banner212

banner211

Korunmak için Aikido öğreniyorlar

United Aikido Organisation(UAO) Sakarya Eğitmeni Halil Dokuzlar, Aikido sporunun günlük hayatta yaşanabilecek tehlikeli durumlara karşı savunma yapabilmek için çok etkili bir spor dalı olduğunu belirtti.

Salon 03.04.2014, 17:25 03.04.2014, 17:38 UTKU KAYNAR
banner218
 limizde bir spor salonunda öğrencilerine Aikido eğitimi veren Dokuzlar, Ocak ayında Sakarya'da eğitime başladıklarını ve 3 aydır 8 tane öğrencisine eğitim verdiğini söyledi. Aikido sporunun ilimizde son zamanlarda vatandaşlar tarafından tercih edilmeye başlandığını söyleyen Halil Dokuzlar, Aikido sporunu 'Son yüzyılın en son icadı' olarak nitelendirdi.

Dünya çapında faaliyet gösteren ve Aikido'nun dünyadaki merkezi olan United Aikido Organisation(UAO)'un eğitmeni olan Halil Dokuzlar, bu savunma sporunu bayanların da yapabileceğini dile getirdi. 

FELSEFESİ OLAN BİR SPOR
Dokuzlar yaptığı açıklamada,"Biz burada arkadaşlarımızla sosyal bir çevre yapıyoruz ve kendi vücut sağlığımız için, ruh sağlığımız için Aikido yapıyoruz. Felsefesi olan bir spor. Bir arenanın içine sıkıştırılacak teknikler bütünü değil aikido. Savunmaya yönelik saldıran kişinin kötü enerjisini iyi enerjiye çevirmenin yolu. Sakarya'daki hedefimiz 2-3 tane daha salona ulaşmak inşallah ulaşırız.' şeklinde konuştu.

KENDİNİZİ KEŞFEDİYORSUNUZ
Aikido sporunun eğitimini alan Sakarya Serdivan Ticaret Lisesi'nde felsefe öğretmeni Ali Arslan, aikidonun insanın kendisini keşfetme sanatı olduğu belirterek, kendisini tanımak isteyenlerin aikido sporuna yönelmesini tavsiye etti. Aikidonun meditasyonla başlayıp meditasyonla bittiğini aktaran Arslan ,"Kendinizi keşfediyorsunuz yürüyüşünüz, duruşunuz, konuşmanız hayatı algılayışınız değişiyor. Mucizevi bir şey. Gerçekten aydınlanma felsefesi olması çko doğru. Çünkü her gün farklı bir şey keşfediyorsunuz. Yaş olarakta ömür boyu sürecek bir algılayış." dedi.

banner220
Yorumlar (0)