banner212

banner211

Londra'ya tekvandoda 3 vize aldık

Dünya elemesinde başarılı olan Servet Tazegül'ün ardından gözlerin çevrildiği Kazan'da yapılan elemelere Türkiye, üç sporcu ile katıldı.

Salon 30.01.2012, 11:32
Londra'ya tekvandoda 3 vize aldık
banner218
Dünya elemesinde başarılı olan Servet Tazegül'ün ardından gözlerin çevrildiği Kazan'da yapılan elemelere Türkiye, üç sporcu ile katıldı.

Erkekler artı 80 kiloda Bahri Tanrıkulu ile bayanlar 49 kiloda Rukiye Yıldırım ve 67 kiloda Nur Tatar, 2012 Londra Olimpiyatları'na gidebilmek için mücadele etti. İlk gün mücadele eden Yıldırım, çeyrek finalde Ukraynalı rakibine 4-3 kaybederek hayal kırıklığı yarattı.

Bahri Tanrıkulu ise ikinci gün maçlarında ilk turu maç yapmadan geçti. Tanrıkulu, çeyrek finalde iki olimpiyat madalyalı Fransız sporcu Pascal Gentil'i 7-6, yarı finalde de Slovenya'dan Trajkovic Ivan'ı 5-4 yenerek Londra vizesi almayı garantiledi. Formalite maçına dönüşen final maçında ise İtalyan Carlo Molfetta havlu atınca, Tanrıkulu şampiyonluğunu ilan etti.

Elemelerin son gününde 67 kiloda Nur Tatar tatamiye çıktı. Geleceğin büyük yıldızı olarak görülen Tatar, rahat maçlar çıkartıp, Çek Simona Hradilova'yı 10-0, Slovenya'dan Franka Anic'i 11-2 ve Alman Helena Fromm'u da 5-1 yenerek, şampiyon oldu. Nur Tatar, tekvandoda olimpiyat vizesi alan tek bayan sporcu oldu.

Milli Takımlar Teknik Direktörü Ali Şahin, dört sporcu ile Londra'ya gitmeyi hedeflediklerini ancak bunu üç sporcunun başardığını belirterek, ''Dünyada artık zayıf diyebileceğimiz ülke çok azaldı. Herkes en iyi sporcularıyla Rusya'ya geldi. Rukiye de Londra vizesi alabilirdi ancak bazen tecrübe de gerekiyor. Olimpiyatlara gitmeye hak kazanan üç sporcumuzun da Londra'da başarılı olacağına inanıyorum'' dedi.

SporExpres.com

Yorumlar (0)