18 arasında bulunan gençlerin idrak edemediği konulardan ötürü ne yazıktır ki, kitlesel bir hal alarak sahaya 150-200 taraftarın girmesine sebebiyet vermiştir. Var olan görüntüleri incelediğimizde görüyoruz ki, saha içerisinde bulunan kişileri engelleyen büyükleri dışında, belirttiğimiz yaş aralığında bulunan kişilerin bu davranışları yapması doğal olarak bizlere mal edilmiştir.

1990 yılından beri var olan TATANGALAR çatısı altında bulunan kişiler bilirler ki, bizlerin asli görevi takımımızın iyi ve kötü günlerinde çıkar gözetmeksizin yanında olmak, adımıza yakışacak hal ve hareketler sergilemek, daima takımımızın menfaatleri doğrultusunda adımlarda bulunmak, hiçbir zaman sonucunu düşünmeden bir anlık gaflete kapılıp yıllardır verilen mücadeleye gölge düşürmemektir.

Bütün bu olanlar göz önüne alındığında bu tahlilsiz olayı gerçekleştiren zihniyete sahip insanların bizlerin bulunduğu çatı altından bu davranışlarda bulunmasını tam anlamı ile kabullenemiyoruz. Bu tarz kişilerin yaptığı davranışların bizlere mal edilmesini de karşı çıkıyoruz. Çünkü asla bizler bu denli davranışlarla gerek tribünde, gerekse bugüne kadar takımımızın geldiği noktada verdiği iyi veya kötü mücadeleye leke sürenlerin, bizden olmasını düşünmek dahi istemiyoruz. Fakat bu davranışları yapan kişiler konusunda ise tam anlamı ile hatayı onlara yükleyemiyoruz. Bu konuda bizlerinde hataların olabileceğini düşünüyor, genç arkadaşlarımıza yeteri kadar sağ duyu yükleyemediğimizi, bulundukları mücadelenin ne kadar önemli bir kavram olduğu bilincini aşılayamadığımız düşüncesindeyiz. “Bu hususta hem iğneyi, hem de çuvaldızı kendimize batırmak istediğimizi belirtmek istiyoruz.” Bu konu ile ilgili daha hassas bir şekilde davranışlar sergileyeceğimizden kimsenin hiçbir şüphesi olmamasını temenni ediyoruz.

Bakıldığı zaman milletin meclisi olan TBMM içerisinde bulunan milleti temsil etmek ile görevli millet vekillerimiz ne yazıktır ki, kendi aralarında yumruklaşarak olumsuz görüntülere sebebiyet verilmesine rağmen bu konu ile alakalı muhatap kişilerin mensubu olduğu partilere hiçbir şekilde bu tarz yakıştırmalar yapılmadığı gibi, bu konular asla partinin geneline mal edilmemektedir.

Bütün bu etkenlerin yanısıra takımımızın son haftalarda aldığı puan kayıplarınıda göz önünde bulunduracak olursak, bizler açısından endişelendirici düşünce yapıları oluşmaya başlamıştır. Umut ediyoruz ki, kalan haftalarda bu sıkıntı dolu düşünceler, yerini güzel sonuçlara bırakır ve bizler de uzun yıllar sonra gelinen bu nokta da geçmişteki sıkıntıları tekrar yaşamayız.

Pazar günü ortaya çıkan görüntüler neticesinde bu konuların tam anlamıyla bizlere mal edilmesini kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz de. Bu konular hakkında daha ciddi bir şekilde yapılandırmada bulunup, bir daha bu tarz olaylara müsamaha gösterilmeyecektir.

Saygılarımızla

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özcan akın 6 yıl önce

3 numara ile 61 numara küfür etti diye 50-60 kişinin sahaya girmesi mi gerekiyor; rakip tribün ne yaptı ? Küfür mü etti ? Yok pankartı aldık, yok pankartı yaktık !!! İyi yaptınız aferin !!!