Anma törenine Yaşar Doğu'nun oğlu Gazanfer Doğu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Doç." />

banner212

banner211

Yaşar Doğu'nun ölümünün 51. yıldönümü


Anma törenine Yaşar Doğu'nun oğlu Gazanfer Doğu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Doç.

Salon 09.01.2012, 07:47
Yaşar Doğu'nun ölümünün 51. yıldönümü
banner218


Anma törenine Yaşar Doğu'nun oğlu Gazanfer Doğu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Basri Hakan Hakyemez, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, FILA Asbaşkanı Ahmet Ayık, Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, Federasyon Genel Sekreteri Ahmet Özbeğe, Grekoromen Milli Takımı Teknik Direktörü Mehmet Akif Prim, Şampiyon Güreşçiler Derneği Başkanı Ensar Kurt,  Avrupa, dünya ve olimpiyat Şampiyonu Tevfik Kış ile Yaşar Doğu'nun sevenleri katıldı.


Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Basri Hakan Hakyemez, inşa etmek istedikleri Bakanlığın temelini yıllar önce Yaşar Doğu'nun attığını belirterek, kendisinin Yaşar Doğu'nun efsane spor yaşantısı ile büyüdüğünü bildirdi. Günümüz sporcularının Yaşar Doğu'yu ''rol model'' olarak görmesi gerektiğini vurgulayan Hakyemez, ''İdeal gençlik için sadece sportif başarıları değil, kendisinin manen, ahlaken örnek bir insan olması çok önemlidir. Bizim amacımız, sadece başarılı sporcuları yetiştirmek değil, bedenen, ilmen, ahlaken yeni Yaşar Doğu'ları aramıza katmaktır. Bunun için de çok çalışıyoruz'' dedi.


Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Yaşar Doğu'nun milli mayo altında yaptığı 47 güreşin sadece bir tanesinde yenildiğini diğer 46 güreşin 33'ünü tuşla kazandığını anımsattı. Baykan, ''Yaşar Doğu'nun örnek yaşamı ve başarılarının önümüzdeki döneme yansıtılabilmesi için hepimize büyük görev düşmektedir'' diye konuştu.


FILA Asbaşkanı Ahmet Ayık da Yaşar Doğu'nun Türk güreşine verdiği katkının ve hizmetlerin saymakla bitirilemeyeceğini söyledi.


Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker ise Yaşar Doğu'nun, Türk ve dünya güreşine damgasını vurduğunu belirterek, Doğu'nun sportif yaşamı boyunca yüzlerce şampiyon yetiştirdiğine işaret etti. Çeker, ''Allah önümüzdeki dönemde de bu değerli insan gibi sporcu ve şampiyon yetiştirmemizi nasip etsin'' ifadesini kullandı.


Konuşmaların ardından Yaşar Doğu'nun öğrencilerinden Yakup Dinç tarafından, Kuran-ı Kerim okundu, dua edildi.


Bu arada, Ankara Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından Minikler Yaşar Doğu Güreş Turnuvası düzenlendi.-Yaşar Doğu kimdir?-Türk güreşinin efsane isimlerinden olan Yaşar Doğu, Ay-yıldızlı mayoyla yaptığı 47 güreşin yalnızca birinde yenildi, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33'ünü ise tuşla kazandı.


1913 yılında Samsun'un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde doğan Yaşar Doğu, 1. Dünya Savaşı sırasında babasının ölmesi üzerine annesinin köyü olan Emirli'ye yerleşti. Bu köyde çok küçük yaşta güreşe başladı. Daha 15 yaşındayken yörenin en ünlü pehlivanları arasına girdi. Askere gidene kadar karakucak güreşi yaptı.


1936 yılında Ankara'da askerde iken, güreş kulübüne girdi ve minder güreşine başladı. 1939 yılında milli takıma alındı. Aynı yıl Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 66 kiloda güreşti ve yaptığı dört güreşin birinde yenilerek ikinci oldu.


1946'da İsveç'in başkenti Stokholm'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 73 kiloda 6 maça çıktı ve hepsini kazanarak ilk defa Avrupa şampiyonu unvanını kazandı. Bir yıl sonra Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapılan Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda yine bütün rakiplerini yenerek 73 kilonun şampiyonu oldu.


1948 Londra Olimpiyatları'na katıldı ve burada 5 rakibini de yenerek olimpiyat şampiyonu oldu.


1949 yılında Türk Milli Takımı ile bir Avrupa turnesine çıktı. İtalya, İsviçre, İsveç ve Finlandiya'yı kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreş yaptı ve hepsini kazandı. Aynı yıl Avrupa Güreş Şampiyonası İstanbul'da düzenlendi. Yaşar Doğu, 79 kiloda güreşti ve ilk üç rakibini tuşla, finalde ise İsveçli ünlü güreşçi Groemberg'i sayıyla yenerek şampiyon oldu.


Yaşar Doğu, güreş hayatı boyunca bir kez dünya şampiyonasına katılma şansını yakaladı. 1951 yılında 87 kiloda mindere çıkan Yaşar Doğu, kısa boylu olduğu için bu kiloda güreşmesinin güç olmasına rağmen Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenerek, ilk ve son dünya şampiyonluğunu kazandı.


Doğu, güreşi bıraktıktan sonra Milli Takım'da antrenör oldu. 15 Aralık 1955 günü Milli Takım'la beraber İsveç'te bulunduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirdi. Doktorların kesin dinlenme önerisine rağmen, yurda döndükten sonra genç güreşçiler yetiştirmeye devam etti.


Ünlü güreşçi, 8 Ocak 1961'de Ankara'da geçirdiği ikinci kalp krizi sonucu vefat etti.

banner220
Yorumlar (0)