banner212

banner211

Uğur Kobaş'a bir önemli görev daha

İlimiz Avrupa ve Dünya orta hakemi Uğur Kobaş 194 üye ülkenin bulunduğu Dünya Karate federasyonu hakem kurul üyeliğine atandı.

Salon 23.11.2016, 14:51 23.11.2016, 15:55 UTKU KAYNAR
Uğur Kobaş'a bir önemli görev daha
banner218
 

Mayıs ayında Avrupa Karate federasyonu  (EKF) hakem kurul üyeliğine atanan Uğur Kobaş, 22 Kasım itibari ile Dünya Karate federasyonu (WKF) hakem kurul üyeliğine atandı.


Sürpriz atama kararı bugün WKF resmi internet sitesinde yayınladı. Dünya Karate federasyonu hakem kurul başkanlığını İsveçli Javier Escalante yaparken kurulda, Uğur Kobaş ile birlikte Ekvator, Kuveyt, Arjantin, Finlandiya, Malezya, Fas, Mısır, Fransa, Avustralya, Makau, Japon, İspanya, Avusturya ülkelerinden üyeler bulunuyor. WKF’nin hakem kurul sekreteri Norveç yardımcılıklarını Fransız ve Amarikalı üye yapıyor.

Dünya Karate federasyonuna beş kıta federasyonu ve 194 üye ülke bulunmaktadır. Asya Karate federasyonuna 43 üye ülke, Avrupa Karate federasyonuna 53 üye ülke, Okyanusya Karate federasyonuna 12üye ülke, Pan Amerika Karate federasyonuna 37üye ülke, Afrika Karate federasyonuna 49 üye ülke bulunuyor.

Uğur Kobaş "Hiç beklemediğim, hiç ummadığım anda Dünya Karate Federasyonu hakem kurulu üyeliğine atanmam benim için çok büyük sürpriz oldu. Bu kadar hızlı yükselmek açıkçası bende beklemiyordum.


 Dünya hakem kuruluna Karate branşında Türkiye olarak ilk defa üye veriyoruz. Bu uluslararası atama, Karate branşın da ne kadar güçlü bir ülke olduğumuzun bir göstergesi. Sportif anlamda güçlü olmasaydık, Türkiye Karate federasyonu başkanı Esat Delihasan’nın desteği ve gücü olmasaydı bu atama olmazdı.


Bundan sonraki süreçte başta ülkem ve Sakarya olmak üzere spor kamuoyundan destek bekliyorum.  Görevde olacağım Dünya ve Avrupa Karate federasyonu hakem kurulu üyeliği çok zor, zor olduğu kadar da fedakârlık isteyen görevler, destek olunmazsa bu kadar zorlu iki görevi yerine getirmem zor.

Sonucunda bu görevlerde bulunmam da bir kamu görevi. Karate branşının 2020 olimpiyatlarda yarışacak olması atandığım görevleri daha anlamlı kılıyor. İnşallah dört yıl bu görevlerde kalırız, olimpiyatlara sporcularımız ile birlikte katılırız. Zannediyorum şu anda Türkiye’de spor teşkilatımızda Avrupa ve Dünya resmi federasyonlarında görev alan hakem bir elin parmaklarını geçmez.

Gururla yürüteceğim bu görevlerde şahsıma destek olan başta özel aile yaşantımızdan fedakârlık yapan eşime çocuklarıma, Karate Federasyonu başkanına, ilimiz spor camiasına, yöneticilerine, siz değerli basın mensuplarına, arkadaşlarıma, meslektaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. 

banner220
Yorumlar (0)