banner212

banner211

Milli karateci Sofuoğlu son kez gençlerde yarışacak

Karatede gençlerde dört kez Avrupa ve bir kez dünya şampiyonluğuna ulaşan Ali Sofuoğlu, son kez Kıbrıs Rum Kesimi'nde yarışacağı 21 Yaş Altı'nda beşinci Avrupa şampiyonluğuna ulaşmayı hedefliyor.

Salon 29.12.2015, 11:15 29.12.2015, 11:16 UTKU KAYNAR
Milli karateci Sofuoğlu son kez gençlerde yarışacak
banner218

Gençlerde ferdi katada dört kez Avrupa şampiyonu olan Sofuoğlu, 12-15 Kasım'da Endonezya'da yapılan Dünya Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonasında da birinci oldu.

 

Kariyerindeki ilk dünya şampiyonluğuna ulaşan 20 yaşındaki Sofuoğlu, 21 Yaş Altı kategorisindeki son karşılaşmasına 5-7 Şubat 2016 tarihinde Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki Limasol kentinde düzenlenecek 43. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonasında çıkacak.

 

Burada 21 Yaş Altı kategorisini noktalayacak olan Sofuoğlu, ilk kez büyükler kategorisinde çıkacağı 2016 Avrupa Büyükler Karate Şampiyonasında final oynamak istiyor.

Sofuoğlu, yaptığı açıklamada, 12-15 Kasım'da Endonezya'da yapılan Dünya Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonasında birinci olduğu belirterek, "En kuvvetli Japon rakibimle yarıştım. Bir önceki dünya şampiyonasında beni 5-0 yenmişti. Ben de onu burada 4-1 yendim. İspanyol'la yarıştığım final maçını da 5-0 aldım, dünya şampiyonu oldum. 2011'de dünya ikinciliğim vardı. Tek eksik, dünya şampiyonluğuydu. O da tamamlanmış oldu" diye konuştu.

 

- "2016'yı en iyi şekilde bitirmek istiyorum"

 

Sofuoğlu, şampiyonadan iki ay önce antrenmanlara başladığını, çok çalıştığını ifade ederek, şunları söyledi: 

 

"Dünya şampiyonasından döndükten sonra da sadece bir gün evde durdum. Sonra 2016 Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası vizesi alabilmek için tekrar antrenmana başladım. Adana'da düzenlenen Büyükler Türkiye Şampiyonasına katıldık. En güçlü rakibim Mehmet Yakan'dı. 4 yıldır büyüklerde o gidiyordu. Bu yıl Türkiye Şampiyonasındaki 6 rakibimi 5-0 yenerek, şampiyon oldum ve Fransa'da yapılacak 2016 Avrupa Büyükler Karate Şampiyonasına gitme hakkı kazandım."

 

2015 yılını başarılı şekilde kapattığını anlatan Sofuoğlu, 2016'da düzenlenecek yarışlarda da en iyi şekilde mücadele edeceğini dile getirdi.

 

Karatenin şampiyonlar ligi olan Premier Lig'lerde kendini göstermek istediğini belirten Sofuoğlu, "Daha sonra şubatta 21 Yaş Altı Kategorisindeki son müsabakam, Avrupa Şampiyonası olacak. Orada bir şampiyonluk gelirse 21 Yaş Altı kategorisini 5 Avrupa ve 1 dünya şampiyonluğuyla noktalayacağım" ifadelerini kullandı.

Sofuoğlu, daha sonra mayısta yapılacak Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası için hazırlıkların devam edeceğini kaydederek, "Burada da en kötü ihtimalle finali hedefliyorum. Mayıs ayındaki maçtan sonra da kasımda Büyükler Dünya Şampiyonası var. Bu seneki en önemli üç maçım bunlar. Bunun haricinde yapacağım maçlar da benim için gelecekte çok önemli yer teşkil edecek maçlar. Hedefimiz, elimizden geleni yapıp 2016'yı en iyi şekilde bitirmek" şeklinde konuştu. 


banner220
Yorumlar (0)