Anka Kadınların Umudu olmak istiyor

2023 yılında kurulan ANKA Kadın Veteran Hentbol Takımı, hem kadınlara hem de kız çocuklarına umut ışığı olmak istiyor.

Salon 19.04.2024, 10:50 SporExpres
Anka Kadınların Umudu olmak istiyor


KADINLARIN UMUDU ANKA
Bir grup sporsever kadının bir araya gelerek 2023 yılında kurduğu ANKA Kadın Veteran Hentbol Takımı, kadınlara ‘umut ışığı’ olma yolunda. “Amacımız, 40 yaşından sonra da kadınların neler yapabileceğini, toplum içerisinde neler başarabileceğini göstermekti” diyen takım sorumlusu Elif Kocakaya, hentbol sporunun daha çok tanınması adına da tavsiyelerde bulundu. 
YENİ BİR OLUŞUM
35 yaş üstü kadın sporculardan oluşan ANKA Kadın Veteran Hentbol Takımı’nın kuruluş amacından bahseden Kocakaya, “Takım arkadaşlarımızın geneli, hentbol sporunu daha önce gerek amatör gerekse de profesyonel şekilde oynamış kişiler. Zaman içerisinde hepimiz farklı mesleklerle ilgilenmeye başladık. Geçmişte yaşadığımız o güzel günler, kazandığımız başarılar, birlikte geçirdiğimiz vakit, hentbol oynarken duyduğumuz o haz, mutluluk, daha doğrusu bir şeyleri başarmak ve mücadele ederek üstesinden gelmek hissini tekrar yaşamak için, ‘Neden bir araya gelmiyoruz?’ dedik. Veteran futbol, veteran voleybol, veteran basketbol örnekleri daha önce oldu. Veteran hentbola katkımız olsun diye bu şekilde bir araya gelmek istedik. Aramızda, sporun içerisinde olan ama daha önce hentbol oynamamış kişiler de var. Amacımız biz bize olmak, kadın kadına bir şeylerin üstesinden birlikte gelebilmek. Aramıza katılmak isteyenler, bizlere web sitemizden ve sosyal medya platformlarımızdan ulaşabilir” diye konuştu. 

“ÖRNEK ANNELER OLMAK İSTEDİK”
Takımın kuruluş aşamasında, olumsuz eleştiri aldıklarını da ifade eden Elif Kocakaya, “Aramızda ev hanımı, öğretmen, mühendis olan arkadaşlarımız var. Bir araya gelirken olumlu ve olumsuz birçok tepkiyle karşılaştık. ‘Bu yaştan sonra ne işiniz var? Eşlerinizden izin aldınız mı?’ diyenler bile oldu. 40 yaşını aşmış kadınlar olarak toplumda bir yerimizin olacağını, bizim de hâlâ bir şeyleri başarabileceğimizi göstermek istedik. ‘Yaşımız 40 oldu, kenara çekilelim’ değil de 40 yaşından sonra da kadınların neler yapabileceğini, toplum içerisinde neler başarabileceğini göstermekti amacımız. Çoğumuzun kız çocuğu var. Bunu yaparken biraz da kızlarımıza örnek anneler olmak istedik açıkçası. Gelecekte çok güzel şeylerin başarılabileceğini, insanların hâlâ hedefleri olabileceğini, bu hedeflere ulaşmak için bazı güçlüklerle karşılaşılsa da yılmamamız ve mücadele etmemiz gerektiğini göstermek istedik. Çocuklara hentbol sporunu tanıtmak, sevdirmek ve bu sporu örnek almalarını sağlamak istedik” açıklamasında bulundu. 

FEDERASYON DESTEKLİYOR
Hentbol Federasyonunun manevi desteğini aldıklarını da dile getiren Elif Kocakaya, “Hentbol Federasyonu Veteran Hentbol Kurulu adı altında, veteran takımları bir araya getiren bir kurul var. Kuruldan maddi destek almıyoruz. Açıkçası kurulun da desteğe ihtiyacı var gibi görünüyor. Bütün veteran takımlara şu an için böyle bir destek sunamıyorlar ama manevi olarak bizi destekliyorlar. Bizim her zaman yanımızdalar. Özellikle kadınların bu spora başlamasına ön ayak oluyorlar. Sevgiyle ve saygıyla karşılıyorlar. Bizi çok güzel kucaklıyorlar. Zaten kendileriyle sürekli irtibat halindeyiz. Kurul, senede bir defa veteran takımları bir araya getirip organizasyon düzenliyor. 3 gün süren organizasyon boyunca, hem maç yapıyoruz, hem keyifli zaman geçiriyoruz hem de eski arkadaşlarımızı bu vesileyle görmüş oluyoruz” diye görüş belirtti. /DİDEM ÇAM
 

Yorumlar (0)