Türkiye Tekvando Federasyonu, sporcu sayısını artırmak ve başarıyı elde etmek için olimpik sporcuyu hayata geçirme projesini uyguluyor." />

banner212

banner211

Türkiye'de sporcu sayısı artıyor


Türkiye Tekvando Federasyonu, sporcu sayısını artırmak ve başarıyı elde etmek için olimpik sporcuyu hayata geçirme projesini uyguluyor.

Salon 19.01.2012, 15:15
Türkiye'de sporcu sayısı artıyor
banner218


Türkiye Tekvando Federasyonu, sporcu sayısını artırmak ve başarıyı elde etmek için olimpik sporcuyu hayata geçirme projesini uyguluyor.


Antalya'nın Alanya ilçesinde devam eden Gençler Türkiye Tekvando Şampiyonası'nda bulunan Federasyon Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin, bir milyon ailenin çocuklarını bizzat tekvando salonlarına getirerek spor yapmasını sağladığını söyledi. Federasyon olarak özellikle ailelerin spora katılmaları için projeler geliştirdiklerini ifade eden Şahin, dünya, olimpiyat ve uluslar arası şampiyonluklarında giderek büyük başarılar elde edildiğine dikkat çekti.


Türkiye'nin ihtiyacı olan en büyük proje uluslar arası şampiyonlarda dünya ve olimpiyatlarda bayrağını göndere çekecek, İstiklal Marşı'nı okutacak sporcu kazanma projesi olduğunu dile getiren Şahin, bunun için öncelikle 81 ilde yaptıkları faaliyetlerle sporcu potansiyeli çoğaltma adına antrenör sayısını seminerler düzenleyip, 2004'de 375 olan antrenör sayısı bugünlerde üç binlere getirdiklerini kaydetti. Eğiticilerle, yerel yönetimlere, okullara bunları göndererek oradan elde ettikleri sporcularla gençlik kapmaları düzenlediklerini ifade eden Şahin, bu gençlik kamplarında gençleri eğitip olimpiyatlara, dünya ve uluslararasında derecelere hazırladıklarını söyledi.


Olimpik sporcuyu hayata geçirme projesini uyguladıklarını belirten Şahin, Alanya'da devam eden müsabakaların arka planında aileleri bulunduğunu ifade etti. Ailelerinde tekvando ve diğer branşlara önem verdiğini ifade eden Şahin, ailelerin Türkiye'de belediyelerin, gençlik spor il müdürlüklerinin ve özel spor salonlarına kendi elleriyle getirip ve takibini yaptığına dikkat çekti. Şahin, 7, 8, 9, 10 ve 11 yaşındaki çocukların ailelerinin teşvikiyle, onların yönlendirmesiyle spora başladıkları için ailelerin de spora katılımının çok yüksek seviyede olduğunu kaydetti.


Türkiye'de sadece tekvandoda değil, judo, jimnastik, karate, güreş gibi branşlarda da ailelerin teşvikiyle çocukların spor yaptığını kaydeden Şahin, tekvandoda 250 binin üstünde lisanslı sporcu bulunduğunu belirtti. Bunun yüzde 80'ni genç ve yıldız sporculardan oluştuğuna dikkat çeken Şahin, 250 bin sporcunun üç kişilik ailesiyle birlikte bir milyon civarında kişinin spora ilgisinin olduğunu vurguladı. Bunun çok büyük bir rakam olduğunu ifade ede Şahin, "Belediyeler, üniversiteler ve okullarımız böyle bir koordinasyonu sağladığımız zaman inanıyorum ki yüzde 65'i genç nüfusta faydalanan Türkiye'nin gelecekte çok büyük sporcular çıkaracağı kanaatindeyim. Tekvando, judo, karate, güreş jimnastik, basketbol, bisiklet, voleybol branşları da takip ediyoruz. Aile katılımıyla spor yapanların sayısı giderek artıyor. Tekvando olarak biz şuanda birinciyiz." dedi.


Şuanda yapılmakta olan Gençler Türkiye Tekvando Şampiyonası'nın müsabakalarında ilk 8'e girenlerin tekrar seçmelere alınacağını belirten Şahin, oradan da seçilecek milli takım oyuncuları 2012 Nisan ayında yapılacak olan Mısır'daki Dünya Gençler Şampiyonası'nda Türkiye'yi ülkemizi temsil edeceğini söyledi. 20 sıklet 10 bayan, 10 erkek olarak Dünya Gençler Şampiyonasının alt yapısını şuanda oluşturmuş olduklarını ifade eden Şahin, şöyle devam etti:


"Netice 2010 yılında Meksika'da yapılan Dünya Şampiyonası'nda Türk Milli Takımı'nın dünya üçüncüsü olmuş bir başarıya imza atmışız. İnşallah buradan da çıkacak sporcularımızla da Mısır'da bu başarıyı egale etmeyi düşünüyoruz. 2012 çok önemli bir yıl. Olimpiyatlar bildiğiniz gibi Londra'da olacak. Olimpiyatlarda da tekrar İstiklal Marşı'nı okutup bayrağımızı göndere çekmeyi hedefliyoruz, 2008'de olduğu gibi."

banner220
Yorumlar (0)