banner212

banner211

Down sendromlu sporcu engel tanımıyor

Avrupa şampiyonasında baraj derecesini geçerek bu yıl İtalya'da düzenlenecek Down Sendromlular Dünya Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek milli yüzücü Fatma Çağla Demir, şampiyonada kürsüye çıkmayı hedefliyor

Salon 28.01.2016, 12:58 28.01.2016, 13:07 UTKU KAYNAR
Down sendromlu sporcu engel tanımıyor
 Türkiye şampiyonlukları ve Avrupa ikinciliği bulunan down sendromlu milli yüzücü Fatma Çağla Demir, dünya şampiyonasında altın madalyayı hedefliyor.

Milli yüzücü Fatma, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temmuz ayında İtalya'da düzenlenecek dünya şampiyonasına antrenör Yavuz Çangır eşliğinde hazırlandığını söyledi.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın'ın kendisiyle yakından ilgilendiğini belirten Fatma, "Öncellikle dünya şampiyonasında birinci olmak istiyorum. Altın madalya alarak Türkiye'ye dönmek istiyorum. İtalya, gözüm üstünde oraya geliyorum. Hedefim dünya şampiyonası. Ülkemin bayrağını göklerde dalgalandırmak istiyorum. Çok çalışıyorum. Durmak yok yola devam. Hızlıyım daha da hızlı olacağım" diye konuştu

Fatma Çağla Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı çok sevdiğini ve kendisiyle fotoğraf çektirdiğini anlattı.

Erdoğan'a, Türkiye ve engelliler için yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür mektubu verdiğini söyleyen 24 yaşındaki milli yüzücü, "Cumhurbaşkanımızı kalpten seviyorum. Cumhurbaşkanı benim her şeyim. Dünya, Cumhurbaşkanımızı çok seviyor" ifadelerini kullandı.

- "Başarıları engellilere örnek oluyor"

Anne Gönül Demir ise sporun sağlığa olumlu etkilerini bildikleri için kızlarını spora yönlendirdiklerini aktardı. Fatma Çağla'nın azimli sporcu olduğunu vurgulayan Demir, "Baktık kızımız başarılı oluyor biz de devam ettirdik. Sporun sağlık açısından kesinlikle artısı var. Bu bütün çocuklar için geçerli. Hem fiziksel hem de ruhsal anlamda katkısı var. Bütün çocukların spor yapması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Baba Orhan Demir de "Fatma, ülkemizin bayanlarda down sendromlu tek milli yüzücüsü. Bütün down sendromlu çocuklarımıza, velilerimize örnek olsun istiyoruz. İnşallah onlar da çocukların önünü açar ve destek olurlar. Bu şekilde onların da başaracağına eminiz. Lütfen çocuklarınızı evden çıkartın, onlar da hayatın içine katılsın. Okul hayatında da önlerini açsınlar. Kızımıza emek veren tüm antrenörlere teşekkür ederiz" değerlendirmesinde bulundu.

Yüzme antrenörü Yavuz Çangır ise Fatma ile dünya şampiyonluğu için çok sıkı antrenman yaptıklarını belirterek, "Hedefimiz, temmuz ayında yapılacak dünya şampiyonasında başarılı olmak. Burada aldığımız başarılı sonuçtan sonra olimpiyatlara gideceğiz inşallah. Haftanın 5-6 günü çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanında kara çalışmaları da olacak. Elimizden geleni yapacağız. Allah nasip ederse kürsüye çıkmak istiyoruz. Çağla çok istekli, yorulmak nedir bilmiyor. Öncelikli hedefimiz dünya şampiyonasında kürsüye çıkmak, güzel bir yer almak" şeklinde görüş belirtti.

Yorumlar (0)