banner212

banner211

Bayan Hakemlere Sözlü Saldırı

Gözlemci atama sorumlusunun, bayan hakemlere karşı sözlü saldırısı sosyal medyaya büyük tepki topladı.

Süper Amatör 30.05.2015, 13:52 02.06.2015, 23:23 UTKU KAYNAR
Bayan Hakemlere Sözlü Saldırı
banner218
  Sakarya il hakem kurulu gözlemci atama sorumlusu, Pamukova sahasında  oynanan maçta hakem arkadaşlarını orta kulübede izleyen vizeli bayan hakemlerin üzerine el kol hareketleriyle yürüyerek ''neden benimle konuşmuyorsunuz, dargın mıyız'' diye sorduğu iddia edildi. Bayan hakemlerden; ''sizinle konuşmuyoruz hocam'' cevabını alan atama sorumlusu, bayan hakemlere; ''çıkın o zaman buradan, zaten  senin kişiliğini biliyorum, çıkın sahadan'' diye bağırarak, bayan hakemleri zorla sahadan dışarı çıkarttırdığı da iddialar arasında yer aldı. Maç oynanırken saha içerisinde bir çok sivil kişinin bulunmasına rağmen müsabaka gözlemcisinin, bayan hakemlere neden böyle bir davranışta bulunduğu merak konusu. 

          Daha önceden de il hakem kurulu ve hakemler arasında yapılan toplantıda, başka bir bayan hakeme ''sen yalancısın ,yalan söylüyorsun'' diyerek bağırdığını unutmuş değilim.
 
              Gözlemci atama sorumlusunun, bayan hakemlere karşı sözlü saldırısı sosyal medyaya büyük tepki topladı. 
 
  Sürekli olarak skandallarla gündeme gelen il hakem kurulu başkanı Mehmet Alemdar, hakem ve gözlemci müsabaka bordrolarını afys sistemine  yanlış girmesine neden olan hakem atama sorumlusunun  istifasını istemişti. Bayan hakemlere karşı sözlü saldırıda bulunduğu iddia edilen gözlemci atama sorumlusunun, sosyal medyada büyük tepki toplaması üzerine istifasının isteneceği hakemler arasında konuşulmakta. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler ya.
 
MHK talimatlarında yazan gözlemcilerin Görevleri ve Sorumlulukları aşağıda belirtilmiştir.
 
* Gözlemcinin Tribündeki Yeri: Gözlemci maç sırasında protokol tribününde, temsilci ile birlikte kendisi için ayrılmış olan koltuğa oturmalıdır.
* Not Alma (Kayıt): Gözlemcinin maç sırasında, rapor yazarken yararlanabileceği şekilde kayıt tutması temel zorunluluktur. Not almak için kağıt-kalem veya ses kayıt cihazı kullanılmalıdır. 
* Konsantrasyon: Gözlemci maç boyunca dikkatini ve konsantrasyonunu bozmaktan kaçınacak şekilde davranmalıdır. 
* Devre Arası: Gözlemci, yalnızca herhangi bir olayın hakemlerle değerlendirilmesi gerektiğinde veya maçın güvenliğini etkileyebilecek çok özel durumlarda devre arasında hakem odasına girmelidir. Gözlemci, stada geldiği andan itibaren maç sonuçlanıncaya kadar hakemlerin konsantrasyonunu bozmaktan kaçınmalıdır.
* Medya ile ilişkiler: Gözlemci medya mensuplarına karşı mesafesini korumalı; maç, hakemler, hakem kararları ve temsilci uygulamaları ile ilgili yorum yapmamalıdır.
 
Yukarıda yazan kriterleri dikkate almayan kurul üyesi, Pamukova sahasında tribünler olmasına rağmen neden müsabakayı tribünden izlemedi? Sahanın içinde sandalyede oturarak hakemleri nasıl sağlıklı değerlendirebildi? Gözlemci raporuna sağlıklı göremediği pozisyonları nasıl yazabilecek? Pardon unutmuşum, Sakarya'da kurul üyeleri müsabaka gözlemci raporu yazmazlar! Saha içerisinde sivil kıyafetli kişiler varken neden bayan hakemleri sahadan çıkarttırdı? Sahadan çıkartmak hakemin mi gözlemcinin mi yetkisinde? Neden bayan hakemleri maçın başında dışarıya çıkarttırmadı? Müsabaka bittikten sonra bayan hakemler için ''Allahsızlar, terbiyesizler'' dedi mi ? Dediyse ben hiç şaşırmadım. Saha içinde ve saha dışında seyirciyle, oyuncuyla ve rahmetli ASKF başkanıyla küfür dalaşına girdiğine çok şahit oldum. Bu soruların cevabını hiç bir zaman alamayacağımızı da biliyorum.
 
  Klasman listeleri açıklana kadar ihk, dernek ve hakemler hakkında yazı yazmayı düşünmüyordum. İddia edilen bu olay sosyal medyada çok fazla ses getirdiği için değişik illerden telefonlar aldım. Bu yüzden bu konuyu yazma gereği duydum. Bir dahaki yazımda camia içindeki sorunları değil güzellikleri yansıtmayı düşünüyorum. Birlik ve beraberlik  içinde kaprissiz, nefret  duygularından uzak ,dün insanların arkasından  konuşup bugün yalandan gülücükler dağıtan yüzlerden uzak günler diliyorum...

   
Unutmadan Sapanca da yapılan ödül töreninde yılın hakemi olan hakem arkadaşlarımı ve kardeşlerimi tebrik ediyorum... 

Yorumlar (0)