banner212

banner211

Sakaryalı Olimpiyat Şampiyonundan kötü haber

Sakarya'nın 2 kez olimpiyat şampiyonu olan güreşcisi Mithat Bayrak,kalp rahatsızlığıyla nedeniyle yaşadığı Almanya'da hastaneye kaldırıldı..

Salon 20.12.2013, 13:32 20.12.2013, 13:35 UTKU KAYNAR
Sakaryalı Olimpiyat Şampiyonundan kötü haber
banner218

 Hem Sakarya'nın hemde Türkiye'nin Olimpiyatlarda şampiyon olan güreşcilerimizden olan ilimizin tanınmış ailelerinden Bayrak ailesinin ferdi olan Mithat Bayrak Şampiyonu Güreşçimiz 1956 Melbourne ve 1960 Roma Olimpiyatlarında Greko Romen stilde Dünya şampiyonluğu kazandı.Bir çok uluslararası yarışmada derecesi olan ve Almanya'da yaşayan Mithat Bayrak geçtiğimiz günlerde Kalp sorunu nedeniyle Almanya'da hastaneye kaldırıldı.Eski olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Mithat Bayrak, 2011 yılında açık kalp ameliyatı olmuştu.Türkiye'nin güreşte efsane ismi olan 84 yaşındaki Mithat Bayrak'ın sağlık durumununu öğrenen akrabaları Almanya'ya gittilerMithat Bayrak kimdir?3 Mart 1929'da Geyve Doğançay'da dünyaya gelen Mithat Bayrak, greko-romen güreşte Türkiye'nin gelmiş geçmiş en önemli sporcuları arasında gösteriliyor.Güreşe 1948 yılında Sakarya Güneş Spor Kulübü'nde başlayan Geyve doğumlu güreşçi, Gazanfer Bilge, Mehmet Oktav, Hüseyin Erkmen ve Celal Atik'in antrenörlüğünde çalıştı.55 kez milli formayi giyen Bayrak, 1956 Melbourne ve 1960 Roma Olimpiyatları'nda grekoromen stil 73 kiloda ülkemize altın madalya kazandırdı.1960'ta yılın sporcusu seçilen Mithat Bayrak, Sakarya'nın Güreş'te fırtına gibi estiği yıllarda adından sıkça söz ettirmişti.Yaklaşık 50 yıldır Almanya'da yaşayan efsane güreşçi Mithat Bayrak, 40 yıl KSV Witten kulübünde güreş antrenörlüğü yaptı. 2011 yılında ikamet ettiği Almanya'da açık kalp ameliyatı geçirdi.2004 yılında Balçiçek Pamir'in Mithat Bayrak ile yaptığı röportajda şunları söylemişti;Mithat Bayrak: Babam güreş eşofmanlarımı yaktı, yılmadımBabanız güreşmenizi istemezmiş.

Hiç istemedi, eşofmanlarımı bile yaktı gitmeyeyim çalışmaya diye. Ne zaman ben Türkiye şampiyonu oldum, o zaman babamdan izin çıktı. O güne kadar hep gizli saklı güreştim. Türkiye şampiyonu olduğum zaman dayılarım babama takılmışlar laz şivesiyle demişler ki 'Senin uşak şampiyon oldu.' Babam da cevap vermiş 'Biliyorum' diye. Halbuki bilmiyor. Ama öğrenince çok gururlanmış. Ben babamın yanında kereste dükkanında çalışırdım. Ufak tefek getir götür işleri yapardım. Türkiye şampiyonluğundan sonra babam benim antrenman saatim geldiğinde yanındakilere seslenirdi, 'Rahat bırakın onu, iş vermeyin çalışmaya gidecek, güreşecek.'İlk madalya aldığınızda siz ne hissettiniz peki?

Ben o karşılaşmalarda favori değildim. Yani benim şampiyon olmam büyük sürpriz yarattı. Ne diyeyim dünyalar benim oldu.Siz de yağlı güreş yaptınız mı?

Tabii yaptım. Birinde hiç unutmuyorum bir dana kazanmıştım. Annem babam sordular 'bunu nereye koyacağız' diye. Köyden gelmişiz şehre, danayı koyacak yer nerede? O zamanki yağlı güreşlerde para yoktu dana falan verilirdi.Başarıları- 1955 yılı Barcelona İSPANYA da Greko-Romen stil 73 Kg da Akdeniz Oyunları 4.

- 1956 yılı Melbourne Olimpiyatlarında Greko-Romen stil 73 Kg da 1.

- 1959 yılı Beyrut LÜBNAN da Greko-Romen stil 73 Kg da Akdeniz Oyunları 2.

- 1959 yılı İstanbul'da Greko-Romen stil 79 Kg da Balkan 2.

- 1960 yılı Roma Olimpiyatlarında Greko-Romen stil 73 Kg da 1.

banner220
Yorumlar (0)