Ankara 25." />

banner212

banner211

Boks'ta usulsüzlük davasına başlandı


Ankara 25.

Salon 19.01.2012, 08:59
Boks'ta usulsüzlük davasına başlandı
banner218


Ankara 25. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya, sanıklar Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, federasyonun eski başkanı Halil Caner Doğaneli, Asbaşkan Zafer Gülseven ile müşteki Hilmi Dedeoğlu ve sanıkların avukatları katıldı.


Hakim Tahir Babaoğlu, iddianamede, şüphelilerin, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından federasyona aktarılan 926 bin 289 TL'yi, 2008'de Türkiye'de düzenlenen, Sinan Şamil Sam ile Selçuk Aydın'ın katıldığı iki ayrı boks müsabakasını organize eden Arena Boks-Promotion AG firmasına usulsüz ve amacı dışında karşılıksız olarak aktarmakla suçlandığını belirtti.


Sanık Halil Caner Doğaneli, savunmasında, 2008'de federasyonun yönetim kurulu başkanı olduğu, dönemin Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay'ın kendisinden, ''unvan maçının Türkiye'de yapılmasını'' istediğini anlattı.


Bu kapsamda, 2008'de, Sinan Şamil Sam ve Selçuk Aydın'ın katıldığı iki ayrı müsabakanın düzenlendiğini, iki sporcunun da başarı kazandığını ifade eden Doğaneli, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından federasyona aktarılan paraların, sporcuların bağlı bulunduğu Arena Boks firmasına verildiğini kaydetti.


Tüm müsabaka ve yarışların organize edilmesinde aynı prosedürün işlediğini belirten Doğaneli, federasyonun genel kurulunda bu ödemelerle ilgili hususların ibra edildiğini, herhangi bir usulsüzlüğün bulunmadığını söyledi.


Doğaneli, federasyonun belirli kriterlerinin olduğunu, bu kapsamda müsabakalara katılacaklardan 12 bin 500 dolar harç istediklerini ifade ederek, ''Müşteki Dedeoğlu, sadece 2 bin 500 dolar yatırdığı için şartları uymadı. Katılmasına izin vermediğimiz için bizi şikayet etti. Beraatımı talep ediyorum'' dedi.


Sanık Eyüp Gözgeç de 2008'de yönetim kurulunda görev yaptığını, Türkiye Boks Federasyonu başkanının her türlü boks maçı düzenleme yetkisine sahip olduğunu belirterek, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından federasyona aktarılan paraların ilgili şahıs ve firmalara verildiğini, kendilerinin herhangi bir menfaatinin olmadığını savundu.


Sanık Zafer Gülseven de federasyona verilen yetkilerin gereği olarak paraları gerekli yerlere harcadıklarını ifade ederek, ''Yargılanmaktan dolayı utanıyoruz'' dedi.


Müşteki beyanı


Müşteki Hilmi Dedeoğlu ise kendisinin, Avrupa Birliği Profesyonel Boks Birliğine (EBU) bağlı olarak boks müsabakaları düzenlediğini belirterek, şunları kaydetti:


''Türkiye Boks Federasyonu, müsabaka organizasyonları için 12 bin 500 dolar şartı koymuş. Bu anayasaya uygun değildir, bu yüzden kabul etmedim. Bana, 'sen 2 bin 500 dolar yatır' denildi, bu yüzden ben de 2 bin 500 dolar yatırdım. Federasyon, daha sonra 'eksik yatırdığımı' belirterek beni diskalifiye etti. Bu işin yapılmasını Arena Boks-Promotion AG firmasına verdi.


Bu dönemde Sinan Şamil Sam ve Selçuk Aydın'ın katıldığı boks müsabakaları yapıldı. Federasyon yönetimi, yetkisi olmadan bu firmaya para aktarmıştır. Burada usulsüzlük vardır.''


Dedeoğlu, sanık Eyüp Gözgeç'in bir toplantıda ''25. Asliye Ceza Mahkemesini ayarladık, bir şey çıkmaz'' dediğini iddia ederek, bu konuyla ilgili de cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.


Sanık Eyüp Gözgeç, bu iddia üzerine söz alarak, hiçbir toplantıda ''ben mahkemeyi bağladım'' demediğini, bu iddianın yalan olduğunu söyledi.


Sanık avukatları da müşteki Dedeoğlu'nun 2 bin 500 doları başka bir organizasyon için verdiğini ileri sürerek, müvekkillerinin beraatını talep etti.


Mahkeme, eksik belgelerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.


İddianame


Cumhuriyet Savcısı Murat Demir tarafından hazırlanan iddianamede, federasyonun bir kısmı eski, 12 sorumlusunun, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından federasyona aktarılan 926 bin 289 TL'yi, 2008'de Türkiye'de düzenlenen, Sinan Şamil Sam ile Selçuk Aydın'ın katıldığı iki boks müsabakasını organize eden Arena Boks-Promotion AG firmasına usulsüz ve amacı dışında karşılıksız olarak aktardığı ileri sürüldü.


İddianamede, ''güveni kötüye kullanma'' suçundan, sanıklar Halil Caner Doğaneli, Eyüp Gözgeç, Sudi Topal, Zafer Gülseven, Orhan Ayhan, Arif Çelik, Kemal Akar, Fatih Saraçoğlu ve Bircan Eresin'in 2'şer yıldan 14'er yıla, sanıklar Ferit Fehmi Meriçten, Nezih Noyan ve Faruk Hasetçi hakkında ise 1'er yıldan 7'şer yıla kadar hapis cezası istendi.


SporExpres.comYorumlar (0)